| Esperança a întrebat:

S-au schimbat legile lui Dumnezeu și acum putem să aducem închinare înaintea unui chip omenesc? Nu se mai consideră lucrul acesta a fi un păcat?
Cum explicați acest verset: Fiindcă n’aţi văzut nici un chip în ziua cînd v’a vorbit Domnul din mijlocul focului, la Horeb, vegheaţi cu luare aminte asupra sufletelor voastre, ca nu cumva să vă stricaţi, şi să vă faceţi un chip cioplit, sau o înfăţişare a vreunui idol, sau chipul vreunui om sau chipul vreunei femei [Deuteronom 4:15, 16]

Răspuns Câştigător
| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns:

Legile lui Dumnezeu cu privire la inchinarea pe care oamenii sa I-o aduca nu s-au schimbat.Din versetele citate putem intelege ca Dumnezeu stia ca omul avea sa devieze de la inchinarea adusa in spirit nu prin intermediul chipurilor.Insa faptul ca oamenii ii se inchina unor chipuri,care cred ca mijlocesc pentru ei in fata lui Dumnezeu se inseala. Dumnezeu este unul singur,numele lui este Iehova (limba romana) YHWH (ebraica), numele a fost dezvaluit lui Moise chiar la Horeb cand Dumnezeu I s-a aratat lui Moise, dar inchinarea la idoli sau chipuri dezgustatoare este considerate pacat insa oamenii nu mai stiu ce e pacat si ce nu, asa cum spune Isaia, ei considera binele rau si raul bine adica mai pe inteles:ce are daca ne inchinam la chipuri.Problema e ca omul nu citeste Biblia cuvantul inspirit al lui Dumnezeu unde gaseste tot cce trebuie sa stie ci apleaca urechea la ceea ce cred ei ca e bine.In concluzie :legile lui Dumnezeu nu s-au schimbat,aducerea de inchinare inaintea unui chip omenesc este pacat,insa daca omul afla adevarul si nu se mai inchina chipurilor omenesti este iertat de Dumnezeu prin jertfa fiului Sau, Isus Cristos(adica exista si rezolvare din partea lui Dumnezeu). Legile lui Dumnezeu nu se schimba, se schimba oamenii. Dumnezeu cere sa I ne inchinam numai lui asa cum I-a spus Isus Diavolului cand a incercat sa il ispiteasca, iar atunci cand ne rugam lui Dumnezeu, singurul care mijloceste este Isus Cristos.

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns (pentru Dragos_Arapasu_1994):

Multumesc!

| Esperança explică (pentru Dragos_Arapasu_1994):

Ti-am dat funda pentru ca ai fost singurul care nu a ignorat acel verset din Deuteronom care este mai clar decat apa si care din pacate, e valabil si in ziua de azi, si pentru ca ai explicat foarte frumos si concis.
Ceilalti se pare ca ignora ce scrie acolo si relateaza doar ceea ce au fost invatati de catre altii.
Aceasta intrebare o aveam de mult in gand, iar prin ea am vrut sa vad care sunt argumentele celor care fac astfel de gesturi si m-am lamurit.

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns (pentru Esperança):

Foarte bun comentariul tau, pai ar fi gresit sa avem parerea noastra mai presus de cuvantul scris si e normal, insa nu stiu cati au citit Biblia toata fara prejudecati ca sa inteleaga, si sa distinga lucrurile.Am citit cateva comentarii lasate la intrebarea ta insa ca peste tot, idei si prezentari fara trecere la realitate fara cunostinta scripturala.

44 răspunsuri:
| 4b a răspuns:

Ce sa mai stie omul ce e pacat si ce nu cu ''desteptaciunea'' din ziua de azi...

| RAY a răspuns:

Crestinii intre ei se urasc, cica crestinismul = iubire

| Esperança explică (pentru RAY):

A spune lucrurilor pe nume nu este echivalent cu ura.
Crestinismul nu este = ignoranta si minciuna.

" Căci harul lui Dumnezeu, care aduce mântuire pentru toţi oamenii, a fost arătat,
şi ne învaţă s-o rupem cu păgânătatea şi cu poftele lumeşti şi să trăim în veacul de acum cu cumpătare, dreptate şi evlavie" Tit 2

Dar ai si tu dreptatea ta, sunt si "crestini" care se urasc, pentru ca nu l-au cunoscut pe Dumnezeu cu adevarat.
Deoarece cine nu iubeste nu L-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu este dragoste.

Răspuns utilizator avertizat
| Empathizer a răspuns:

Da, unele culte crestine exagereaza mult si se inchina la infatisari ale idolilor, chipuri de sfinti, barbati si femei, sau la crucifixul cu trupul lui Isus. Sunt pline bisericile de icoane, iar preotii iti dau sa saruti icoane la diverse ceremonii (nunta, botez etc.). Dar nu toate cultele crestine accepta icoanele.

Iar intre Noul si Vechiul Testament sunt multe alte contradictii. Nu poti sa nu te intrebi de ce Dumnezeu, prin fiul sau, a facut o intoarcere la 180 de grade fata de zicerile dintai. Daca ar fi la scara umana, ai zice ca e un conflict intre generatii.

| Cosmotel a răspuns:

Noi nu ne rugam la icoanele sau statuiele propriu-zise ci ne rugam la cine le reprezinta ele.

| Esperança explică (pentru Cosmotel):

"Si icoanei tale ne inchinam,
Ca la oglindirea sfantului tau chip."
"Cu smerenie cadem la sicriul tau
Prea curata Maica lui Emanuil."

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Cosmotel):

Te îndemn să citeşti Exodul capitolul 32 şi să încerci să desprinzi ideea din acea relatere.

| Cosmotel a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Povesti de adormit copiii.

Răspuns utilizator avertizat
| denispatrik a răspuns:

Este pacat sa iti faci chip cioplit, dar la unele religii icoanele si crucea este considerata chip cioplit.