| SaveTheNature a întrebat:

Intrebari pentru atei:
1.Cum va explicati faptul ca multi atei convinsi dupa omoarte clinica devin cei mai credinciosi?(fapte relatate pe discovery, nu la biserica), si toti povestesc acelasi lucru(unii find copii) deci neavand interese.
2.Cine a creat universul si care sunt dovezile.
3.De ce exista o specie numita "oameni" si e atat de diferita de animale.(noi evoluam). si de ce nu evolueaza si animalele?
(stiinta, tehnologie, medicina)etc.
4.Cum de biblia e cea mai citita carte de pe pamant, si cea mai veche.
5.De ce, desi exista dovezi istorice(in cartile de istorie) ca isus a existat, avea adepti, si a facut minuni)-totusi multi refuza sa creada dar totusi tot acestia cred cu tarie in big ben.

31 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

1.Nu crede tot ce vezi la tv, cand am sa vad si eu poate am sa cred.
2.Prima data raspunde la intrebarea asta: Cine la creat pe dumnezeu si ce dovezi ai ca el exista?
3.Si tu crezi ca evolutia se intampla in 2-3 ani?
4.Crestinopatii, o carte facuta de oameni inteligenti pentru cei mai prostuti.
5.Nu crede intodeana ce citesti, poti sa-mi spui o dovada ca Dumnezeu exista, fara citate din carti?
Apropo de Biblie, de unde esti atat de sigur ca biblia este cuvantul lui God? O.o

| SaveTheNature explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

Nu pot dovedi ca exista Dumnezeu.Dar cand ma apropii de cineva care si-au deticat viata lui Dumnezeu(evanghelisti,iehovisti, adventisti) Cand sunt langa uniii dintre ei, imi transmit o stare pe care cu greu o pot explica. Dragostea din ei nu o poti vedea cu ochii.O poti doar simti.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru SaveTheNature):

Pai si de unde sti ca acei oameni nu se inseala, si se inchina peretilor?

| Paulla a răspuns:

1. Tu crezi tot ce vezi la televizor? O rudă îndepărtată de a bunicii a fost în moartea clinică şi tot agnostică e.
2. Eu merg pe teoria Big Bang-ului, e cea mai bine argumentată până acum. Dar cine l-a creat pe Dumnezeu şi care este dovada? Nu-mi trânti aia cu 'dumnezeu e veşnic', că pot să spun şi eu acelaşi lucru despre univers, numai că ar fi o aberaţie.
3.Toate speciile sunt diferite între ele, mai mult sau mai puţin. Şi animalele evoluează, doar că nu poţi observa asta într-un timp atât de scurt. Şi ne tragem dintr-un strămoş comun al maimuţei.
4.O dovadă care să afirme că Biblia e cea mai citită carte de pe pământ, te rog. Oricum, se numeşte îndoctrinare.
5.Ce-i ăla 'big ben'? Şi îmaprte şi cu noi dovezile plauzibile care afirmă ce spune Biblia.

| SaveTheNature explică (pentru Paulla):

1 Discovery nu e OTV, si nu e creat de niste fanatici.Iar cei care au patit-o cu mortea clinica au avut"sansa sa vada ce au vazut" si toti au vazu aceleasi lucruri desi nu stiau unul de celalat, unii dintre ei fiind copii si neavand interese.Nu toti au sansa pe care au avut-o ei.
2. Teoria Big Bangului- e cel mai prost argumentat lucru pana acum in stiinta(e pentru copii). Faptul ca e creat de o forta suprema e mai plauzibilDe ce -toate corpurile s-ar ciocni intre ele-si nu ar mai fi aceasta armonie perfecta cea din univers dar si cea de pe pamant(flora, fauna, dar si circuitul corpului omenesc)
3Animalele nu au evoluat in(tehnologie,stiinta,arta, medicina etc) sunt exact la fel de la inceput.(s-au mai adaptat) la conditiile climatice, dar nu au evoluat
4.E cea mai vanduta, sondaje,(se perpetuaza de la o generatie la alta)e cea mai cumparata.E parte a unui stiudiu nu a unei indoctrinari -e cea mai citita carte.
5.Ca nu stii religie,si ca nu ai citit biblia e scuzabil, pentru ca esti atee, dar daca nu stii nici istorie(nu mai ai nici o scuza.
6 De fapt nu ai reusit sa raspunzi la nici o intrebare.

| Paulla a răspuns (pentru SaveTheNature):

