| SakonSIUkon a întrebat:

Sall,nu pun intrebarea cu rautate ci cu curiozitate, exista oameni care devin atei pentru ca refuza sa aiba un conducator de care sa asculte sau sunt atei pentru ca li se pare foarte logica stiinta si obtinerea fericirii prin ratiune? Sunt de acord ca stiinta este logica pentru ca e in fata mea si o vad.

6 răspunsuri:
| Zenit313 a răspuns:

Ambele!

Crezi in tine si esti condus de ratiune! happy

| RAY a răspuns:

Eu cred ca omul este liber si nu are nevoie de stapani care sal pedepseasca cand face ceva rau, sau sa cerseasca ajutor divin, eu sunt ateu pentru ca nu am nevoie de cerseala divina si pentru ca stiinta imi explica rational evolutia universului, a spune dumnezeu a facut x, y nu rezolvi nimic din contra incurci mai mult treaba

| Mădă0611 a răspuns:

Daca tot folosim ratiunea, crezi ca daca ar fi un conducator am fi atat de prosti sa-l negam? Mi se pare logica stiinta, adica e, chiar daca nu are raspunsuri la toate, afirmatiile ei sunt gandite, calculate, nu inventate, le poti observa, si apoi sunt lucruri pe care le poti observa singur si care vin in contradictie cu invatatura crestina, care cica ar fi cea corecta.

"Before you say something is out of this world, first make sure that it is not in this world." happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Credinta intr-o divinitate are ratiunea sa

| danay72 a răspuns:

Atunci cand esti dezinformat cu privire la un subiect poti sa nu crezi.La fel poate fi cu oricine dintre noi.Doar in urma cercetarilor si spirituale si stintifice ajungi sa crezi in existenta Creatorului, pentru ca se completeaza reciproc.

| Mădă0611 a răspuns:

Ciudat, cam aceeasi parere o am si eu despre teisti laughing