| anonim_4396 a întrebat:

Dovada existentei sufletului? Folosind conceptele fizicii cuantice, doi fizicieni renumiti sustin ca pot demonstra existena sufletului. Americanul Stuart Hameroff si britanicul Roger Penrose au pus la punct o teorie a constiintei, care afirma ca sufletele sunt depozitate in structuri numite microtubule, din interiorul celulelor nervoase.

Ei sustin ca experienta numita constiinta este rezultatul efectului gravitatiei cuantice asupra acestor microtubule, un proces numit "orchestrated objective reduction" (Orch-OR).

In apropierea mortii, aceste microtubule isi pierd starea cuantica, dar informatia din ele nu este distrusa. Mai exact, sufletele nu mor, ci sunt inapoiate universului.

Daca pacientul este resuscitat, informatia cuantica este restaurata in microtubule. In cazul mortii, aceasta informatie cuantica poate exista pe termen nedefinit in afara corpului, sub forma sufletului.luand de bune aceste cercetari, putem presupune ca anumite legi guverneaza un univers mult mai mare si mai grandios decat ne putem inchipui?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Cat de cuantica ar fi acea "fizica" a acelor neni, dupa moarte omul se descompune in atomi, deci acele celule nervoase... ceaules, la fel microtubulele lu' peste fript.
Ce imi place cand vad in intrebarile teistilor: stiinta, demonstratie, suflet, dumnezeu, rai/iad, mai ales fizica cuantica, aceeasi chestie care zice ca Universul a aparut din nimic si ca nu e nevoie de vreun zeu ca lumea sa existe.
Putem presupune ca "universul" nostru e o celula intr-un macro-vers (sau cum ii zice, daca ii zice cumva).

| Hombre a răspuns (pentru Mădă0611):

Ceaules, exista suflete, parexample "sufletul lui Avram Iancu" si mai e unu' in devenire, "Chitobagul", suflet ales, pregatit la otelaria Galati care se va duce si ea de suflet.winking

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Fa madalino? fii mai optimista,si mai blanda, daca esti fata, da dovada de feminitate, de veselie, de frumusete.parca esti gica contra, da eu ti-as zice gheorghe.contra.

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Ma hombrelica? multi i-ai cetit panegiricul otelariei de la Galati i-au radicat si panaghia, si au impartit si coliva.dar nu e cazul.va supravietui si se va ridica din propria cenusa, si va urca pe culmi inalte de progres si dezvoltare incat numele nostru va umple lumea si citatedelele construite cu otelul de acilisea.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Iaca iti dau fundita ca sa vezi ca eu am suflet.si te inteleg. dintre tati tu esti cea mai credincioasa.dar nu acuma.mai tarziu.

10 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Lasa ca biblia ofera ceva solid si era sa zic eu si ce.

| Maxim96 a răspuns:

Sufletul exista

| Duhovnicul a răspuns:

Pacientul?! Ce pacient?
Sa inteleg ca tu vorbesti de experientele NDE ( near death experiences ).
Sunt familiarizat cu ipotezele lui Stuart Hameroff, dar nu ofera nimic concret, solid... doar niste simple speculatii.
Teoria lui este ca in timpul incetarii activitatii cerebrale, informatia din microtubuli se duce intr-un camp cuantic.
Doar ca leaga termodinamicii ( cum ca energia nu se pierde ci se transforma / transfera ) nu este valabila circuitelor inchise, cum ar fi corpul uman.
Nu ai de unde sa stii ce se petrece la nivel cuantic, intre acele micro-sisteme numite microtubuli, si un camp cuantic.
Si inca ceva :
Practic, cand vine vorba de acele NDE`s nu ai decat anecdotele personale, ale pacientilor, care pot fi puse cu usurinta pe seama unor halucinatii produse de hipoxie ( lipsa de oxigen in creier ) sau induse de substante din anestezice, sau alte medicamente.
Sunt absolut convins ca mecanica cuantica ne poate arata o alta latura a universului, insa nu cred ca are legatura cu " sufletul".

| Polonic1 a răspuns:

Nu.

| fortear a răspuns:

Crede-m in evenimente din propria experienta? Sau Crede-m ce ni se spune.

| Katczinsky a răspuns (pentru fortear):

"Crede-m" Are you serious?