| pandy a întrebat:

Intrebare pentru oameni sanatosi mintal si in acceptarea adevarului bun ori rau. Este vorba despre religie, mama mea a devenit o fanatica, ortodoxa, refuza sa aiba o conversatie civilizata si cu logica in privinta dumnzeilor falsi, inventati. Incerc sa-i explic lucruri istorice, intamplari, citate din biblie, care se contrazic si altele ne arata minciuna din spatele acestor religii. Incerc sa o conving ca dumnezeu nu exista. Ce as putea sa fac, sa ma asculte si sa renunte la aceasta minciuna de 2000 de ani? Eu o vad ca, pe ceva copilaresc ceva cu mos craciun ..si eu pana sa ma maturizez credeam, asa m-au invatat parintii si societatea, dar documentandu-ma, am avut certitudinea ca asa ceva e doar o gluma proasta... Solutii? Multumesc

50 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu poți spune despre un lucru ca nu exista, decat dacă știi absolut toate lucrurile. După cum nu poți spune ca o moneda pierduta nu e în casa pină ce nu ai scotocit toată casa. Și chiar și asa, dacă a căzut sub un prag, sau la scurgerea de la baie, ea e acolo, desi tu tragi concluzia logica ca nu e pentru ca ai cautat peste tot. Acum, cu Dumnezeu e cam la fel, doar ca volumul de informație necesar pentru a spune ca El nu exista cu siguranță e imens, depaseste întreaga cunoaștere a omenirii, care oricum cunoaște infim din tot ce ar putea fi cunoscut. Sau, mai simplu spus, casa în care ai de cautat e una foarte mare, la fel de mare ca Universul, și niciodată nu vei putea spune ca ai cautat peste tot, deci afirmația ca te-ai documentat nu e adevărata, ai făcut-o, dar incomplet, și ai cautat acolo unde Dumnezeu nu este. Și cu siguranță nu cu instrumentele necesare pentru a Îl descoperi. Pentru ca e ușor sa spui ca nu e caldura afara dacă încerci sa masori temperatura cu ruleta. Ai nevoie de ceva care sa perceapă caldura, sa simtă variațiile ei.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"După cum nu poți spune ca o moneda pierduta nu e în casa pină ce nu ai scotocit toată casa."

Mda, doar ca la fel de adevarat e ca nu trebuie sa cauti in toata balta ca sa poti afirma cu certitudine ca in ea nu e pestisorul de aur care iti indeplineste trei dorinte. De fapt nu trebuie sa cauti deloc.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Și dacă e un peștișor de aur cu un lănțișor, pierdut de cineva? happy

| doctorandus a răspuns:

N-ai ce-i face. Un credincios convins nu e sensibil la argumente rationale. Si in principiu nu e nimic irational in a fi crestin.

| pandy explică (pentru doctorandus):

Deci este ok. sa crezi in mos craciun. sa pupi cate o mana un picior un destet mort, mumificat... nu este chiar nimic irational aici. am vazut oameni care isi lasa viitorul, sanatatea, etc in mainile lui dmnz ceva la voia intamplari ..si aceasta este ok sa astepti din cer sa pice un geamantan de bani si o galeata de sanatate.

| doctorandus a răspuns (pentru pandy):

Eh, exista profesori universitari (oameni de stiinta) crestini. A fi crestin nu e o defectiune mintala. A fi fanatic, poate.

| pandy explică (pentru doctorandus):

Ok, aici avem deaface cu efectul de turma, pe, care nu trebuie sa explic cat de daunator este ..stiu ce incerci sa faci, te anunt ca am in spate ani multi de studiu si cu ore multe despre tot si toate din orice domeniu, si nu ca am urmat o scoala, e greu sa ma convingi, sa am indoieli in aceasta privinta, dumnezeu adevarat. si nu fals.

| Cynthia20 a răspuns (pentru pandy):

Niște ani de studiu la gramatică nu ai?
Că trebuie neapărat. sad

| Teddy1517 a răspuns (pentru pandy):