1. Nimic din ce auzi la televizor nu e sigur, ca să ştii şi tu, fie că-i Discovery fie că-i OTV. Ţi-am dat deja un exemplu de cineva care nu s-a convertit după ce a fost în moartea clinică.
2.Pentru formarea universului e cea mai bună teorie. Crezi că totul e aşa de armonios? Structura atomilor e de multe ori mai puţin armonioasă decât crezi tu. Poate în timp se va descoperi mai bine, că doar ştiinţa aveansează în timp. Dar zeul iudeo-creştin de unde a apărut? Nu mi-ai răspuns...
3. Strămoşul din care ne tragem era mai avansat ca animalele de pe atunci. Din moment ce 'omul'(sper că îţi dai seama de ce pun ghilimele) s-a dat jos din copaci şi a migrat, a avut o evoluţie mai rapidă. Ăă, dar de fapt, chiar am văzut un studiu foarte bine argumentat pe tema asta pe Discovery, având în vedere că consideri canalul de încredere, urmăreşte-l şi tu.
4.Ţi-am spus să dai o dovadă, nu să-mi spui de la tine. Un link, ceva. Şi cum am mai spus, e îndoctrinare.
5.În loc să-mi spui că n-am citit Biblia şi că nu ştiu istorie(lucruri false, de altfel) ai putea să-mi dai exemple.
De fapt, ţi-am răspuns la toate, doar că eşti prea îndoctrinat ca să accepţi şi altceva decât ce ai fost educat. Oh, şi ţi-aş spune să-mi comentezi paradoxul lui Epicur, dar m-ai bine te provoc să-mi răspunzi la întrebarea anterioară. Dacă poţi.

| Paulla a răspuns (pentru SaveTheNature):

Amuzant, ai sărit peste tot, inclusiv întrebările mele şi ai postat un link. Ştiam de mult de dovezile astea, dar nu sunt plauzibile.
Sunt doar două citate, ambele la distanţă de naşterea lui Iisus. De unde ai siguranţa că nu sunt minciuni? Chiar şi aşa, dovezile alea abia dacă pot arăta existenţa unui anume Iisus. Unii istorici afirmă existenţa unui evreu, pe nume Iisus, dar nu era sfânt sau ceva de genul. Doar avea nişte adepţii, pe care şi unii oamenii îi au în zilele noastre(vezi Charles Manson, n-am găsit un exemplu mai potrivti, haha).
Atâta timp cât ai de gând să ignori întrebările care nu-ţi convin, că nu poţi răspunde, pentru mine nu exişti! Nu te chinui să-mi răspunzi dacă ai o faci ca de data asta. Şi sunt dezamăgită de tine că nu mi-ai acceptat provocarea, eram chiar curioasă ce aberaţie ai să spui...

| SaveTheNature explică (pentru Paulla):

O sa-ti raspund altfel:
Nu sunt un indoctrinat care merge zilnic la biserica, si crezand intr-o singura religie.De fapt religiile ma cam buimacesc
Cred in Dumnezeu pentru ca ii simt prezenta, E bine sa faci bine e rau sa ti se faca rau.
Ma simt mai in siguranta in preajma oamenilor credinciosi.de obicei necredinciosii(ucid, fura, mint etc)
Anul 1 incepe odata cu isus nu cu vreun mare imparat.
Daca oamenii s-ar ghida dupa legile bibliei ar fi un rai pe pamant(nimeni nu ar face rau)

| Paulla a răspuns (pentru SaveTheNature):

De ce nu mă miră răspunsul tău?laughing Mda, în lipsa argmentelor şi pentru că ai evitat toate întrebările mele, am să mă prefac că nu exişti. O discuţie cu tine este o pierdere de timp.

| Wehrmacht a răspuns:

Si animalel evolueaza.Crezi ca asta se intampla in 30-40 de ani?

| SaveTheNature explică (pentru Wehrmacht):

Ha ha.ce raspuns.La 5 intrebari.Vezi ca la intrebarea cu evolutia am pus si o paranteza.Mai citeste odata.

| Rapplex a răspuns:

1.Nu sunt atei convinsi(doar afirma ca sunt cei mai convinsi)
2.Intrebarea nu e "cine", ci "cum". Raspunsul il gasesti la CERN
3.Singura diferenta dintre specii este creierul. Spun specii, fiidca omul este animal.
4. Explicatie simpla si inteleasa de majoritatea maselor, fara a avea pretentii prea mari la inteligenta.
5.Nimeni nu contesta existenta lui Iisus(ca om), dar nu ca fiind fiul lui D-zeu.Big Beng e mai concludent.

| iFollowRivers a răspuns:

Bune intrebarihappy

| SaveTheNature explică (pentru iFollowRivers):

Si mai am o intrebare.De ce anul 1 incepe de la Isus? Si de ce cartile se raporteaza in felul urmator.Inainte de Hristos, dupa Hristos.Esti atee? sau crezi in Dumnezeu?

| iFollowRivers a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu sunt ateehappy

| doctorandus a răspuns:

1. "Multi" e un concept relativ. O femeie care era adventista a avut o experienta la limita mortii in urma careia a devenit adepta zeitei Ceridwen. Consensul medical este ca astfel de experiente sunt halucinatii produse de creierul privat de oxigenul necesar bunei lui functionari.

