| aabaaab3278 a întrebat:

Pentru ce traiesc ateii? Au vreun scop in viata?
"Ateii s-au nascut, dar s-au nascut degeaba" - Petre Tutea

Răspuns Câştigător
| IvanMihai a răspuns:

"Ateii s-au nascut, dar s-au nascut degeaba" - Petre Tutea

Totul în viață se întâmplă cu un motiv!
Nimic nu este întâmplător.
Nici un fir de păr nu se mişcă fără voia lui Dumnezeu, aşa cum zice chiar El în evanghelie.
"Nimic nu se întâmplă fără voia lui Dumnezeu."

Poate că voia lui Dumnezeu este ca ei să fie atei!

Apoi Dumnezeu nu a creat roboţi care să I se supună, ci ne-a dat libertate de alegere (liber arbitru)!

| anonim_4396 a răspuns (pentru IvanMihai):

"nici un fir de păr nu se mişcă fără voia lui Dumnezeu"... deci deci mai pe scurt, un viol se petrece cu voia zeului tau. Interesant.

| aabaaab3278 explică (pentru anonim_4396):

Ce-mi plac ateii. Gasiti 1000 de motive sa fiti contra tot. Ceea ce mi se pare mai tare e ca voi considerati ca stiti adevarul absolut, prin asta ma refer la ideea voastra pe care va bazati ca nu exista divinitati.

| IvanMihai a răspuns (pentru anonim_4396):

"deci deci mai pe scurt, un viol se petrece cu voia zeului tau. Interesant."
Dumnezeu ne-a dat libertatea de a face şi lucruri rele!
În final depinde de noi să facem o lume mai bună!

| anonim_4396 a răspuns (pentru IvanMihai):

Irelevant raspunsul tau la ce am zis eu.

Dupa cum am zis, daca totul se intampla cu voia lui, inseamna ca si violul se intampla tot cu voia lui.

"ne-a dat libertatea de a face şi lucruri rele"... avand in vedere ca ai zis "Nimic nu se întâmplă fără voia lui Dumnezeu", daca tu vrei sa mananci o pizza iar zeul tau nu vrea, tu nu o sa poti sa mananci acea pizza motiv pentru care, libertatea iti e anulata.

Violul se intampla deoarece zeul tau permite sa se intample.

| aabaaab3278 explică (pentru anonim_4396):

Ce nu inteegi din liberul arbitru?
Nimeni nu te poate obliga sa faci ceva sau sa nu faci. Gasesti si tu niste explicatii..."mancatul de pizza"? pe bune? ma asteptam la ceva mai bun

| anonim_4396 a răspuns (pentru aabaaab3278):

Pai daca totul depinde de liber arbitriu de ce mancati toti rahat ca dzeu e bun? daca un viol se intampla si el nu face nimic, de ce e bun? nu am inteles asta nici o data -

46 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Sa ajunga un mare scriitor.
Sa ajunga un mare pictor.
Sa descopere remediul pentru cancer.
Sa devina expert la XCM.
Sa devina cascador profesionist.
Sa devina gamer.
Sa...

Uite pentru ce traiesc ateii? Uite cate scopuri pot avea?

"Sa ajung in rai.", jalnic scop dragul meu, jalnic scop.

| aabaaab3278 explică (pentru Inferno):

Pentru a ajunge sa faci cele mentionate mai sus e nevoie sa fii ateu, sau cum? laughing

| Inferno a răspuns (pentru aabaaab3278):

Deja ai uitat ce ai intrebat?

| aabaaab3278 explică (pentru Inferno):

Am intrebat SCOPUL, nu ce confesiune trebuie sa ai ca sa faci nu stiu ce..greu, a?

| Inferno a răspuns (pentru aabaaab3278):

Ai intrebat scopul iar eu ti-am dat chiar mai multe scopuri posibile.

| KodrutZ a răspuns (pentru Inferno):

Daca stai sa te gindesti, poti sa ajungi un mare scriitor, pictor, doctor, toate in acelasi om. Iar astea sa te duca in rai, chiar daca nu ai tintit fix asta. Sau poti fi un crestinopat timpit care de atita pupat icoane si visat la viata de apoi omite sa si-o traiasca pe asta si sa ii ajute pe cei din jur. Gen initiatorul discutiei de fata, de exemplu.Cum ar fi sa vin si eu sa bag o intrebare gen "Dumnezeu are sistem digestiv? Atunci unde se afla da holy ***?"

