| cristi202 a întrebat:

Cind m-am angajat prima oara in fabrica, aveam un coleg, cu care terminasem si scoala, deci ne stiam bine, si cu care ma intelegeam destul de bine. Devenind credincios, relatia noastra avea sa sufere o schimbare dramatica. Din omul deschis si rezonabil fata de mine, a devenit de parca a fost huligan, cit era hala fabricii de mare, nu contenea cu injuraturile la adresa mea, injuraturi pe care mai toti colegii de lucru le auzeau. M-am intrebat atunci ce as putea face sa il opresc, fara a fi si eu vulgar sau violent. Si mi-a venit o idee. Era vara. Era cald. Un suc, la bufetul fabricii, nu era mult pe atunci, era 3 lei (in 1990), dar nu iti puteai permite sa iti iei de cite ori ai fi vrut pe caldura aceea mare. Am si ales un moment bun pentru asta - inainte de plecare la ora 14, cind caldura era cea mai mare. Nu am sa uit niciodata fata lui atunci cind i-am adresat invitatia la suc pe banii mei. La inceput, extrem de neincrezator, zicea ca vreau sa imi bat joc de el. Insistind, asigurindu-l ca nu e o farsa, a venit cu mine. A ramas mut de uimire cind a vazut ca comand sucul si ca i-l dau, caci chiar nu credea ca pot face asa ceva. Desigur ca de atunci, injuraturile lui au incetat, si ne-am respectat reciproc mai mult ca inainte.
Intrebare: cind ai reusit ultima oara sa faci un gest de bunatate atunci cind cineva ti-a facut rau? As vrea sa vad situatii concrete ca cea pe care eu am descris-o, pentru ca cred ca cel mai interesant lucru din lumea asta mare nu e vreun film, sau vreun joc, sau orice altceva, decit sa vezi ca cuiva i se face un rau, air acesta raspunde prin bin la raul ce i s-a facut. Desigur ca eu cred ca crestinii sunt in stare de asa ceva, chiar daca si pentru ei e greu sa isi iubeasca vrajmasii, asa cum le cere Isus Hristos, dar daca un ateu va raspunde la aceasta intrebare cu un caz concret, eu nu voi putea decit sa il felicit (deci sa o zica, ca e ateu), pentru ca, daca unui crestin ii e greu, unui ateu ii e aproape imposibil. Dar nu pot da la o parte faptul ca si printre ei pot exista oameni de caracter care sa faca binele in locul raului.

38 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Când aveam 5 ani și mă certam cu fetele de la bloc și nu mai vroiau să ne jucăm împreună așa că am luat cipsuri și le-am dat și lor și ne-am împăcat.
Acum, metoda nu mai funcționează, dacă tu ești bun ăla poate să fie deștept și să profite de tine, sunt șanse de 1 la un milion să-și schimbe părerea despre tine.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Îmi dai şi mie bere, să ne împăcăm?big grin

| FucktheSystem a răspuns (pentru Woodenpints91):

Dar când ne-am certat noi?
Oricum trebuie să-ți dau o bere, că doar e soarta bandanei mele în joc și în plus tu mi-ai oferit țigări ca un om bun ce eștibatting eyelashes.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Păi nici nu trebuie să ne certăm,tu îmi dai bere pentru că sunt mai mare şi te pot călca pe cap, dar nu o fac pentru că-mi este milă de tine, şi să zicem că semeni cu o buvniţă thinking

| FucktheSystem a răspuns (pentru Woodenpints91):

Nu mai spune dudă, nu mai spune.
Dacă zici că ești așa de violent nu te mai iau cu mine cu rulota, dacă o să vrei să mă omori?
Și în plus la cât de proastă sunt eu ar trebui să te las pe tine să-mi ți banii și îmi e frică că ai fugi cu ei la cât de nemernic ești și te-ai duce la fălcuțe, nu ești de încredere.
Apropo, ce-mi mai face bandana? Sper că n-ai pierdut-o!

| Woodenpints91 a răspuns (pentru FucktheSystem):

