| AvalohAlyn a întrebat:

"Răul poate să-l facă oricine, cât de nevoielnic ar fi. Binele însă e numai pentru sufletele tari şi firile călite.(Nicolae Steinhardt)"

Sunt total de acord ca acest citat.E usor,extrem de usor sa faci rau si sa faci lumea sa sufere dar FOARTE GREU sa faci BINE,sa faci ceva DE APRECIAT, sa sadesti BINELE!

Voi cum comentati acest citat?

Răspuns Câştigător
| MLorand78 a răspuns:

Foarte frumos citatul, e usor sa faci rau dar e greu sa faci bine, chiar si atunci cand poti face bine te abti si devi indiferent care e echivalentul cu raul (''Opusul vieti nu este moartea ci indiferenta'')

5 răspunsuri:
| ?AngelOfLove? a răspuns:

O parere de-a mea ar fi, ca raul este cea mai usoara modalitate sa zicem sa convingi pe cineva sa faca dupa cum vrei tu. Dar cand faci un bine, parca te-ai gandi de 2 ori inainte..Parca te simti ciudat, asa ca alegi calea negativista pentru a-ti satisface dorintele..Insa eu as alege partea cu binelewinking. Sper ca te-am ajutat.

| Mădă0611 a răspuns:

Binele si raul nu exista, sunt notiuni relative, deci ce a zis nenea Steinhardt nu e adevarat.

"Drumul spre iad e pavat doar cu intentii bune." cine are minte sa priceapa, sau cum scrie prin biblie.

| Trolli a răspuns:

Sunt de acord, poti face rau foarte usor, dar poti face si un bine la fel de usor (doar daca vrei).

Ma astept sa trec prin lume o singura data. Orice bine pe care pot sa-l fac, sau orice bunatate pe care o pot arata aproapelui meu, lasa-ma sa o fac ACUM. Lasa-ma sa nu o neglijez sau sa o aman deoarece nu voi mai trece pe aceasta cale inca odata " – Stephen Grellet

http://www.inteligenta-emotionala.ro/abilitati-ie/abilitati-sociale

| HueyFreeman a răspuns:

Religion is an insult to human dignity. With or without it you would have good people doing good things and evil people doing evil things. But for good people to do evil things, that takes religion. -Steven Weinberg

| danay72 a răspuns:

Asa e trebuie sa ai un caracter puternic si multa umilinta sa raspunzi la rau cu bine.Dar Biblia asa ne si indeamna sa procedam.Romani12:17-21