| aabaaab3278 explică (pentru KodrutZ):

De unde tragi concluzia ca eu uit sa-i ajut pe cei din jur? laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru aabaaab3278):

Raspunsul era la modul general. Sint multi crestini care fix asta fac. De exemplu babele alea tembele de la tara care isi fac troita in curte. Baga zeci de milioane in rahatul ala, dar nu ar lua sa creasca un orfan. Oricum, intrebarea ta tot penibila ramine. Ateismul implica lipsa credintei in prieteni imaginari, atita tot.

| 愛日本 a răspuns:

Crede-ma ca au mai multe scopuri ca crestinii.Scopul crestinilor care este? Sa traiasca toata viata sca niste sclavi si sa se lase spalati pe creier pentru o foarte mica probabilitate de existenta unui paradis numit ''Rai'' si de frica unei stari de singuratate si tristete numita ''Iad''?
-cat de aiurit sa fii sa zici ca niste persoane s-au nascut degeaba? Mai ales ateii.Srtii ca aceasta inventie prin care tu comunici cu noi sta la baza unui ateu homosexual? Ai idee cate creatii si cat bine au facut ateii? Ei cel putin nu sunt spalati pe creier, indoctrinati, au avut puterea si inteligenta sa GANDEASCA.

| DragosConstantin a răspuns:

Sa nu uitam ca Petre Tutea nu s-a inteles prea bine cu comunismul si a fost un detinut politic.Presupun ca te intrebi ce legatura are cu ateismul...pai comunismul avea la baza ateismul (formarea omului noi), dar sa nu intelegi gresit ca daca esti ateu inseamna ca esti comunist.Ateismul nu are legatura cu comunismul, dar comunistii credeau ca e o injosire sa crezi in supranatural.

"Pentru ce traiesc ateii? Au vreun scop in viata?"
Evident ca avem scopuri la fel ca si alti oameni chiar daca nu avem religie.

Post - scriptum: Mai bine te-ai documenta mai mult inainte sa pui intrebari idioate (mi se pare ca au si o tenta de a ataca ateii) si sa te iei dupa vorbele unui filosof fara ca sa cunosti intreaga poveste.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu forteaza pe nimeni, nu avem dreptul sa decidem noi in locul lor, important e sa prezentam dovezile existentei lui Dumnezeu, dar decizia le apartine.

| mODIN a răspuns:

Pff,ti se pare ca sa-ti dedici viata unui prieten imaginar(sau 3, nu prea inteleg cum functioneaza crestinismul) inseamna ca te-ai nascut cu un scop? S-o luam altfel, peste 200 de ani, cine naiba isi va aduce aminte de ce ai facut tu? Vei fi exact ca o oaie intr-o turma.Care e scopul vietii tale?

| RAY a răspuns:

Crestini din jurul meu scopul lor este sasi iubeasca aproapele asa e vad asta mereu, de ce trebuie sa ai un scop?
eu vad crestini alergand dupa banii ce mi se pare logic ca fara banii nu existi, scopul vieti este sa traiesti viata

| Holiday a răspuns:

Tutea asta e modelul tipic de indoctrinat si indobitocit religios de mic copil, poate nu stii dar tac-su a fost popa.

Problema voastra e ca nu intelegeti ca "IN VIATA" ateii au mult mai multe scopuri decat puteti avea voi vreodata din simplul motiv ca voi va concentrati pe un scop care este "DUPA VIATA", evident un scop fara nici o finalitate, o fantasma, o iluzie, o prostie.
Altfel spus, traiti intr-o fantezie continua care va impiedica sa aveti vreaun scop "IN VIATA".

| aabaaab3278 explică (pentru Holiday):

Ai fost tu cumva "acolo" si te-ai intors sa spui ca nu exista, ca de fapt este o prostie, o iluzie, o fantasma?
Nu de alta, dar eu stiu ca daca nu stii ceva foarte bine despre un lucru mai bine te-ai abtine. Nu am spus ca eu stiu cu adevarat(ca pun pariu ca asta o sa zici), dar inca din antichitate omul crede ca exista viata dupa moarte...se zice ca nu iese fum fara foc.

