| ErrorFound a întrebat:

Religia este ca orice alt virus conventional:infecteaza mintea, provoaca daune si face tot posibilul sa se propage la alti indivizi pentru a supravietui.

Cat de adevarata vi se pare aceasta afirmatie?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Ca orice alt "virus al mintii", religia are aceasta abilitate de a se raspandi la cat mai multi oameni. Ea e chiar cel mai bun exemplu in acest sens, pentru ca a infectat mintile a miliarde de oameni. Si asta e pentru ca vorbeste despre lucrurile la care noi suntem foarte sensibili, cum ar fi viata, moarte, originile noastre, iubire, ura, bine, rau etc. Iar oamenii vor raspunsuri la aceste intrebari.

15 răspunsuri:
| Maxim96 a răspuns:

Gresita afirmatie! I-mi pare rau, dar nu sunt de acord.

NOname
| NOname a răspuns:

Foarte.

| DavidOsam a răspuns:

Religia ucide, Isus salveaza.

| VannyFeiereisz a răspuns:

Religia intotdeauna va ucide, din cauza religiilor exista atatea rautati intre oameni, de fapt din cauza doctrinelor diferite din fiecare Biserica. Credinta in Dumnezeu este o relatie, nu o religie.

| ErrorFound explică (pentru Maxim96):

Nu trebuie sa-ti para rau, este parerea ta.

| Hombre a răspuns:

Pentru speriatii de vesnicia nimicului putina credinta in Dumnezeu nu strica. Insa religia e otrava, inclusiv pe Dumnezeu il face rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pasind pe Calea Luminii si a Iubirii Divine, Neconditionate, strangem piese din puzzle-ul Cunoasterii stiintifice si spirituale pentru a calauzi pasii celor care doresc sa se vindece si ai celor care doresc sa porneasca si sa urmeze aceasta Cale. dupa cum vezi e un bun virus si de dorit, cata vreme nu este atacat de rautatea si prostia vorbelor unei minti si a unui caracter abject.

| RuxandraBianca a răspuns:

Ateismul este ca orice alt virus conventional:infecteaza mintea, provoaca daune si face tot posibilul sa se propage la alti indivizi pentru a supravietui.

| ErrorFound explică (pentru RuxandraBianca):

"A dezbate cu un creationist este similar unui joc de sah cu un porumbel:Orice ai face, el va defeca pe tabla de sah, va da din aripi si va darama piesele, si orice ai spune el nu te va asculta." Nu cred ca eu, individ "infectat" cu ateism, fac toate astea. Nu stiu ce s-ar intampla daca am fi fata in fata. Probabil ca m-ati lega de un scaun si m-ati bate pana cand ma convertesc la cresinism, asa-i? Sau mi-ati baga anafura si apa sfintita pe gat?

| RuxandraBianca a răspuns (pentru ErrorFound):

Nu. e gresit ceea ce crezi. probabil e vina noastra ca v-am bagat crestinismul pe gat. Isus nu sileste pe nimeni sa Il urmeze si nici sa mosteneasca viata vesnica. noi am gresit ca v-am tot plictisit cu chestia asta.bine acum, si voi v-ati cam bagat in treburile noastre. asta nu mai conteaza. nu are rost sa ne mai certam intre noi si mi-ar placea ca toata lumea sa inteleaga asta. apropo, apreciez faptul ca nu mi-ai mai spus prosta in ultimul timpwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

100%

| ErrorFound explică (pentru RuxandraBianca):

Ma...prost nu e (aproape) nici unul dintre voi, sunteti doar dezinformati si pentru asta nu pot da vina pe voi.

NOname
| NOname a răspuns (pentru ErrorFound):

Când ai deja o vârstă, nu trăieşti în peşteră - ai acces la internet, deci şi la informaţii - să ignori dovezile, realitatea şi să continui să susţii nişte nonsensuri şi poveşti din copilărie, ca fiind adevăruri absolute, numai a inteligenţă nu aduce.

| ErrorFound explică (pentru NOname):

Shhh, shh... incercam si eu sa-i gasesc o scuza palpabila. rolling on the floor

NOname
| NOname a răspuns (pentru ErrorFound):

Mi-am dat seama. Numai să spui unui prost că nu e prost...nu-l prea ajută. Aşa în veci nu se va deştepta. : ))