| AdioTPU a întrebat:

Sa vorbim despre trufie. Am observat ca atunci cand oamenii fac chestii mai putin morale fiind siguri ca nu o sa se afle, atunci ceva se intampla si iese la iveala tot. De exemplu un om cu putere, lacom, spune in sinea lui sau complicilor ca nu o sa fie aflat, ca el nu face greseli. Tocmai dupa aceea ceva se intampla si se afla tot si el trage consecintele. Credeti ca dezvaluirea faptelor imorale ale oamenilor de genul este interventia divina care vrea sa-i smereasca, de unde si versetul "Proverbe 11:2
Când vine mândria, vine şi ruşinea,
dar înţelepciunea este cu cei smeriţi."?

Răspuns Câştigător
| slayer09 a răspuns:

Desigur ca Dumnezeu nu Ii lasa pe ai Lui in mandrie, orgoliu, trufie, si cel ce are inima la Dumnezeu dar mai face unele netrebnicii, alea se vor afla negresit, pentru inteleptirea, smerenia individului. Iar cei fara Dumnezeu, care fac lucruri rele, Dumnezeu il lasa in plata lor, in voia lumii, pentru ca cel ce face rau va face rau altuia care tot asa la randul lui a facut rau, deci cei rai (fara Dumnezeu) isi vor face rau intre ei, de aceea cei fara Dumnezeu, fara constiinta, pot face mult rau fara sa se afle, sau fara sa fie pedepsiti. Iar Dumnezeu, niciodata nu va da soarta dreptului in mainile celor rai, poate doar daca au ceva de invatat.

22 răspunsuri:
| dolceromania a răspuns:

Interesanta întrebare, este grea o sa caut și o sa dau un răspuns!

| GabiDumitrescu a răspuns:

E prostia lor. Atunci cand se afla, desigur. Pentru ca interventia divina e la fel de eficienta ca un zar. Uita-te la mortii nostri din Colectiv sau de la lovilutia din 1989. Sau la batutii de jandarmi din 2018. A raspuns cineva cu adevarat pentru astea? Nu. Dumbniedzau dormea atunci.

| CostinAlamariu a răspuns:

Da, clar Dumnezeu permite multe lucruri sa ni se intample ca sa ne smereasca

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu cred ceea ce scrie în verset.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns (pentru Bubico2022):

Tocmai că Dumnezeu își arată iubirea prin faptul că te smerește. Pentru că în momentul în care te smerești recunoști că exiști doar în relație cu alții și abia atunci începi să dibuiești fericirea.

Dacă Dumnezeu nu te-ar smeri atunci ai fi un mare egoist care face doar ce vrea el și n-ai putea să ai niciun fel de relație cu nimeni.

| doctorandus a răspuns:

Sincer, Dumnezeu n-a intervenit in atrocitatile comise de armata lui Putin in Ucraina, deci nu cred ca poti sa pui ce spui in seama interventiei divine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bubico2022):

Exista oameni fericiți, eu cunosc mulți.si sunt cu adevărat fericiți, nu doar par a fi asa. ii cunosc, deci știu.
cand esti credincios cu adevărat lui Dumnezeu te bucuri ptc știi ce Stâncă de adăpost ai și știi ca vei ajunge în rai.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bubico2022):

Nu, sunt rude de ale mele și nu numai. Nu sunt naiv/a sa cred ca sunt fericiti și de fapt sa nu fie, ii cunosc și știu ca asa sunt. Nu am 5 ani sa cred ca totul e roz în lumea asta. Știu ca exista oameni care au depresie, care se sinucid, care zic ca nu merita sa trăiască, ca viata e nașpa, dar eu cunosc persoane cu adevărat fericite.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bubico2022):

Nu știu dacă înțelegi limba română. Știu ce vorbesc, sunt absolut conștienta de ceea ce afirm. Cunosc persoane FERICITE, nu satisfăcute sau fericite pe moment. Ii cunosc, sunt rudele mele, în fiecare săptămână ma vad cu ei și ii știu cum sunt. Nu sunt fericiti pana vine un necaz și gata, sunt mereu fericiți. Dacă nu ai auzit, în Biblie scrie sa ne bucuram și necazurile noastre și ei se străduiesc mult sa împlinească cuvântul ăsta. Nu mai spune dacă nu cunoști. Ai zis sa se dea exemple clare, concrete, iar când ți se dau, nu vrei sa crezi și o ții pe a ta. E fix problema ta ca nu vrei sa crezi, eu știu ce zic. Ai spus ceva și ți s-a răspuns, nu mai continuu discuția asta ca nu am cu cine vb.
P. S. Nu am Fb ca să vad ce ziceai tu

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Bubico2022):

Dumnezeu nu îți face direct rău, ci lasă răul să se întample ca sa ai posibilitatea sa te smeresti. Și nu trebuie neaparat Dumnezeu să te smereasca, te poti smeri și singur dacă vrei. Dar dacă nu vrei atunci vei fi ajutat să te smerești. Desigur că și în orice tragedie și oroare omul poate să aleagă să fie mândru.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bubico2022):

Fericirea vine de la sine, nu ne o impunem noi. Pur și simplu suntem fericiți ca Dumnezeu e Dumnezeul nostru și ca El ne va duce în rai. Dacă nu vrei sa înțelegi, e problema ta, dar asta e o stare reală, care vine de la sine. Și dacă nu ar fi existat Biblia și Dumnezeu, probabil ca as mai fi fost fericita, dar nu constant și nu o fericire adevărată

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bubico2022):

Pai fericirea vine de la sine. Numai când te gândești ca o sa ajungi în rai și acolo nu mai e chin, tristețe și știi ca o sa stai o veșnicie cu Dumnezeu, te bucuri, ptc îți dorești mult sa fii acolo și ești fericit ca Dumnezeu te a salvat. Vad ca nu ești creștin, nu înțelegi fericirea asta. Nu ne o impune Biblia, Biblia zice sa ne bucuram și în necazuri, adică sa nu din triști cand trecem prin vreun necaz, sa nu ne gândim la durerile de pe pământ, ca în felul asta ajungi la nebunie sau la depresie, dacă ești mereu trist. Biblia nu ne impune și noi nu suntem fericiți forțat, noi ne bucuram numai când ne gândim la cât bine ne face Dumnezeu mereu, și Biblia ne încurajează la asta, mai exact sa nu fim supărați și chestii, ci să privim spre cer, ptc privind spre Dumnezeu te bucuri automat ptc te gândești la marea Lui bunătate. Și dacă nu ar fi Biblia și Dumnezeu, n am avea dc sa ne bucuram, ptc am ajunge în iad fără Dumnezeu de partea noastră. Într adevăr, dacă ni s ar lua Bibliile și nu le am mai putea citi, tot fericiți am fi, ptc știm ca Dumnezeu e de partea noastră. Nu o sa stam triști fără Biblii, stai calm. Aici discuția se încheie, "cine are urechi de auzit, să audă".

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns (pentru Bubico2022):

Deci ai prefera sa-i lasa pe oameni sa mearga in iad? Ar fi mai iubitor asa?

Răspuns utilizator avertizat