| Thecurious a întrebat:

Informatia / puterea / stiinta inseamna bani si putere.
Ce credeti?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Iar banii înseamnă tranzacții iar puterea înseamnă ordine.
Și fiecare din nou, înseamnă câte ceva.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cum adica (.)puterea(.) inseamna putere? Pai da, nu asta inseamna?
Informatia nu inseamna bani. Stiinta la fel, adica sunt de acord ca nu poate nimeni sa se dezvolte pe acest plan, fara bani pentru echipamente si experimente, dar si asa... nu se reduce la bani.

| PainTech a răspuns:

Informația APLICATĂ și relevanta înseamnă putere.

| gemeni6226 a răspuns:

Sunt de acord.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista si meserii foarte profitabile, care nu necesita niciunul din aceste atuuri rolling on the floor

| Florin9Florin9 a răspuns:

Dacă știi să te folosești de ele da.

De exemplu dacă ai cunoștințe în IT și lucrezi ca it-ist și faci bani

Nu știu exact ce înțelegi tu prin putere(presupun că nu putere fizică), dar dacă te referi la reputație, da.

Dar pe de altă parte dacă ai cunoștințe /informații despre IT și din nu știu ce motive lucrezi ca șofer pe tir(de exemplu), informațiile acelea nu te ajută cu aproape nimic, sunt doar niște lucruri teoretice pe care le știi și atât.

Pe scurt, trebuie să fim capabili să folosim informațiile acumulate în ceva practic, ca să fie cu adevărat aducătoare de bani /putere (reputație /respect).

Așa văd eu lucrurile.

Știu că informații și cunoștințe nu sunt chiar sinonime dar în contextul ăsta am presupus că la asta ai vrut să te referi.