| Allrc24Orthodox a întrebat:

Ce parere aveti despre acest om? cugetari despre ateism si atei

http://www.crestinortodox.ro/......69810.html

9 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ăsta care vine cu asemenea idei, mai bine, nu se năștea, de loc.

| Arthur a răspuns:

Un filosof şi un patriot totodată, un martir, un personaj care şi-a păstrat crezul intact timp de 18 ani prin temniţile comuniste şi mai apoi în ţara care devenise o temniţă mai mare până la sfârşitul zilelor fără cel mai mic compromis. " Marele român Petre Ţuţea s-a stins din viaţă lucid, în ziua de 3 Decembrie 1991, într-o rezervă a spitalului "Cristiana" din Bucureşti pe când era intervievat de un grup de reporteri. Întrebat: "Ce înseamnă un om de dreapta?", câteva clipe înainte de trecerea sa dincolo, Petre Tutea a răspuns simplu:
"– Român absolut, asta înseamnă!" (ibidem) "

| Dumnezău a răspuns:

Un habotnic nenorocit. Puteti voi sa vi-l amintiti cat vreti ca un mare filosof si patriot, dar eu mi-l amintesc ca un caciulat, in pijamale, delirant si frustrat pe viata ca cei ce l-au bagat in parnaie erau atei.Cred ca asta i-a adaugat si mai mult la bigotismul si ideile sale eminamente retardate.Dar, na, pui de preot crestin-ortodox autentic, ce sa-i ceri?

NOname
| NOname a răspuns:

Aberații.
Petre Țuțea a spus multe tâmpenii la viața lui și acestea (majoritatea) sunt unele dintre ele.

De multe ori mă face să mă întreb dacă e posibil să se înșele cineva atât de mult sau doar avea chef de glume.
Sincer...am mari dubii în privința lucidității lui.

| RAY a răspuns:

La asa tara asa oamenii ce pot spune tipic romanesc ce scoate pe gura uni scot pe fund

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o parere buna.e fizolof.asta e treaba fizolofilor.sa fizofolocifeasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma uimeste "modestia" si "smerenia" de care da dovada persoana asta. Asa sunt toti "adevaratii" crestini? Seamana cu cocalarii care asculta Parazitii la telefon si se lauda zicand "Noi suntem adevaratii smecheri in orasul asta, suntem cei mai periculosi gangsteri, suntem sefii sefilor".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unul dintre oamenii mei preferați care au pășit vreodată pe acest Pământ.

(singurul lucru pe care i-l imput este prea-ortodoxismul său; dar il iubesc integral, oricum)

,, Fără Dumnezeu, omul rămâne un biet animal rațional și vorbitor, care vine de nicăieri și merge spre nicăieri.''
Nuda veritas.

| madalina2222 a răspuns:

Este un site foarte adevaRAT DAR NU SUNT DE ACORD CU PUNCTUL 7