| Exal a întrebat:

Roger Penrose,profesor de mate si fizica la Oxford si membru al familiei regale si Stuart Hameroff, expert american în fizica cuantica au descoperit că conștiința de independență de trup si este stocată în celulele creierului numite microtubule. Ce părere aveți?

11 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Si ce se întâmplă cu celulele când îmbătrânesc sau sunt afecte? Mor. Ce se întâmplă cu informația în lipsa mecanismelor de prelucrare, devine inutile, cum culege date din exterior un surdo-mut, orb, ăăă, miros și pipăit. O, vezi, ce se întâmplă un informațiile din creier când mori? Nu pot fi stocate sau prelucrate pentru ca nu există un mediu de colectare și prelucrare adică creier si simturi.

| Exal explică (pentru SG1995):

Te contrazici cu doi mare experți în fizica cuantica, unul din ei fiind membru al familiei regale si mare profesor la Oxford.

| doctorandus a răspuns (pentru Exal):

Ce afirma ei nu e stiinta, ci pseudostiinta. De fapt nici nu prea se stie ce este constienta, darmite ca ar exista fara trup.

| Exal explică (pentru doctorandus):

Asta o decide un pustan de pe TPU laughing
Nu înțeleg cu ce va simțiți mai superiori fata de geniile astea.

| doctorandus a răspuns (pentru Exal):

Ha, ha, ha, nu sunt pustan. Asta o decide comunitatea stiintifica. Parapsihologia este pseudostiinta. Nu prea se pot publica cercetari parapsihologice in reviste stiintifice respectabile. Asta iarasi n-am decis-o eu, ia lucrurile asa cum sunt, dupa ce ai constatat cum stau faptele poti sa cauti explicatii pentru ele.

| doctorandus a răspuns (pentru Exal):

De ex. pentru a afirma ca exista apa in spatiul cosmic trebuie sa stii ce e apa. Ma indoiesc ca se stie foarte bine ce e constienta, psihologii o definesc ca pe o insusire a unor retele neuronale complexe, care intra in relatie cu alte retele neuronale complexe. Dar o definitie consensuala care se descrie clar ce e constienta e foarte greu de dat. Daca asemenea definitie exista, este foarte departe de ce se intelege in folk psychology ca ar fi constienta (descarcari ale unor neuroni pe bucle de feedback nu prea rimeaza cu OBE).

| RAY a răspuns:

Ce legatura are fizica cu neurologia?

| Exal explică (pentru doctorandus):

Arata-mi o dovada care sa arate ca e pseudostiinta.

| Exal explică (pentru doctorandus):

Ma rog, am gasit, dar chestiile astea sunt spuse doar de membrii ai siteurilor de genul http://www.internationalskeptics.com/forums/forumindex.php sau https://www.skeptic.com/

| doctorandus a răspuns (pentru Exal):

Eu nu pot sa te invat in trei minute ce se invata in trei ani de facultate.

Dar daca tot vrei sa te cultivi: http://en.wikipedia.org/wiki/Demarcation_problem

| Inferno a răspuns:

Foarte tare.