La câţi bani ai tu nici nu merită efortul de a fugi laughing
Nu, cum să o pierd. Aia e bo$$imea mea.

| cristi202 explică (pentru FucktheSystem):

E si asta o chestie, sa fi luat de prost atunci cind esti bun, nu o data am patit-o, dar au fost cazuri cind pe urma am putut vedea si raspunsul lui Dumnezeu - persoana chiar dadea de probleme. Nu ii doresc nimanui sa ma ia de prost atunci cind sunt bun!

| FucktheSystem a răspuns (pentru Woodenpints91):

Ce vrei să spui cu asta? Că abuzezi de banii mei fără rușine? Apropo am făcut bilanțul banilor pierduți în 3 săptămâin de vacanță, aproape 70 de lei, 20 de leva, 2 euro și un pachet de țigări în care mai erau 6 țigări deci încă 6 lei. Zi tu că nu-s unic de proastă? laughing
Și vroiam doar să verific, la cât de nesăbuit ești tu nu mă miră nimic.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Asta îmi dă o idee. Îţi pot fura chestii, iar apoi să dau vina pe tine că le-ai pierdut smug
Nu o să-ţi dai seama niciodată laughing

| FucktheSystem a răspuns (pentru Woodenpints91):

Neah, dacă-mi lipsește ceva și ești tu prin preajmă știu pe cine să dau vina, nu-ți fă iluziibatting eyelashes

| Woodenpints91 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Păi chiar dacă mă prinzi, tu nu ai muşchi, deci n-ai ce-mi face smug

| FucktheSystem a răspuns (pentru Woodenpints91):

Dar n-am nevoie de mușchi ca să-ți fac ceva, pot să te gâdil oricând până mori de râs.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Vezi că iar îmi aduc aminte de cine se gâdilă. Şi data viitoare nu o să te mai las aşa uşor. O să te gâdil până faci pe tine, după care o să râd thinking

| FucktheSystem a răspuns (pentru Woodenpints91):

Nu o să faci asta, știi bine.
Apropos, dacă ești pe mess dă-mi un buzz să-ți zic o ghicitoarehee hee

| Woodenpints91 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Ce-i mic, rotund, şi face bu-hu-hu?

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Faptul ca sunt atee nu ma impiedica sa fac bine ori de cate ori pot, fara sa astept nimic in schimb. Cred ca, totusi, e chestie de educatie si nu de religie.
Nu stau sa contabilizez cine, cand si ce rau mi-a facut; atata pot, atata fac. Eu am fost educata sa deosebesc binele de rau si actionez in consecinta. Faptul ca n-am mai intrat intr-o biserica de 17 ani nu ma impiedica sa fiu alaturi de cineva care sufera, indiferent despre cine este vorba.

| cristi202 explică (pentru ardnaxur1961):

Chestia cu facutul binelui e intr-adevar chestie de educatie, insa chestia cu facutul binelui atunci cind ti se face rau e impotriva oricarei legi ale firii, oricarei legi psihologice. Sa ajuti pe cineva care sufera, poate fi normal, pentru ca empatizezi cu acea persoana, mai ales daca si tu ai trecut prin probleme asemanatoare, dar sa ajuti doar pentru ca ai fost injurata, si fara motiv serios, oare poti face acest lucru? Incearca sa te pui intr-o situatie ca aceasta si gindeste-te ce reactii ai avea si daca ai mai fi capabila sa ii faci un bine acelei persoane.
P.S. Cuvintele tale sunt totusi cit se poate de reale, doar am avut si eu de-a face in acest sens, si nu pot decit sa iti multumesc inca o data pentru asta!

| William a răspuns:

Bravo tie Cristi, ai facut ce trebuia, desi ar fi fost mai amuzant sa ii rupi mainile. As vrea sa spun o poveste ca a ta dar nu am una.

| cristi202 explică (pentru William):

Nu stiu cit de amuzant ar fi fost. As fi dorit asta, dar am realizat ca trebuie sa stopez acea pornire a inimii.

| William a răspuns (pentru cristi202):

E bine pentru tine ca te poti abtine ( nu zic ca eu is vreun criminal in serie).