| Holiday a răspuns (pentru aabaaab3278):

Aici nu e vorba de fum, e vorba de un instrument puternic de manipulare si de interese de tot felul.
Fumul de fapt sunt doar fanteziile pe care vi le inoculeaza unii iar voi le inghititi. Ideea asta de viata vesnica functioneaza la voi ca un drog.

| aabaaab3278 explică (pentru Holiday):

Daca tu imi demonstrezi mie ca nu exista viata vesnica, jos palaria.

| Holiday a răspuns (pentru aabaaab3278):

Cand spui "exista ceva" nu ceilalti trebuie sa demonstreze ceva, ci tu ca exista acel ceva. Eu nu am de demonstrat nimic. Ce tampenie, cica "demonstreaza ca exista ceva inexistent". laughing

| aabaaab3278 explică (pentru Holiday):

Zici ca as vorbi cu o usa. Da ma ce e asa greu? demonstreaza-mi ca nu exista.

| Dismally a răspuns:

Pentru ei.
"Dacă aş fi credincios, m-aş ocupa de Dumnezeu. Nefiind credincios, mă ocup de mine..." Emil Cioran

| KhludCiprian a răspuns:

Serios acum, probabil afirmatia ta arata care e cel putin al unui scop al ateilor: cand vad oameni atat de porniti ca ei au adevarul, incat sa justifice pentru ce traiesc altii si ei pun intrebarea si ei pun si raspunsul, ii fac pe atei sa gaseasca ca astfel de oameni sunt ignoranti in legatura de realitate.

Apropos, stiai ca budistii sunt in principiu atei? Si da, au cel putin ei un scop in viata...

Totusi in balanta, pentru ce traiesc crestinii? De frica de iad? Sa celebreze inghitirea carnii si sangelui un zombie din Ierusalim?

| aabaaab3278 explică (pentru KhludCiprian):

Ti se pare tie ca am spus ca eu am adevarul?
Ateii se bucura spiritual?

| KhludCiprian a răspuns (pentru aabaaab3278):

Vezi raspunsul adresat lui Moδn: sunt clar o multime de atei ce au scop in viata. Daca n-ai vazut niciunul, e clar ca n-ai cunoscut atei!

Majoritatea ateilor am vazut sa aiba un scop, in fapt nu stiu niciunul sa n-aiba scop. Putem discuta semantica: "dar are un scop etern?" ce raspunsul ar fi probabil NU, dar scopuri ca valori, toti au.

"Ateii se bucura spiritual?"
Te referi daca mediteaza si au valori "spirituale"? Bineinteles. Budistii sunt atei (desi sunt religie), si in a medita iti recomand cartea "Walking Up" de Sam Harris.

Daca te referi la un suflet ce ii bucura pe atei, pe moment nu stiu (cel putin stiintific) despre ce vorbesti. Dar ateii in general se bucura si chiar sunt foarte amuzanti/placuti in viata de zi cu zi.

Cauta grupuri in care vezi ca sunt plini de viata indiferent de greutatile vietii (care toti le avem). In general ii vezi ironici sau fac glume tocmai ca au o viata implinita, doar ca implinirea nu e data de o dogma (religioasa) sau de un dumnezeu particular.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Pentru ce traiesc ateii?"
Sunt oamenii momentului.

"Au vreun scop in viata?"
Au un scop minor ca sa ii zic asa, avand in vedere ca "toate-s vechi".