2. Intrebarea pusa este un sofism, numit cersitul intrebarii. E ca si cum te-as intreba: ce-ai facut dupa ce ti-ai ucis tatal? Asta pentru ca intrebarea ta presupune ca lumea a fost creata de cineva. Eu cred ca Dumnezeu exista si a produs lumea prin Big Bang, idee cu care Papa este de acord (eu nu sunt catolic).

3. Oamenii sunt animale: animalia/chordata/vertebrata/mammalia/primata/hominidae/homo/sapiens/sapiens.

4. Biblia o fi cea mai citita, dar nu e cea mai veche. Legenda lui Ghilgamesh e si ea o carte.

5. Da, consensul istoricilor este ca Isus a existat in mod real. Insa istoricii nu pot stabili producerea unor minuni, deoarece, conform biblistului Bart Ehrman, ar insemna sa pretinda ca cel mai improbabil eveniment cu putinta este evenimentul care s-a petrecut la modul cel mai probabil. Pe urma Isus s-a nascut cel mai probabil in anul 4 i.e.n., nu in anul 1 e.n. Sursa: Sanders, E.P. (1993:11,249) The Historical Figure of Jesus. London: Allen Lane Penguin Press. Ehrman a demonstrat ca Biblia este o carte plina de greseli, de la contradictii de mare importanta teologica la greseli de copiere si mistificari voite ale textului original. Numai 8 din cele 27 de carti ale Noului Testament au fost in mod sigur scrise de autorii carora le poarta numele: sapte din epistolele lui Pavel si Apocalipsa lui Ioan, desi nu exista niciun indiciu despre cine era acel Ioan. Consensul istoricilor este ca autorul Apocalipsei este alta persoana decat Apostolul Ioan si decat autorul anonim al Evangheliei dupa Ioan, care este la randul lui altul decat autorul anonim al epistolelor lui Ioan. Noul Testament contine marturii despre Isus obtinute din auzite sau pur si simplu scornite. Consensul istoricilor este ca niciunul din autorii Noului Testament nu a fost martor direct la viata lui Isus.

| SaveTheNature explică (pentru doctorandus):

La punctul 1 si 2 as putea fi de acord cu tine intr-un fel.
La punctul 3, eu am intrebat ceva, tu ai raspuns altceva. cu totul altceva.
La punctul 4 am de adaugat ceva e foarte veche -ok mai sunt carti foarte vechi
e foarte citita-ok mai sunt carti foarte citite.
Diferenta dintre biblie si restul cartilor. Biblia se propaga de la o generatie la alta, de la un mileniu la altul. Si ce e cel mai important- este plina de adevar. Este aplicabila pe vietile noastre.Practic e oglinda vietii noastre. E mitologica, metaforica, fabulista dar APLICABILA! sfanta! este adevarul suprem pentru cei ce vor sa deschida ochii si sa ciuleasca urechile!
Si in fine la punctul 5 vechile si eternele discutii ce pot fi clarificate intr-o singura fraza biblica:
Este mai usor sa "cada" cerul si pamantul decat sa cada o frantura de slova din Lege! Legea e pretutindeni1 Ce spune legea?
Sa-l iubesti pe Domnul Dumnezeul Tau DIN TOATA INIMA din tot sufletul si din tot cugetul tau!
Si pe aproapele tau, ca pe tine insuti!
Daca istoric vorbind, "miraculozitatea2 lui Isus poate fi negata. Dragostea fata de semeni si fata de Dumnezeu nu poate fi negata niciodata, pentru ca asta ar insemna Sfarsitul Lumii!

| doctorandus a răspuns (pentru SaveTheNature):

La punctul 3: papagalii pot invata sa cante, dar nu la asta se refera evolutia. Evolutia este conform lui Darwin un proces natural orb si aleatoriu prin care animalele cele mai adaptate la mediu supravietuiesc si produc urmasi, iar animalele neadaptate mor si raman fara urmasi. Asa ca noi suntem urmasii unor animale care au fost cat de cat adaptate la mediul lor. Evolutia din biologie nu se refera la a picta, a canta sau a scrie poezii.

4. Biblia este un ghiveci complet, contine de toate pentru toti. Daca vrei sa predici pacea, gasesti pentru asta versete in Biblie, daca vrei sa predici genocidul, asisderi. Intr-un astfel de ghiveci nu putem avea incredere ca ar fi un ghid al moralitatii.

