| DanionM a întrebat:

"Ratările încep în familie, sunt continuate în şcoli şi se termină în mormânt." (-V. Gavrilescu-)

Având în vedere contextul social actual în care statutul familiei este în continuă schimbare (şi asta nefiind nicidecum în bine), mai rămâne familia principalul factor formativ în viaţa unui copil / adolescent sau riscă să-şi piardă acest statut necesar?

2 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Da.
Cu ce e de vina un copil ce se naste intr-o familie care ii "asigura" o viata ratata?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, ramine. Numai ca educatia este grav afectata. Parintii numai au timp, sau sint ei insisi insuficient educati ca sa mai stie ce au de facut. Iar copiii devin tot mai rebeli si implicit needucati, intelegind gresit drepturile ce le-au fost date. Si asa, degeneram.