| NunAbi a întrebat:

"Religia va aduce moartea şi sfârşitul rasei umane". Ce parere aveti?
"Lumea ar fi mai buna fara religie". Dar de aceasta afirmatie?

8 răspunsuri:
| AxyTM a răspuns:

Categoric nu ar fi mai buna lumea fara religie. asta e impresia oamenilor aici, cat sunt vii, ca nu are rost, dar cand vor muri vor vedea adevaratul ei rost!
iar apoi, cum ar putea o religie sa aduca sfarsitul rasei umane? acum depinde si ce religie probabil...

| Coconutz a răspuns:

O afirmatie idiota.OMUL va aduce moarte si sfarsitul rasei umane.Este inevitabil ca el sa fie devina.

| 4b a răspuns:

Cu cat suferintele navaleau peste credinciosi, cu atat ei se inmulteau mai mult...s-a crezut ca odata cu arsul pe rug, vor fi eliminati, dar se pare ca si de data aceasta cel rau n-a castigat...religia va exista pentru totdeauna, si nimic si nimeni n-o poate oprihappy

| Nonono a răspuns:

Nu e adevarat. Toata lumea e facuta dupa niste reguli. Fie REGURILE LUI DUMNEZEU care ele sunt obligatorii si mai ales e spre binele nostru. Fie reguli ale societatii, pe care multi dintre noi ii prosteste si din cauza ignorantei oamenilor, nu prea se implica acestor reguli mincinoase.
Omul are si legea firii, care tot de la Dumnezeu e.
Nu vezi ca si cel rau, cateodata mai face vreun bine fara sa stie, fiindca el a fost creat din iubire, numai ca el s-a abatut de la aceasta.

Deci, in concluzie, regurile sunt chiar si intre animale. Nu exista asa ceva, fara reguli.

Si sunt de acord cu "Coconutz". Omul datorita rautatii lui si neascultarii de Dumnezeu, singur isi sapa groapa.
Omul daca ramanea in credinta lui Dumnezeu, nu mai existau atatea religii si atatea tristete, suferinta, etc.

IGNORANTA, MANDRIA, INVIDIA... din aceste 3 se inradacineaza celalalte pacate si il duce pe om la moarte sufleteasca.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Moartea si sfarsitul rasei umane nu chiar, dar moartea multora sigur.

| OOOLEOOO a răspuns:

Religia a fost creata pentru a ajuta oameni care se alfa la pamant.

Religia ar face numai bine daca este inteleasa cum trebuie, ea poate fii folosita precum o metoda de manipulare si o afacere, cea ce alegi esti tu, sa alegi religia pe plan financiar sau aia pe plan spiritual.

| bogdan1004 a răspuns:

Da ar fi, caci de la Religie s-au apucat astia de razboaie religioase, si mai demult de cruciade(Templierii)