,,Te anunt ca am in spate ani multi de studiu". Incearca sa studiezi mai intai limba romana ca pe aia ai ratat-o, si apoi incearca sa treci la stiinta, filozofie si religie, si sa pui mana pe o carte. O carte adevarata, nu una de basme cu maimute. Dupa iti fac legatura cu gaina mea din curte, care poate demonta toate asa-zisele,, contradictii" biblice care nu exista. Ca fiecare ateu de pe TPU, demonstrezi creationismul tocmai incercand sa-l denigrezi. Uite cum anume:
1. Folosesti cuvintele,, adevar" si,, minciuna".
2. Sugerezi ca minciuna e o chestie rea.
Intr-un worldview ateist, n-ai nicio baza pentru vreunul din aceste 2 lucruri. Dar, cum spun eu mereu, nici nu e nevoie sa ii dai argumente unui ateu, e de ajuns sa astepti ca ateul sa spuna ceva si sa ii arati cum fiecare fraza din ceea ce spune are sens doar intr-un worldview creationist. Succes pe mai departe!
P.S. Efect de turma inseamna sa crezi niste chestii nefondate, nedemonstrate stiintific si ilogice, gen evolutia sau abiogeneza evolutionista.
PS #2. Sper ca nu te-a deranjat stilul meu mai ironic, n-am nimic personal cu tine.

| yoren a răspuns (pentru Cynthia20):

Uite dacul liber de graba varsator de sange agramat ca sa ne lumineze asupra... nimiciniciei utilitatii raspunsurilor sale.

Treziti-va, badaranilor, ca nu are nimeni nicio obligatie sa va dea voua gramatica pe tava. Omul cand spune ca are ani de studiu nu implica faptul ca trebuie sa va indeplineasca si arfele inchipuite.
La facultate am dat de atatia profi cu gramatica de balta sau typo-uri prin cursuri, iar asta nu-i face cu nimic mai putin profi decat sunt, la fel cum nici gramatica nu-l face pe cel care intreaba mai putin scolit sau inferior tie, aprigul utilizator de diacritice si comentarii inutile.
Daca ai priceput intentia si continutul, la ce mai plangi dupa gramatica lui?
Ori voua vi se umfla sangele de daci liberi in voi numai in cele mai inutile scopuri? Cand va fura BOR-ul pe fata, mai conteaza gramatica? Sau deja ati surzit cu ochii la clopotul pe care-i sade fata porcului... scuze, am vrut sa zic Patriarhului Daniel.

| Holiday a răspuns (pentru Teddy1517):

Omul intreba cum s-o scape pe ma-sa de misticism, nu unde gaseste alti tembeli mistici.

| Cynthia20 a răspuns (pentru yoren):

Băiețelu, cam penibil tu.
Nici nu te băgam în seamă dacă nu îmi scriai prefața la Desculț numai ca să aperi un agramat.
Vezi de treaba ta, e mai bine.

| yoren a răspuns (pentru Cynthia20):

Esti un nimic, minuscul in tot ce faci si peste tot pe unde arunci cu fecale.
Esti inutil societatii.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Dacă ar fi fanatici sa facă lucruri bune ar fi foarte bine, dar ei sunt doar cu vorba, creștini sunt doar cu numele

| doctorandus a răspuns (pentru pandy):

Eu nu sunt crestin, daca asta insinuezi. Iata:

Cauzalitatea a fost constata in cadrul universului nostru. Nu cunoastem daca poate exista cauzalitate in afara universului (adica a timpului si a spatiului).

