| TrăieşteClipa a întrebat:

Akhenaton a fost una si aceiasi persoana cu Moise? Ambii au inventat monoteismul.au trait cam in aceeasi perioada.
Pentru existenta lui Akhenaton exista dovezi istorice pentru cea a lui Moise nu prea.Doar ce sugereaza "traditia".
Akhenaton era numit de sustinatorii sa-i, Mose, Meses sau Mosis, ceea ce inseamna mostenitorul lui s-au nascut din.
Copilaria lui Moise si a lui Akhenaton a fost identica.
Corpul lui Akhenaton nu a fost descoperit niciodata. Mai mult decat atat, numele lui Akhenaton a fost sters din toate inscriptiile.

2 răspunsuri:
| Dumitrescu_Emanuel_1974 a răspuns:

Cine este Akhenaton? Moise este scris in Biblie dar el unde este scris de el?

| TrăieşteClipa explică (pentru Dumitrescu_Emanuel_1974):

Biblia este o colectie de legende plagiate de evrei de la alte popoare.
Exista multi teologi evrei care pun sub semnul indoielii existenta lui Moise.
Doar ca trebuie sa te informezi.