| EmaS a întrebat:

Ce este mai usor :sa faci binele sau raul?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Pentru un om predominant bun, este mai uşor să facă binele. Şi invers.
Dacă nu mă credeţi, puneţi pe un om bun să facă o răutate! Să vedem dacă poate sau cât de uşor o să-i fie!

20 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Alphawolf, îmi cer scuze că intervin, dar găseşti în istorie nenumărate exemple de oameni inteligenţi, care au masacrat mii de oameni. Cu ei cum rămâne? Sau un ţăran, care nu ştie carte şi nici n-a moştenit o inteligenţă ieşită din comun, după părerea ta, e din start un om rău? Nu poate fi bun?
Bunătatea şi inteligenţa sunt două calităţi diferite şi nu există o regulă, care spune, că un om, care o deţine pe una dintre ele, trebuie s-o deţină neapărat şi pe cealaltă.

| Alphawolf a răspuns:

Nu este greu sa distrugi, este greu sa construiesti. Pentru prost este mai usor sa faca raul, pentru ca nu poate vedea binele. Pentru inteligent este mai usor sa faca binele, ca raul este impotriva convingerii lui - este impotriva lui. Prost inseamna rau, iar inteligent inseamna bine. Raul(prostul) nu poate face bine, iar inteligentul(binele) nu poate face rau. Se exlud persoanele cu probleme mintale.

| Alphawolf a răspuns:

NOname, ai dreptate intr-un fel. Inteligenta nu include neaparat si sentimentele. In istorie gasesti nenumarate exemple de oameni care au masacrat mii de oameni, dar acei oameni nu erau neaparat destul de inteligenti, sau nu erau destul de sanatosi la cap. Un taran care nu stie carte nu este neaparat lipsit de inteligenta. Bineinteles, am exagerat spunand ca prost inseamna rau si inteligent inseamna bun, dar in mare, daca aprofundezi viata si evolutia umana cam asta ar fi idea. Cei inteligenti ne ridica, iar cei prosti ne pun piedici(ne stagneaza).

| harciog a răspuns:

Este mai usor sa faci binele cind, el ca bine, e constientizat de jumatate din oameni bine si cealalta jumatate il constientizeaza ca fiind rau si este bine sa faci rau cind jumatate il constientizeaza ca rau si jumatate ca bine.Astfel te linisteste reactia lor caci nu se va mai intelege nimic si te vei injura singura si blestema ca mai bine stateai dreaku-n banca ta si nu mai faceai nici bine si nici rau.Mai bine te duceai la toaleta.

| DianaScorpio a răspuns:

Este mai usor sa faci rau. Insa nu ai nimic de castigat, ci doar de pierdut. Asta evident, vazandu-se in timp. Sa faci binele este mai greu, insa ai o gramada de lucruri de castigat, inclusiv o stare interioara placuta si frumoasahappy.

| Laminin a răspuns:

Hei!
Depinde de fiecare persoana.mie imi e mai usor sa fac binele, clar. happy
Gbu :]

| PetreConstanta a răspuns:

Binele este cel mai bun

Răspuns utilizator avertizat
| Azazel_2358 a răspuns:

Raul...sti cat de usor il faci.Ehh daca inveti sa nu regreti asta e tot

| DomnisoaraLove a răspuns:

Ar fi mai bine sa ne fie mai usor sa facem binele dar in ziua de azi facem mai usor rau fara sa ne gandim :uunde va ajunge lumea daca facem atata raau? Oricum eu te sfatuiesc sa incerci sa faci mai mult bine chiar daca la inceput va fi mai greu...F-ai bine si Dumnezeu iti va da din alta parte! Mult succes! Bye Bye!

| brandiburu a răspuns:

Orice om care are simtul ratiunii stie ca raul este mai usor de facut. Biblia este prima carte care precizeaza asta si nu odata.

| Afdsa a răspuns:

Să faci răul e cel mai uşor, cel puţin aşa se întâmplă în majoritatea cazurilor.Mulţi greşesc şi nu îşi dau seama,puţini găseşti care să facă bine din prima,alţii îşi dau seama după de greşeală şi încerc să o repare, sau alţii deloc.E cam complicat de explicat dar dacă stai să te gândeşti ai să vezi că ţi-e mai uşor să-i faci rău cuiva, decât bine(generalizez).În zilele de azi puţini se mai obosesc să facă un bine cuiva...

| Aiicha a răspuns:

E mult mai usor sa faci rau.Ai observat ca putin rau distruge tot ceea ce este bun, oricat de tare ai fi raul mereu va fi o pata asupra ta.De exemplu e asa de usor sa fii indiferent,sa nu iti pese de nimic, sa fii egoist, sa iti bati de joc de ceilalti.in schimb respectul, increderea, prietenia se castiga in timp si de aceea multi oameni cad in extrema celalalta pentru ca e mai usor si mult mai simplu.

| ProCoSmYn a răspuns:

Mai usor este sa faci rau dar la bine esti obligat sa o faci intr-un fel deci raspuns final :RAUL e mai usor

| Happiness_1201 a răspuns:

Poi...Asta e o intrebare buna
Multi oameni ar zice ca e mai usor sa faci bine dar nu e asa...
Daca vrei sa faci bine ar lua mai mult decat sa faci ceva rau...
Poate oamenii nu realizeaza ce fac dar raspunsul este...raul sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E usor sa facem binele.dar uite ca tot raul il practic mai mult, constient sau fara sa vreau. asta ca sa fiu sincer cu mine insumi.probabil vom da sama pentru tot binele nefacut atunci cand puteam sa-l facem. putem spune nefacand binele intr-o situatie oarecare; nu am facut binele dar nici rau nu am facut? nu cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi tu ema? omenirea asta a nostra? este scris daca ai facut binele sa nu astepti o rasplata.sau sa nu obosim nicicand in a face binele.dar oamenii spun asa; facerea de bine,contact sexual cu mama este, ca sa nu spun direct vorba populara, si sa ma ierte ochii mai pudici.dar experienta de viata a demonstrat ca; asta cam asea e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@NOname ce intelegi prin "om bun"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mult mai usor este sa faci BINE.Eu nu pot face rau; daca cineva imi provoaca rau, i se intoarce mult mai amplificat.Numai bine.

| StoicaAndi a răspuns:

Binele chiar si daca cateodata nu vrei sa faci de exemplu nu poate o batranica sa treaca strada o ajuti chiar si daca este jenant.Raspuns:Binele.Succes