| Madalin7153565 a întrebat:

Regele David a existat?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt cateva descoperiri arheologice, in special cele din categoria amulete care contin numele imparatului David.

| Michael11 a răspuns:

Potrivit scriitorului Josephus, Irod cel Mare a incercat sa prade mormantul lui David, dar a descoperit ca altcineva facuse deja acest lucru. In prezent, se crede ca mormantul lui David se afla pe muntele Sionului, in Ierusalim, la parterul unei foste case de cult numita Hagia Sion.

| Ioseba a răspuns:

Da a existat. Dumnezeu nu poate sa minta. Tot ce e scris in Biblie e adevarat. Si in Biblie scrie despre acest om si viata lui.