Stiinta nu sustine ca Universul a avut un inceput, de ex. un cerc sau o sfera nu au un inceput si un sfarsit (adica nu au capete).

| yoren a răspuns (pentru doctorandus):

Doar ca fondul cosmic de microunde spune altceva
https://www.google.com/search?q=cosmic+microwave+background
stiinta sustine ca Universul are un inceput si inca vine dintr-o explozie sferica

| doctorandus a răspuns (pentru yoren):

Hmm... nu. După cum a argumentat Stephen Hawking, pot fi două dimensiuni temporale, ca la numerele complexe. Iar atunci temporal Universul descrie un cerc, deci în timpul complex nu are niciun capăt.

| pandy explică (pentru Teddy1517):

Am pus in anunt, ca opinia panaramelor, nu ma intereseaza, tu, aici trebuia sa vi cu niste sfaturi, nu sa-mi spui tu cat de destept esti. du-te prietene la sectanti tai si vorbeste. oameni ca tine, ma desgusta stati prost rau cu logica. voi inca mai il asteptati pe mos crraciun. si va rugati la astre.

| ania a răspuns:

Si cine te-a convins ca Dumnezeu nu exista? Cineva prezent la aparitia universului si care a constatat el in mod personal ca nu era picior de Creator implicat pe acolo?
Nu crezi ca ar trebui sa detii toata cunoasterea posibila ca sa ai motive rationale sa fii absolut sigur ca nu un Creator e cauza existentei si ca cei ce cred asta in mod sigur se inseala?
Daca universul are un inceput, asa cum spune si stiinta, ceea ce are un inceput necesita o cauza.Si daca si aceea cauza are la randul ei o cauza si asa mai departe si daca inainte de orice proces de cauzare n-a existat nici o entitate care sa nu aiba nevoie de o cauza, atunci nici nu ar fi avut cum sa inceapa sa existe entitati cu un inceput, deci cauzate, nimicul nu cauzeaza ceva.Si daca, duoa cum spune stiinta, timpul materia si spatiul au un inceput inseamna ca cauza lor trebuie sa fie dincolo de ele, sa fie atemporala, supraspatiala, imateriala.Si daca exista fiinte perisabime cu constienta de sine, cu logica, ratiune, capabile sa faca judecati morale, capabile si dornice de relatii, de comunicare cel mai verosimil e ca si cauza lor sa fie una personala.Si deja cauza aceasta imateriala, supraspatiala, atemporala, personala incepe sa semene destul de mult cu Dumnezeul din Biblie al mamei tale.

| pandy explică (pentru ania):

Sti... ania era mai simplu cauza si efect nu trebuia sa scrii atat, sa explici doua fraze. succes in asteptarea lui mos craciun. si ps: intrebarea mea era nu cum sa o conving pe mama ca mos craciun exista. ai serioase probleme, citeste cerinta mea de ajutor TPU

| ania a răspuns (pentru pandy):

Nu era vorba de mos Craciun ci de de Creatorul existentei.

| Salontanul a răspuns (pentru pandy):

Invata tu sa scrii si nu mai da sfaturi altora! Scrii "Sti" in loc de "Stii", nu pui virgula si pui 3 puncte (trebuia sa scrii "Stii, ania!), ai inca o gramada de greseli gramaticale. Una din cerintele TPU este sa scriem corect gramatical. Nu numai tu ai cerinte si TPU are.

| RAY a răspuns:

Nu știai ca dacă faci asta ea va crede mai mult în acele fantezi și te va aduce la biserica, ai noroc ca încă nu Tea adus în biserica și obligat sa te spovedești, poți vorba cu popa sa spui ca e prea fanatica

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există soluții.

| anonimg a răspuns:

În toate religiile (creștine sau necreștine), și în toate confesiunile religioase (creștine sau necreștine) există extremiști.
Religia falsă o găsești în acei oameni care iubesc mai mult animalele decât oamenii.