Nu s-au nascut degeaba, s-au nascut sa perpetueze specia.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Oameni ai momentului?
Toti acestia au fost oameni ai momentului?
clasici : Anaxagoras, Democritus, Epicuros, Protagoras ( filosofi greci ), Lucretius, Seneca ( filosofi romani ), Carvaka ( filosof al Indiei clasice )
-- moderni : Percy Bysshe Shelley ( poet romantic englez ), Camille Saint-Saens ( compozitor francez clasic ), Albert Camus, Jean Paul Sartre ( filosofi si scriitori francezi ), Denis Diderot ( filosof iluminist francez ), Ludwig Andreas Feuerbach ( filosof clasic german ), Alfred Adler ( psihiatru austriac ), Sigmund Freud ( austriac -- parintele psihanalizei ), Marie Curie, Frederic Joliot Curie ( fizicieni francezi ), Carl Sagan ( astronom american ), Woody Allen ( actor american ), Katharine Hepburn ( actrita americana ), Charlie Chaplin ( actor, producator britanic ), George Gordon Byron ( poet romantic britanic ), Ernest Hemingway ( scriitor american ), George Bernard Shaw ( dramaturg irlandez ), Friedrich Nietzsche ( filosof german )
-- politicieni ca : Vladimir Ilici Lenin ( revolutionar socialist ), Jawaharlal Nehru ( fost premier indian ), Iosif Stalin ( conducator sovietic ), Che Guevara ( revolutionar marxist cubanez ), Leonid Brejnev, Mihail Gorbaciov ( lideri sovietici ), Giuseppe Garibaldi ( revolutionar italian ), Pierre Simon de Laplace ( matematician, astronom francez ),

| KhludCiprian a răspuns (pentru anonim_4396):

" "Pentru ce traiesc ateii?"
Sunt oamenii momentului."
Fascinant.

Ce parere ai de:
- Richard Stallman
- Alexandru Macedon (ce e practic ateu fata de Iehova)
- de Budha

De exemplu de pe Wikipedia, n-ai gasit de niciun filosofc ce nu traieste momentul?
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_atheist_philosophers
Ah, dar cei din antichitate poate tineau pozitia ta:
http://en.wikipedia.org/wiki/Atheism#Classical_antiquity

" "Au vreun scop in viata?"
Au un scop minor ca sa ii zic asa, avand in vedere ca "toate-s vechi"."
Sa inteleg ca la credinciosi toate-s noi?

De doar 6000 de ani desi fosilele de caini domesticiti si de ce nu artefactele din neolotic rad in fata povestilor abrahamice!?

" Nu s-au nascut degeaba, s-au nascut sa perpetueze specia."
Sa imi arati credinciosii ce nu cred asta, daca e cumva un standard cu care judeci ipocrizia ateilor. Nu cumva asta e "porunca" (altii zic "binecuvantarea") lui Iehova?

| anonim_4396 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Toate lucrurile lumesti sunt vechi, si daca numai lucrurile lumesti exista, nu si cele sipituale atunci toate-s vechi. Ateism inseamna sa nu crezi in nimic din punct de vedere spiritual nu numai intr-un zeu. Adica sa nu crezi in existenta sufletului. Scopul superior al omului este cel spiritual, si cel minor, asa cum m-am exprimat sunt lucrurile "vechi". Un om care exclude existenta spiritualitatii, repet nu neaparat a unui zeu, nu prea are scop. Scopul lui este sa traiasca momentul, sau un scop dedicat cercetarii, un scop dedicat umanitatii, dar pe care pe el ca indivit individual nu il ajuta cu nimic. Nu am judecat pe nimeni, am spus numai cum stau lucrurile. A spune lucrurilor pe nume nu inseamna a judeca. Eu am raspuns intrebarii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Au murit. Cu ce i-a ajutat? Cu ce ne ajuta pe noi? Acum o sa ne spui ca ne ajuta pentru ca am evoluat din pricina lor din niste puncte de vedere. Si am sa intreb inca o data cu ce ne ajuta asta? Cel ma important lucru in viata il reprezinta fericirea, o fericire de asemenea trecatoare, si nostalgica cand ajungi la capat de drum. Am vazut ca ai pus si niste comunisti, care ar fi fost un folos pentru umanitate sa nu se fii nascut. Felicitari. Individul traieste si moare, are numai scopuri de moment, scopuri care probabil se ating, dar care se si duc. Toate lucrurile care le facem nu putem sa le gasim un scop mai mult decat minor, deoarece fie ca descoperim ceva, fie ca nu facem nimic, tot murim.

| IvanMihai a răspuns (pentru anonim_4396):

"Ateism inseamna sa nu crezi in nimic din punct de vedere spiritual nu numai intr-un zeu. Adica sa nu crezi in existenta sufletului."
De unde ai această definiţie pentru ateism?
Personal cred că avem suflet!
Conform definitei http://dexonline.ro/definitie/ateism
ATEÍSM s. n. Doctrină care se bazează pe negarea existenţei
lui Dumnezeu şi a oricărei divinităţi. – Din fr. athéisme.