| morningstar a răspuns:

Frumoasa experienta. Imi inchipui ca nu ti-a fost chiar usor sa procedezi astfel, dar nu pot decat sa ma bucur ca mai sunt persoane care stiu sa rasplateasca raul prin bine, asa cum ne-a cerut Isus.

| mgtow a răspuns:

Asa e bine ca am citit ce ai scris tu pentru ca e un gest destul de bun facut din partea ta dar mi-ai dat o idee asupra acestor cazuri de gen xenofob sau injurii/discriminare. Eu eram in TPU si deodata imi raspunde un nesimtit cu o injuratura, iar eu i-am spus ceva frumos (o vorba de om matur nu animal) si cred ca l-a atins la inima, de atunci nici nu s-a mai legat de mine.

| harciog a răspuns:

Fac si eu o speculatie.Imi bag picioru-n el de bine ca nu l-am facut niciodata.

| cristi202 explică (pentru harciog):

Mai, Harcioage, hai sa fim seriosi, tu nu ai facut binele nicoidata?!? Pai de cite ori nu ma bucuram eu vazind postarile tale aici, nu e un bine? Cum poti spune ca nu l-ai facut niciodata?happy

| PreaSfintitu a răspuns:

Probabil ai incercat "sa-i bagi mintile in cap" cum faceti voi de obicei crestinii, si omul s-a enervat

| cristi202 explică (pentru PreaSfintitu):

Nu. Daca ai citi raspunsurile mele de aici, ai vedea ca stiu sa dau libertate de gindire tuturor, las pe fiecare sa creada ce e mai bine, pentru ca daca Dumnezeu a dat un dar de pret oamenilor, acela e libertatea, fie de a face bine, fie de a face rau, si cine sunt eu sa ma opun avcestei libertati? Nu am incercat niciodata sa "bag mintile in cap cuiva", pentru ca consider ca fiecare are suficient cap ca sa gindeasca si sa caute adevarul.
Problema era ca, fara sa ii fac nimic, el imi facea rau, deci ma deranja lucrul asta. I-as fi bagat eu mintile in cap dupa aceea, pentru ca asta a fost pornirea, insa stiam ca trebuie sa stopez acea pornire si sa ma port frumos cu el, daca pretind ca iubesc pe toti oamenii

| PreaSfintitu a răspuns (pentru cristi202):

De aia te baga in iad sa arzi si sa suferi o vesnicie, ca esti liber si Dumnezeu e bun si te iubeste nu?

| William a răspuns (pentru PreaSfintitu):

Nu ma ce ai? Arzi in iad pentru ca ai facut lucruri foarte rele pe pamant. Vai de capu tau, nici atata lucru nu stii.

| PreaSfintitu a răspuns (pentru William):

Ajungi in iad si ca nu esti crestin ortodox, chiar daca te comporti ca un sfant, ce vina au aia ca s-au nascut in India si nu intr-o tara ortodoxa

| William a răspuns (pentru PreaSfintitu):

Ei nu au nicio vina ca s-au nascut in India. Vina lor este ca nu cred in Dumnezeu si nu se roaga la El, ei se roaga vaca la elefant si la o grasa cu multe maini. De vina ca ei nu cred in Dumnezeu sunt si stramosii lor care din motive necunoscute mie au ales sa se inchine la animale (astfel incalcand a 2-a porunca). Si sa stii ca eu sunt crestin ortodox big grin

| PreaSfintitu a răspuns (pentru William):

Tu gandesti? Daca tu te nasteai in India si erai invatat cu religia lor ziceai ca zeii tai sunt cei adevarati si nu Dumnezeu, si chiar daca te-ai fi inselat si Dumnezeu ar exista, de ce te-ar trimite pe tine in iad, doar pentru ca ai fost crescut in religia hindusa?

| William a răspuns (pentru PreaSfintitu):

Da, doar pentru ca m-as fi nascut in religia hindusa. Si inca odata iti zic ca sunt crestin ortodox si m-am nascut in Romania.

| muffy1 a răspuns:

Nu o sa comentez de faptul ca prin a cumpara un suc de 3 lei consideri ca ai facut cine stie ce lucru de inimaginat pentru atei, nici ca consideri ca e un lucru asa de greu pentru un ateu sa fie bun cu toate ca e odios ce zici
o sa spun doua chestii
1-ca atei.si cunosc cativa, si am mai discutat pe net cu altii, ni se pare normal sa ajutam un om, indiferent de e rau sau bun, sau sa faca o fapta buna unui om care il considera dusman, pentru ca e ceva uman, nu e ceva religios, nu fac ceva bun pentru ca imi spune o carte cum au altii nevoie, fac ceva bun pentru ca traiesc in o societate si in un colectiv si mi se pare oribil sa am nevoie de carti religioase pentru a avea umanitate in mine
2-caz concret nu de a meu, da a lui bill gates, ateu suprem ca sa zic asa, indiferent de criticile si injuriile care i sau adus de la alti crestini, a donat 28 de miliarde din averea sa pana acum si intentioneaza s amai doneze, si se calculeaza ca a salvat pana acu viata a 7 milioane de copii din zone sarace, si vb de copii doar, nu mai zic scoli si spitale pe care a platit sa fie construite, si cumva e blamat pentru ca nu crede, da, e imi pare rau ca nu a putut sa ajute bietii oameni care mureau de foame cu rugaciuni si a facut ceva concret in privinta asta, biserica catolica are averi estimate la 60 miliarde euro, asta din Romania la fel milioane de euro si toti marii bisericii ii vezi numa in aur si cu masini luxoase, da ei ajuta mult, si nici nu trebuie sa ma gandesc la popi, am intalnit o gramada de crestini care in timp ce erau campani ide a dona doar 2 euro pentru a ajuta orfani sau pentru cancer, cand ii intrebam de ce n ucontribuie ma luau ca ii ajuta prin rugaciuni, pentru ca mereu o masa a unui copil nevoias se umple ca un strain se roaga nu prin a face macar o data ceva concret
nu intentionam sa am un ton nervos, da m-am saturat de tampenia asrta cu ateii, ce rai sunt, ce oameni fara suflet, pana acu la nivel mondial vad ca numa atei fac ceva concret, construiesc scoli spitale, eradicheaza boli si impart vaccine, in timp ce sunt injurati ca nu fac ceva ca a raspandi cuvantul domnului...prefer sa stiu ca un ateu ii da de mancare unui copil din somalia care moare de foame decat sa stiu ca un credincios crede ca de zice 3 cuvinte in genunchi copilu ala va fi cumva hranit
nu stiu, poate ai ajutat nevoiasi, poate dai de fiecare data niste banuti la um om pe strada care are intr-adevar nevoie de ei si cerseste din foame, da mie sila de imaginea asta a crestinilor la nivel mondial care hai sa ne rugam, macar odata sa vad ca lasa gargara si in loc de biblii citite sa puna mana sa imparta carti de gramatica, matematica, fizica, sa ii invete stiinta si arte, si le cladeasca un viitor, in loc de biserici sa se faca scoli si spitale, sa se intruiasca medici si profesori in loc de popi, e usor sa stai si sa zici ca esti mai bun ca altii doar pentru ca crezi in un zeu, din fapte din pacate se vede doar ca crestinii sunt mai inumani, si sincer mai prosti, ca trebuie sa fii handicapat mental sa nu vezi ca toti sunt egali si toti au aceleasi drepturi la orice credinta si la orice parere cum ai si tu, caci in momentul in care ii consideri pe altii care nu cred ca tine ca: gresesc, cas pagani, ca trebuie sa ii faci sa vada ca tine pe chestii ideologice, nici macar pe fapte concrete, 2 plus 2 egal patru, asa as intelege, nu trebuie sa iti impui fanteziile, atunci nau inteles deloc ce inseamna sa fii om

| morningstar a răspuns (pentru muffy1):