Nu poți să silești pe cineva la o discuție constructivă dacă acea persoană nu dorește. Nici Dumnezeu nu poate trece peste voința noastră, chiar dacă știe că consecințele alegerilor noastre ne vor duce la rău.
Iar dacă o persoană ar dori o conversație, aceasta trebuie dată pe terenul ei, și cu armele ei. Credința nu este ceva haotic, nici vise cu castele de nisip, cu prinți și prințese. Credința este un element vital în toate domeniile vieții oricărui om, creștin sau necreștin.
Omul nu este doar de natură fizică, ci este și de natură spirituală, emoțională, mintală, psihică, etc. Toate aceste sunt nevoi pe care unii le simt mai acut, sau mai puțin sau deloc.
Unele dintre ele sunt resimțite mai mult, iar altele mai puțin, iar altele deloc. Depinde de cum ne-am educat. De exemplu unii nu pot să iasă pe stradă dacă nu se îmbracă frumos, estetic; iar alții n-au nicio treabă și ies chiar și în pijamale, pe când alții până nu se încalță cu pantofii nu se duc nici să arunce gunoiul. Ce vreau să spun este că în absolut toate domeniile, toate lucrurile și în toate privințele există o educație. Aceasta poate să fie bună, sau poate să fie rea (și cea bună poate să devină rea dacă este dusă la extreme).
Pentru unii credința este ceva de preț, pe când pentru alții n-are nicio valoare mai mare decât gunoiul.
În lume există o multitudine de credințe, care n-au legătură cu Dumnezeu: în ziua de mâine, în salariu, într-un trai mai bun, în prieten/ă, în multe alte cazuri (de fapt în toate, chiar și în acelea care n-au nicio logică cum sunt jocurile de noroc; ori este noroc ori este logică).
Revenind la credința în Dumnezeu, aceasta are și ea o logică, și vorbim de noroc. Este adevărat că mulți oameni credincioși n-au nicio logică în credința lor, dar doar în cazul în care aceștia nu au cunoscut pe Dumnezeu mai înainte. Pentru că nu poate fi logic să te încrezi în cineva/ceva ce nu ai cunoscut mai înainte.
Credința adevărată înseamnă deci o relație cu Dumnezeu, o cunoaștere personală a Lui.
Mai sunt și oameni care cred în existența lui Dumnezeu doar pentru că ei nu pot să își explice faptul că ceva sau cineva există mai mare decât omul. Din această ultimă categorie face parte și mama ta. Așa a fost educată, așa au fost circumstanțele în care a trăit sau s-a aflat la un moment dat.
Cu o cunoaștere profundă sau superficială a divinității, când un om renunță la valorile creștine, nu face altceva decât să renunțe la unele valori și principii bune. Într-un cuvânt, când un creștin nu mai ține la Dumnezeu, nu va mai ține nici la oameni sau va fi doar ceva superficial de genul "dacă nu îmi face rău nici eu nu-i voi face rău". Dacă mama ta nu va va renunța la Dumnezeu și locul gol nu va fi umplut de o valoare egală sau mai mare (deci cu principii mai bune, mai înalte, mai curate), atunci rezultatul va fi unul dezastruos; mai dezastruos pentru ea și pentru tine mai mult decât îti poți imagina.
Credința omului este o problemă mai sensibilă decât neurochirurgia. Dacă îi iei această nevoie și nu îi aduci ceva asemănător sau mai bun, atunci este mai bine mai bine ca situația să rămână așa cum este acum. Știu că ortodoxismul este o credință superficială. Dar renunțarea la acesta fără să fie adus ceva mai bun sau egal, va face lucruri mai rele, deoarece oamenii vor renunța la principiile bune și nu vor mai avea niciun motiv să mai țină la semenii lor, la rudele lor chiar.