5. Eu am vorbit de contradictii majore in probleme teologice de maxima importanta, de exemplu dogma invierii mortilor din 1 Corinteni este combatuta in Efeseni si viceversa. Iar Ehrman a demonstrat ca scribi ticalosi au mutilat cuvantul Bibliei incat uneori e greu sa mai putem sti ce contineau manuscrisele ei in original sau e chiar imposibil sa stim asta. John Mill, un teolog englez, a inventariat 30 000 de diferente semnificative intre manuscrisele Noului Testament. Detractorii lui l-au acuzat ca vroia sa distruga crestinismul. Aparatorii lui au ripostat ca el doar a inventariat aceste diferente, nu le-a inventat el. Faptul ca pana la el oamenii au ignorat aceasta problema nu-l face vinovat de anti-crestinism.

In ce-l priveste pe Isus, chiar daca admitem ca Vechiul Testament este inspirat de Dumnezeu si daca admitem ca toate evenimentele din Noul Testament sunt descrise corect din punct de vedere istoric (inclusiv minunile si fara a tine seama de contradictii), tot nu ar rezulta ca Isus ar fi Mesia. Ceea ce rezulta din Vechiul Testament este ca Mesia nu putea fi ucis ca ultimul infractor. Versetele interepretate de evanghelisti drept profetii mesianice fie nu sunt profetii deloc, fie nu se refera la Mesia. Dar ei le-au tras de par si rastalmacit pentru a trage spuza pe turta lor.

| Alien a răspuns:

1Hidro
2Trans
3Human
4Existence
5Body

| Marian3rd a răspuns (pentru Alien):

No man.
1 Existence
2 Body
3 Trans
4 Hidro
5 Human rolling on the floor

| Savy a răspuns:

To many search parameters! Redefine your search and try giving more relevant terms.
Try wikipedia!

| SaveTheNature explică (pentru Savy):

Deci ateii nu au raspunsuri!

| Savy a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ateii prefera sa li se spuna "liberi cugetatori" si de regula au raspunsuri la intrebari. Trebuie sa adaug insa ca alegerea de a oferii un raspuns nu tine de religie ci de intelect.

| SaveTheNature explică (pentru Savy):

Si cugetul lor nu are raspuns la niste simple intrebari puse de un simplu om.Ar fi trebuit sa pun intrebarea la sectiune:
Pentru cei ce cred in Dumnezeu.as fi primit raspunsuri mai evidente si mai logice decat al tau

| Savy a răspuns:

1. O experienta de genul ala ii face sa creada in ceva, nu neaparat in Dumnezeu. Maidanezii nu sunt periculosi pana nu te musca, nu?
2. Sunt o groaza de teorii referitoare la aparitia universului, tu alegi pe care sa o crezi. Dovezile sunt aferente fiecareia, la fel si credintele.
3. Nu exista nici o specie numita "oameni" ci o parte din specia mamiferelor care se numesc oameni si care au evoluat mai mult. Si animalele evolueaza, drept dovada ca sunt multe mai inteligente decat unii oameni.
4. Cea mai citita carte de pe pamant e biblia? Cine zice?
5. Big Ben e ceasul din turnul de nord al Palatului Westminster din Londra. Cartile de istorie nu sunt dovezi pentru faptul ca a existat un personaj pe nume Isus cu adepti, poate sunt povesti.

| Savy a răspuns (pentru SaveTheNature):

E un articol pe un site destinat femeilor. Tot acolo gasesti si asta http://www.unica.ro/......15045.html si e o mare prostie.
Oricum, eu cred ca tu cersesti atentie iar intrebarile tale nu reflecta nici un interes real.

| SaveTheNature explică (pentru Savy):

1Si ce au vazut?(de ce si cum de au toti aceleasi viziuni)? inclusiv copii din moarte clinica, ce nu au interese.
2.Sunt teorii copilaresti ca ceva atat de perfect organizat a aparut din explozii, si alte abureli.(totul este creat logic)
3.animalele nu au evoluat(in stiinta, medicina, sau arta de ex:)) poate s-au adaptat la conditiile de mediu.
4. http://www.unica.ro/......14435.html
5.De ce anul 1 incepe odata cu isus? de ce nu incepe odata cu Decebal de ex?:))

| SaveTheNature explică (pentru Savy):

Incerc sa vad si logica necredintei-si nu o gasesc.

| Savy a răspuns (pentru SaveTheNature):

Inseamna ca nu cauti sa gasesti o logica ci iti limitezi gandirea doar cat sa-ti ajunga credinta ta. N-ai observat da "Dumnezeu" e mai mult un tap ispasitor? Cand ceva merge prost e "de ce Doamne?". Cand ceva merge bine e "multumesc lui Dumnezeu". De cele mai multe ori oamenii "il descopera" atunci cand dau de greu, iar in loc sa faca ceva sa schimbe situatia incep sa urle in disperare catre Dumnezeu, ca poate le-o pica ceva. Nasterea lui Isus e luata ca punct de referinta, anii se numeroteaza si inaintea lui (IH, BC).