Deci care definiţie a ateismului este ce corectă?

| anonim_4396 a răspuns (pentru IvanMihai):

Conform aceluiasi site:
"ATEÍSM s.n. Concepție MATERIALISTA care respinge religia, credința în supranatural și existența oricărei divinități, a miracolelor și a vieții de apoi"

Acum te intreb pe tine. Ce fel de suflet? Muritor odata cu trupul? Daca te referi la acest gen de suflet inseamna ca rezulta cam acelasi lucru. Adica cum toate scopurile sunt reduse de catre factorul inevitabil, numit moarte, si ajungem iar la niste scopuri minore asa cum le-am caracterizat.

| IvanMihai a răspuns (pentru anonim_4396):

Sufletul nu moare odată cu trupul!
Când murim sufletul părăseşte corpul şi se înalţă la cer!

| anonim_4396 a răspuns (pentru IvanMihai):

Pai vezi? Asta diferentiaza ateul de noi.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Altul lipsit de memorie.
Citeste ce ai scris si la ce am comentat eu.
Intrebarea era daca u fost sau nu oameni ai momentului, nu daca au fost fericiti sau nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Nu. Da aici cam ai dreptate. Ma refeream la altceva si m-am exprimat prost de asemenea am vazut ca foarte multi atei spun "prezentul conteaza", si am si avut o discutie cu un asemenea om si am generalizat. Despre cei care mi i-ai dat tu au contribuit la viitor. Ma corectez.

| KhludCiprian a răspuns (pentru anonim_4396):

"Scopul superior al omului este cel spiritual, si cel minor, asa cum m-am exprimat sunt lucrurile "vechi". Un om care exclude existenta spiritualitatii, repet nu neaparat a unui zeu, nu prea are scop. Scopul lui este sa traiasca momentul, sau un scop dedicat cercetarii, un scop dedicat umanitatii, dar pe care pe el ca indivit individual nu il ajuta cu nimic. "
A treia afirmatie iti contrazice prima!

Apoi, a dedica "cercetarii, umanitatii" arata ca nu numai ca nu traieste momentul, dar arata exact valori ce ipotetic le-au tinut foarte multi credinciosi.

Si ti-am zis, ateistii aceia unidimensionali ce au doar un scop de moment sunt clar o neintelegere a ta.

"Nu am judecat pe nimeni, am spus numai cum stau lucrurile. A spune lucrurilor pe nume nu inseamna a judeca. Eu am raspuns intrebarii."
Si eu am facut corectii, si am zis ca e clar "perpetuarea speciei", o critica ce o pui in numele ateilor ce nu e justificata de toti ateii, de exemplu iti recomand aceasta discutie in care sunt atei exact ce nu doresc asta:
https://www.youtube.com/watch?v=ez_VFjjrdy0

Mai mult, e si mai ipocrita cand crestinii (intreaba daca nu cunosti lumea protestanta, ce am trait in ea peste un deceniu) chiar bat moneda pe "perpetuarea speciei" si o justifica cu Biblia. Intelegi? Asta e ipocrizia!

| dragos38 a răspuns:

Te inseli amice,(nu sunt ateu) in sec XXI nu mai conteaza ce esti, cartea lui Richard Dawkins ''Gena Egoista'' a fost prezentata de catre un realizator care se ocupa de evolutia animalelor pe digiworld prezinta emisiuni interesante, tipul nu este ateu dar richard dawkins da, chiar nu mai conteza nu-ti dai seama! nu mai suntem in sec XIV sau XVI suntem in sec XXI

| Andeuta a răspuns:

Ateii traiesc doar pentru ei.

| DragosConstantin a răspuns (pentru Andeuta):

Cum ai ajuns la aceasta concluzie? (care oricum e total gresita si buna de aruncat la gunoi)

| HowdidIgethere a răspuns:

S-au nascut pentru kebab.

| vampyremisa a răspuns:

Pentru ce traiesc? Acum, pentru a invata pentru medicina. Dupa ce intru la facultate, pentru a fi doctor, cand voi fi doctor, pentru a opera pacientii. Pentru ca pot. Pentru ca vreau. Pentru ca stiu ca pot schimba ceva.