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Https://archive.org/details/new-testament-intro-bart-d-ehrman

Reeditat de mai multe ori, este un manual foarte mult folosit in universitatile de varf din lume.

| milan9 a răspuns:

Draga @pandy, nu poti avea pretentia sa epuizezi un subiect, o tema ca,, existenta lui Dumnezeu" bazandu-te doar pe afirmatii tendendentioase aduse impotriva credintei. Sunt oameni de stiinta, somitati, care si-au dedicat intreaga viata cate unui singur aspect al creatiei, unei legi, unei teoreme, iar tu ce faci? Nu o viata intreaga de studiu, ci doar prin cateva propozitii tendentioase, citite la unui sau la altul, ajungi la sentimentul ca detii adevarul? Si inca asupra carui subiect. Dumnezeu, Cel care in mod specific alege in discretia Lui sa se asunda oarecum, pentru a nu forta vointa omului in a-L accepta in mod obligatoriu, fara alternativa.
Cu siguranta ai fost derutat decei care dau vina pentru raul din lume pe Dumnezeu. SAu se altceva te-a indepartat de credinta?
Spui de citate din biblie. Care anume? Bine a zis un coleg mai devreme ca nu exista contradictii. La ce te-ai referit?

| LPCTSTR a răspuns:

Nu, imposibil, oamenii nu se schimba, iar categoric nu poti tu schimba oamenii.
In loc sa o certi, las-o in fanatismele sale si arata-i compasiune numai pentru faptul ca ti-e mama... psihologul m-a invatat sa accept oamenii indiferent de credinta. Desi ea [psihologul] fiind credincioasa, spunea "nu poti face nimic daca doar atat poate, este pana la urma mama ta si cu asta ramai pe viata", pentru ca si eu am parinti credinciosi cu toate evenimentele lor enervante.
Deci, in loc sa ii impui o schimbare de perspectiva, incearca numai sa te bucuri de ea ca persoana si de ce reprezinta ea pentru tine; mereu e mai bine sa pastrezi legatura cu parintii vie decat sa te certi pe nonsensuri la care stii prea bine ca nu ajungi nicaieri.

| pandy explică (pentru LPCTSTR):

Nu o cert, doar avem un dialog, cu teme logice, si nu poti trai o viata. inconjurat in toata casa de panarame de poze care imi ilustreaza niste dumnz buni inimiosi happy de cruci nu mai spun, din alea mari si negre happy happy. si plus ca, nu se poate intampla in lume in casa etc rau, fara a se spune asa a fost voia lui dmnz, de curand aici in Spania o fetita de 1 an a lovit-o in balcon o piatra de gheata de la o furtuna, si a murit, si eu am spus cat de mult ghinion sa ai. ce a urmat sa spuna mama sti.

| minrest a răspuns:

Omule, e foarte greu sa o convingi ca tot ce crede e gresit, poate ai putea sa te multumesti sa combati doar ce e mai absurd in credinta ei. Stiu, e foarte greu, imi pare rau.

| halogen001 a răspuns:

Nu participi la procesiunile și ritualurile religioase, nu ții post și e destul.

Pentru cine zice că există Dumnezeu, inexistența lui e dovedită de realitate.
De exemplu dacă zic că Dumnezeu e atotputernic și mă iubește, atunci trebuie să vorbească cu mine. Dacă nu o face înseamnă că nu există.
Dacă zic că Dumnezeu e atotputernic și iubește omul, atunci nu trebuie să avem sărăcie, hoție, neștiință, primitivism, boli și războaie. Faptul că le avem ne arată că nu există Dumnezeu.
Chiar din "cartea sfântă" https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=59&cap=13 se deduce că "atotputernicul și atotștiutorul creator al Universului" nu are de unde da o bucată de pământ unor oameni, nu știe ce e pe o anumită bucată de pământ și îi pune pe oameni să trimită iscoade să vadă dacă e bun pământul și dacă poate fi ocupat prin război. "Marele creator bun și drept" îndeamnă oamenii la hoție, tâlhărie și le promite pământul altor oameni pe care să-l ocupe tot ei prin război. Se deduce că zeul e neștiutor, neputincios, necinstit și nedrept.
Realitatea e că zeul, ca toți zeii de altfel e doar un personaj imaginar folosit pentru prostirea naivilor. E o sperietoare Bau-Bau care nu face nimic.

| pandy explică (pentru halogen001):

