| cornelmarius a întrebat:

Sa presupunem ca Dumnezeu ne-a creat in dimensiunea Lui adica in afara timpului si spatiului si materiei dupa Chipul si Asemanarea Lui adica daca Dumnezeu este Duh si noi am fost duhuri adica de aceeasi natura ca si El si era drept sa beneficiem din partea Lui de toata desavarsirea si libertatea absoluta pentru ca asa este DREPT din partea Lui si mai ales avand la baza DRAGOSTEA si nimeni nu imi poate argumenta contrariul mai ales cand vorbim de DRAGOSTE si DREPTATE! Toate bune si frumoase pana cand se razvrateste Lucifer si doreste a fi ca Dumnezeu, si ce inseamna a fi ca Dumnezeu decat a creea ceea ce a si pus la cale impreuna cu pomul BR care au dat nastere la alte invataturi pe care noi am luat fiecare ce si-a dorit sa dezvolte in materie care se desfasoare in alta dimenisune si anume una materiala ceea ce se vede si anume universul in care fiecare venim dintr-o stare de duh si fiecare se naste si isi dezvolta ceea ce a dorit in preexistenta aici pe acest pamant material de acea fiecare este ce este si ce isi doreste si se naste unde se naste! Tot ce se vede este o autopredestinare a noastra de a veni in alta stare, una materiala pentru ca Dumnezeu este superior ca natura si nu creea ceva pacatos, pentru ca nu Dumnezeu hotaraste cand sa ne nastem ci noi am hotarat pentru ca oricum ati da-o nu puteti dovedi sub nici o forma ca materia sa arata altfel decat se vede acum adica intr-o stare perfect desavarsita candva este absolut logic ce spun si din punct de vedere stiintific, pentru ca nu este de natura Lui si mai ales nu creeaza pe cineva in pacat pentru ca El este Dreptate si Dragoste si era Drept ca fiecare sa avem libertatea absoluta si desavarsire pentru ca nimeni sa nu se invinovateasca inaintea Lui Dumnezeu ca El fiind de vina, fiecare suportand alegere pe care a facut-o inainte de a se naste Dumnezeu fiind astfel nepartinitor la ce se intampla aici pentru ca nu s-a bagat peste alegere noastra avuta! Meditati bine la ce am scris si astept parerile voastre! Ce parere aveti?

9 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Multa imaginatie dar fara nici un suport. Noi nu putem sa ne raportam decat la cele declarate de Dumnezeu. De altfel cele spuse de tine intra in contradictie cu scrierile Biblice dar se apropie destul de mult de povestirile hinduse. Si inca ceva crestinismul respinge, PREDESTINAREA, destinul, etc., daca ar exista acestea nu ar mai exista pacat ceea ce ar exclude toata istoria Biblica, inclusiv Sacrificiul lui Isus Hristos si rolul acestui sacrificiu.
In concluzie, dpdv. Biblic, crestin cele spuse de tine sunt DOAR un exercitiu al imaginatiei.

| danay72 a răspuns:

Noi nu am fost creati ca si Dumnezeu.Geneza2:7 arata ca din tarana.

| RAY a răspuns:

Nu-i adevarat dumnezeu stie totul deci inainte sa face ceva el stie ceea ce facem desi este predetisnat orice actiune avuta daca o singura decizie nu stie atunci numai e autostiitor, apropo liberul arbitru e cand nici tu nu sti ce se va intampla lasi totul la intamplare daca stii deja rezultatul nu-i liber arbitru e predestinare, apropo ce legatura are iahve cu dragostea si dreaptatea?

| milan9 a răspuns:

- "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ŢĂRÂNĂ din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT ÎN FAŢA LUI SUFLARE DE VIAŢĂ şi s-a făcut omul fiinţă vie." - Geneza 2, 7;
"SUFLAREA DE VIAŢĂ" este aici altceva decât "ŢĂRÂNA" iar SUFLETUL este altceva decât TRUPUL!

Geneza 2, 7 se referă la 2 naturi ale fiinţei umane: "ŢĂRÂNA"- biologicul, trupul, şi "SUFLETUL"- "suflarea de viaţă".

Pentru ca omul să se facă "fiinţă vie", Dumnezeu a trebuit să-i dea suflet, să sufle – "SUFLARE DE VIAŢĂ"!
CÂND TRUPUL moare, SUFLETUL merge la DUMNEZEU, iar "ţărâna"… în pământ!

| sublime89 a răspuns:

M-ai pierdut la partea cu razvratirea lui "lucifer". Nu-mi vine sa cred ca cineva chiar crede asemenea povesti in secolul 21.

| Alphawolf a răspuns:

Slabut! Lasa speculatiile pe langa... mediteaza tu la realitate(la cea obiectiva).

| Moisie a răspuns:

Tu nu te-ai predestinat singur si nici de vreun extraterestru ci ai fost adus pe lume de Dumnezeul care te-au creat, si anume UNIUNEA dintre Parintii Tai
Ce dovada ai tu ca ai fost creat de Dumnezeu si nu de parintii tai?
Eu stiam ca absolut toti oamenii de pe planeta Terra saun nascuti din parintii lor si nimeni nu este creat dim noroi de catre Marele Mester olar din acelasi noroi din care se face si oala de noapte.
Eu cred ca ar fi timpul sa nu mai crezi in barza si sa accepti ca Parintii tai sunt adevaratii Dumnezei care te-au creat si te-au crescut daruindu-ti tie mai multa iubire decat fata de persoanele lor. Fara ei. si doar pe baza Mesterului Olar extraterestru, viata ta era ca cea a unui Maugli, adica una de animal salbatic crescut in padure!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mare parte sunt de acord cu tine, insa nu inteleg de ce ai vrut sa scrii despre astfel de lucruri pe TPU.
Nu inteleg de asemenea unele idei dupa razvratire, acel pom ce e pana la urma.o fiinta?
Lasa-mi te rog un id de skype/mess sau ceva unde am putea vorbii despre, mai mult. happy

| Kittylover2011 a răspuns:

Noi suntem o creatia a lui dumnezeu, deci prin urmare avem duhul pe care el ni l-a dat.Cand D-zeu l-a creat pe Adam din pamant a suflat peste el si i-a dat viata.