Nu pretul conteaza, ci fapta in sine, faptul ca a 'calcat' peste pornirea lui fireasca. Adica in mod natural ar fi putut cel putin sa ii spuna 'doua vorbe', daca nu sa se arate agresiv. Asa era normal si asa procedeaza multi. Dar nu costul sucului, ci faptul ca a procedat contrat vointei lui, a incercat sa fie bun, aceasta este de apreciat. Daca sucul costa numai 2 lei si nu 3, nu asta era important, ci faptul ca a ales sa raspunda cu bine cuiva pentru care nu poti avea simpatie. O fapta buna nu se limiteaza la pret.

| cristi202 explică (pentru muffy1):

Despre cei 3 lei, care intr-adevar nu au nici o semnificatie, ti-a raspuns f bine Irina_1924. Aceeasi chestie o aduc in discutie la punctul 1. Da-mi un caz, un singur caz de ateu care sa ii fi facut un bine unui dusman, si fara un motiv serios. Cel mai adesea in spatele fiecarui bine facut cuiva care iti face rau, poate fi un motiv serios, care sa iti aduca un anumit cistig, ca la sah, cind dai dama (regina) aparent gratuit, dar iti asiguri victoria partidei. Idea e ca nu e usor nici pentru crestini sa faca binele cind li se face rau, desi ei primesc putere de la Dumnezeu (eu am putut vedea asta de nenumarate ori atunci cind am fost in vreun asemenea caz), dar nu e usor pentru ca pornirea inimii e intotdeauna extrem de puternica pentru a face dreptate, pentru a rasplati cu aceeasi moneda raul.
La punctul doi, am mai explicat mai sus, nu e greu atunci cind empatizezi cu cineva sa faci bine. Suntem oameni, putem avea bunatate in mod firesc fata de cei ce sufera, insa e nefiresc sa ai fata de cineva care te dusmaneste, si de aceea e greu sa faci bine in astfel de cazuri.
Priveste in urma la istoria moderna a spitalelor si a scolilor, si vei vedea ca au fost initiate de crestini. Si fi sigur ca crestinii ajuta f mult poe cei ce nu au, nu doar se roaga pentru ei, mai ales daca e sa ti seama ca faptele vizibile sunt ca partea vizibila a unui aisberg, ceea ce e mai important, mai mult, e dedesubt, si nu e vizibil, si aceasta pentru ca Isus ne-a invatat sa ajutam, sa dam incit sa "nu stie stinga ce face dreapta", in ascuns, fara ca sa stie nimeni ce facem, si atunci e clar ca se face mult mai mult decit se spune. Au fost cazuri in care au fost oameni ajutati enorm, si nu ma asteptam sa fie vorba de credinciosi, insa, cercetind lucrurile, am descoperit mai apoi ca ajutorul venea tocmai de la un credincios. Asa ca, nu privi doar la partea vizibila a aisbergului, ci incearca sa intelegi si ce se intimpla in ascuns.

| CandyTetris a răspuns:

Ultima oara a fost probabil in scoala.Clasa mea e langa o clasa de copii mai mici(a 7-a sau ceva de genul), si copiii aia agasau pe toata lumea:impingeau, injurau, plesneau etc. Colegele mele se enerveaza si ii injura, eu, mai mult din dorinta de a evita penibilul, am intrat in vorba cu ei, ii salutam dimineata cand veneam la scoala, le mai imprumutam cate 10 bani pentru colaci si incet-incet au inceput nu doar sa ma placa pe mine ci sa se poarte mai bine in general.Asta a fost pentru mine una dintre cele mai mari victorii de pana acum...
Nu stiu daca e neaparat atat de greu. Poate prima oara, primul obraz intors doare mai tare.Pe parcurs insa iti dai seama ca lucrurile astea nu raman niciodata nerasplatite.Pentru tine a fost respectul tipului respectiv, pentru mine e multumirea de a trece in fiecare dimineata pe langa copiii aia stiind ca am avut un efect pozitiv asupra lor. Dupa 2-3 victorii de genul asta a rasplati raul cu bine devine mai mult o normalitate decat un efort.

| GodBlessYou a răspuns:

Am facut cinste cu suc sau cu o bere la muli oameni, sunt ateu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu sa te ajute.Numai bine.