| anonim_4396 a întrebat:

Se dă următoarea chestie: dacă o rudă sau prieten de-al vostru e atras/fascinat de putere, atras de anumite persoane care dețin puterea, de personalitatea lor, dar în același timp acest prieten/rudă este o persoană religioasă, cu principii, credeți că s-ar putea corupe în drumul spre putere sau atunci când (dacă) o va obține?
Credeți că dorința de putere și principiile creștine se bat cap în cap?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Evident!
E ca si cum i-ai da unui bebe un body alb si o bucata mare de ciocolata neagra... stii ce va urma happy

Credeți că dorința de putere și principiile creștine se bat cap în cap?

Daca doreste puterea STRICT pentru ai ajuta pe altii... atunci s-ar putea sa nu incalce vreun principiu biblic ( adica doar DAI nu iei NIMIC, nici material, nici " faima" )...un fel de " Robin Hood " modern

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

90% din cei care se bat cu pumnul in piept ca sunt crestini, au sete de bani si putere, iar pentru astea isi calca in picioare semenii.
Procentul crestinilor adevarati cred ca e mult mai mic decat cel al ateilor, desi bisericile sunt pline.
Pana si BOR e plina de smecheri care n-au nici o treaba cu moralitatea.
Un om credincios ar trage spre modestie linistita sau ajutorarea semenilor, in nici un caz spre superioritate/opulenta.

| doctorandus a răspuns:

Asta ar inseamna ca numai paganii sa fie oameni politici in Romania.