| anonim_4396 a întrebat:

Sa nu subestimam puterea cuvintelor, ele pot cladi prietenii in timp si pot rani o persoana intr-o secunda. Credeti ca ele au putere?

Răspuns Câştigător
| harciog a răspuns:

Sincer,au putere.In ce ma priveste as prefera ca alea debitate de mine in anumite momente de suparare sa nu aiba nici o putere dar, din pacate, ranesc si as vrea totusi ca orice rana facuta sa poata tine numai momentul ala dar se dovedesc a fi mult mai adinci.

16 răspunsuri:
| Bittza a răspuns:

Sigur k da laughing

Omul este facut sa comunice cu tot ceea cel inconjoara (natura, animale, dar mai ales cu semeni lui )!

| Kaleo a răspuns:

Cuvintele, folosite fara cap, pot influenta dramatic dezvoltarea unui copil dar si starea de sanatate emotionala a celor mai de varsta noastra... Cuvantul a fost dintotdeauna unul dintre cele mai teribile arme, dar si unul dintre cele mai eficiente scuturi. Mai e o chestiune legata de cuvinte si cu asta ma retrag, cerandu-mi scuze pentru ca intervin: nu irositi cuvintele! Sunt limitate...

| danay72 a răspuns:

Binenteles ca au putere.Chiar si Biblia spune ca ele,, pot rani ca strapungerea unei sabii''. Iacov3:5-10,Proverbe12:18

| anca94maria a răspuns:

"Moartea si viata sunt in puterea limbii..." prov18:21

| Inferno a răspuns (pentru Kaleo):

"Copiii au mai multa nevoie de exemple decat de critici"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cuvantul este cea mai buna alinare, sau cea mai puternica arma.El poate genera fericirea sau dezastrul.

| Inferno a răspuns:

"Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii." Charles Dubois

| Kaleo a răspuns (pentru Inferno):

Corect. Si cand te gandesti cu cati ani in urma a fost spusa treaba asta... Si ca, totusi, unii inca nu au habar...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da este adevărat dar nu se aplică la fiecare persoană. Depinde foarte mult de personalitatea fiecaruia. De expemplu dacă ești un om care cuvintele te rănesc foarte mult, atunci da, contează. Dar dacă ești un om care nu prea pune la suflet, nu prea contează.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar tu din care categorie faci parte?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Eu pun prea mult la suflet fiecare cuvânt. Trebuie să o iau mai ușor pentru că uneori oamenii chiar nu intenționează să te rănească.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu sunt foarte sensibila.Nu imi place sa jignesc pe nimeni, dar nici sa fiu jignita.Lasa ca viata o sa te invete sa fi mai tare.

| Purec a răspuns:

Nu au cuvintele nicio putere.Omul care spune acele cuvinte raneste persoana respectiva. Conteaza cine spune cuvintele respective. Daca eu te injur si te fac in toate felurile acum, nu va fi nici pe departe la fel de dureros ca atunci cand acele cuvinte ar venii din partea unei persoane importante din viata ta

| MauiNight a răspuns:

Aham, dar multe sunt plictisitoare.

| Jardelin a răspuns:

O, da! un om deosebit spunea despre cuvinte ca, citez: "sint mai ascutite decit sabia"!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.au putere mult mai mare decit putem crede sau intelege la un moment dat.