| anonim_4396 a întrebat:

Să încep cu începutul. Am văzut că majoritatea creștinilor îi judecă pe atei.
Priviți puțin acest site :http://www.crestinortodox.ro/......9810.html. "Petre Tutea - Ateii s-au nascut, dar s-au nascut degeaba."
Pur și simplu nu înțeleg acești oameni care se implică în viața altora! Care e raționamentul lor? Noi nu suntem oameni?! Nu am nimic cu creștinii, dar unii mă enervează foarte tare! De ce se bagă ei în viața altora? Trăim într-o țară liberă!
Voi ce părere aveți despre aceste specimene? (se acceptă răspunsuri și de la creștini, dar nu din ăia care sar cu gura fără rost, căci nu o să le citesc).

25 răspunsuri:
| DragosConstantin a răspuns:

Petre Tutea nu s-a inteles prea bine cu comunismul si a fost un detinut politic.Presupun ca te intrebi ce legatura are cu ateismul...pai comunismul avea la baza ateismul (formarea omului noi), dar sa nu intelegi gresit ca daca esti ateu inseamna ca esti comunist.Ateismul nu are legatura cu comunismul, dar comunistii credeau ca e o injosire sa crezi in supranatural...Se poate ca de aici sa vina ura pe care o avea filosoful fata de atei.

| Doub a răspuns:

Asta e problema umanitatii. Crestinii spun despre atei ca ii judeca, ateii spun despre crestini ca ii judeca. Toata lumea e fericita.big grin Fara discriminare.winking

| Lagorúthon a răspuns:

E razboi. Scoate-ti sabiile, PENTRU IISUS!

| forthewicked a răspuns (pentru Lagorúthon):

Scoateți*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ai inteles.Crestinii traiesc pentru a-l sluji pe Dumnezeu pe cand ateii nu au niciun scop in viata. Tulea nu-i judeca pe atei, nu spune ca ateii n-ar fi trebuit sa se nasca.Sunt de acord cu el.Nu cred in Dumnezeu, nu cred nici in viata dupa moarte deci dupa ce voi muri nu voi ajunge nicaieri.Practic am trait degeaba pe cand un credincios traieste pentru a ajunge in Imparatia Cerurilor fiind sigur ca exista asa ceva.

| Arthiom a răspuns:

Asa e firea umana. Oricat de corect ar incerca cineva sa para, tot sare la unele discutii cu fel de fel de concluzii(multe dintre ele care nu au sens macar). Aceia care critica astfel de subiecte gandesc ceva de genu(nu intotdeauna)- Ia uite ma ce ciudat, nu poate sa fie si el om ca toti oamenii... etc etc. Si mai mult, deoarece unii fac parte dintr-un grup mai mare considerat "corect si normal" tind sa creada ca au dreptate in tot ceea ce gandesc si spun, astfel ca sfarsesc prin a critica totul, si nu isi dau seama ca gresesc.

| Lagorúthon a răspuns (pentru forthewicked):

Scuze, am fost neatent. Multumesc pentru atentionare!

| Holiday a răspuns (pentru Lagorúthon):

He, he, puteai sa te scoti, ii spuneai ca te referi la ea. In exprimarea "Paula(subinteles), scoate-ti sabiile din teaca (si hai la lupta)", de exemplu, e corect despartit.happy
E ca in "Da-ti doua palme".

| forthewicked a răspuns (pentru Holiday):

Omule, nu îți ai locul aici. Răspunsul tău e inutil, mai bine nu comentai. Aici noi nu vorbim despre gramatică, ok?

| SuNaM a răspuns:

In primul rand omul care judeca pe fatele sau nu poate fi numit crestin din moment ce crestinismul se fundamenteaza pe iubire...
In al doilea rand ateii nu trebuie judecati ci ajutati sa revina la calea cea dreapta, cel mai bun mod fiind sa incerci sa porti o discutie cat mai rationala cu el( Nu sari direct la el cu IIsus exista, ca nici nu o sa te asculte si +s-ar putea sa ajungeti sa va certati/sa te injure straight face). Acest mod este in a da foarte multe exemple...Un exemplu ar fi daca vorbesti cu un doctor si te intreaba daca l-ai vazut sau auzit pe Dumnezeu tu normal ii spui nu dar ii poti spune de exemplu ca l-ai simtit.Atunci iti spune ca daca 2 simturi din 3 spun ca nu exista, atunci nu exista.Dar poti sa ii spui ca nici durerea nu o vezi sau auzi, sau mirosi etc. dar o simti, si totusi ea exista laughing.Mi-a venit exemplul in minte si trebuia neaparat sa il spun.

| Gizăz a răspuns:

Petre Ţuţea a fost un dobitoc sinistru. Să-l dai ca exemplu pozitiv sau chiar negativ pentru orice, e degeaba.

| Holiday a răspuns (pentru forthewicked):

"Scoateți*"

"Oamo", cine a venit primul cu astfel de divagatii? Nu tu ai avut de comentat intai?

| forthewicked a răspuns (pentru Holiday):

N-am chef să mă cert, pa-pa

| drutzix a răspuns:

Crestinii au mentalitatea Daca nu esti ca noi esti impotriva noastra.
Mie mi se pare si mai amuzant ura crestinilor fata de alti crestini de o religie diferita. Neoprotestantii numesc Biserica Catolica "Curva Babilonului" si pe papa Antichrist laughing. La randul lor catolicii ii ardeau pe rug numindu-i eretici laughing. Iar in timpul schizmei catolicii si orodoxii se injurau ca la usa cortului.
Crestinii urasc ateii, e adevarat, dar ura asta nici nu se compara cu ura lor fata de ceilalti crestini. Amuzant cand Isus le-a spus iubiti-va aproapele laughing.
Se baga in viata altora pentru ca ei cred ca stilul nostru de viata il supara pe YHWH si il nu din acest motiv se intampla rele (Patriarhul serbiei a zis ca au fost inundatii pentru ca a castigat femeia cu barba la eurovizion). Comportamentul lor este in contradictoriu cu propria lor carte sfanta pentru ca in biblie scrie ca dumnezeu a spus ca va cruta Sodoma si Gomora daca va gasi un singur om credincios in ele, dar ce sa-i faci psihoza tot psihoza ramane.
Parerea mea e ca oameni de genul asta sunt pe cale de disparitie si de obicei nici nu ma injosesc sa le raspund la mesaje. big grin

| T0T a răspuns:

Jos patriarhia!

| forthewicked a răspuns (pentru drutzix):

Se mai și cred creștini adevărați, ce să zic laughing.

| forthewicked a răspuns:

Lasă-l în pace. E opinia lui. Sari și tu ca prostu' că nu puteai să taci.

| drutzix a răspuns (pentru forthewicked):

Da, crestini adevarati fara de pacat (daca ii intrebi direct o sa iti raspunda ca si ei sunt pacatosi, dar se duc la biserica sa barfeasca pe x-ulescu care e mai pacatos decat ei). Desigur sunt si exceptii, crestini cumsecade dar din pacate sunt mai rari decat unicornii) Care il au pe creatorul universului la degetul mic. laughing Jur ca singurul lucru mai mare decat ignoranta acestor oameni este ego-ul lor.
Tu ce parere ai despre ei? Ce zici scapam de ei in viitor sau ramanem cu ei pe cap? laughing

| 1DeadMemories a răspuns:

Cine-i Petre Tutea?
Tatăl său, Petre Bădescu era preot ortodox iar mama sa, Ana Țuțea, era o țărancă analfabetă.
Ce putea iesi din aceasta combinatie? Un om cu gandire ingusta.

| forthewicked a răspuns (pentru drutzix):

Habar nu am, sper să nu mai existe asemenea specimene. Dar dacă ei mă respectă, eu îi respect. Altfel se schimbă treaba laughing

| forthewicked a răspuns:

Http://www.avarvarei.ro/10-semne-ca-esti-ateu-degeaba/ uitați aici încă unu. Când scăpăm, oamenilor, de așa ceva?

| Tibilw a răspuns:

Nu stiu daca are legatura cu ce ai intrebat, dar crestinismul ortodox a inceput sa-mi displaca din ce in ce mai mult din cauza profesoarei mele de religie. Mi se pare ca o fiinta penibila pentru ca se crede o "crestina adevarata" cand tot ce face e sa ne bage hristosii pe gat. De-asemenea, nu accepta parerile altora despre religie si crede ca, spunandu-ti din ce in ce mai multe lucruri despre Dumnezeu si Iisus, te aduce pe "calea cea dreapta"... Nu suport aceste tipuri de oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru forthewicked):

Cand vei scapa de lume si lumea de tine, se va rezolva in modul cel mai drept.problema e,daca eclesiastul spune ca, totul e desertaciune aci pe pamant, probabil dincolo dupa ce facem saltul cel mare, domneste desavarsirea. DAAAR, domneste binele desavarsit si raul desavarsit? fereasca Dumnezeu de a doua varianta.Prefer sa cuget ca fiind desavarsire, a doua varianta nu are loc.

| forthewicked a răspuns (pentru Tibilw):

Așa e și a mea, dar oricum nu îmi pasă ce zice

| Filip23 a răspuns (pentru Gizăz):

Ai dreptul la pareri, insa retine ca esti mult sub el