Foarte informativ acel capitol, trebuie citit cu atentie si un pic de filozofat, este exact cum descri si tu, foarte revoltator, si vezi tu maimutele, nu vor, ori sunt prea proaste sa vada adevarul. in comentariile mai sus ma-u linsat in comentari, dati dracul oameni lui dmnz, si biblia le spune sa-si iubeasca seamanul, panarame de oameni niste prefacuti, eu ca ateu am ma-i multa omenie ca, un credincios

| CostinAlamariu a răspuns:

De ce vrei s-o convingi? Cu ce te ajută pe tine? Dacă ai fii complet sigur pe tine că religia e o minciună n-ai simți nevoia să convertești pe alții la ateism. De ce voi ateii aveți o gândire religioasă în sensul în care vreți să converțiti oameni? A încerca convertirea cuiva este in impuls profund religios.

| pandy explică (pentru CostinAlamariu):

Intelegi total gresit, din contra, religia, pe mine pe tine pe mama ne-a convertit

| CostinAlamariu a răspuns (pentru pandy):

Mama ta e religioasa. De ce vrei sa nu mai fie? Cu ce te ajuta asta pe tine? Un ateu adevarat ar fi indiferent daca cei din jurul lui sunt religiosi sau nu. Tu ai o gandire habotnica, fanatic-religioasa in care simti nevoia ca toti sa aiba credintele tale

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa o convingi ca nu exista Dumnezeu când exista? Fiecare răspunde pentru el, las o sa creadă ce vrea și tu ramai în necredința ta, dacă asta îți dorești

| pacatosulBogdan a răspuns:

Solutia este sa inveti si sa te educi pe tine insuti mai intai sa scrii corect romaneste, si dupa aceea sa incerci sa inveti pe altii orice! A respecta libertatea de constiinta si de alegere a credintei unui om este de bun simt!

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Creatorul nu este un basm, este o realitate. Fă-ți timp și meditează, uită-te în jur, și o să îl găsești pe Dumnezeu peste tot în fiecare vietate, în fiecare copac, în fiecare floare, uită-te în jur și o să vezi că toate sunt într-o armonie. Natura iarna moare, iar apoi parcă renaște, copacii dau fructe care mai de care, vița de vie struguri, pământul ne dă hrană, pe acestea Dumnezeu le-a făcut pe toate ca un nimic în fața lui. Nu se poate ca din neant, să apărem accidental, la pachet cu toate cele necesare pentru a ne hrănii. Mai ziceam că am apărut din greșeală dacă ne trezeam aici doar noi și/sau puține alte specii, dacă ne confruntam cu lipsa hranei total, să nu crească nimic din pământ, astfel încât să fie nevoie să ne mâncăm între noi ca să supraviețuim. Poate tu mă înjuri acum când vezi că îți scriu despre Dumnezeu, în timp ce tu nu crezi în el, dar crede-mă, dacă tu îi ceri la Dumezeu să își facă simțită prezența în viața ta, o va face. Dumnezeu dă liberul arbitru, prin urmare dacă tu îl respingi din start, el nu lucrează cu forța în viața ta. Și nici nu poate lucra în viața ta, pentru că nu ai credință. Ține minte, nimeni nu te poate cunvinge să crezi în Dumnezeu. Iar Dumezeu nu ți se revelează pentru că tu nu crezi, iar el îți respectă alegerea deoarece a făcut liberul arbitru.
Biblia a fost transmisă o lungă bucată de vreme prin cale orală, apoi a fost scrisă și rescrisă, tradusă și retradusă, cu siguranță sunt idei contradictorii, și pasaje care lipsesc, dar esența a rămas, și rămâne în continuare, cartea fundamentală a planetei. Tu tot ceea ce trebuie să faci este să ai credință, și să îi permiți lui Dumnezeu să te binecuvânteze cu Harul Duhului său cel Sfânt. Doar așa poate Dumezeu să lucreze în viața ta, și să ți se reveleze. Să ai un moment de sinceritate, lasă orgoliul de o parte și spune, Doamne eu nu te conosc, dar binecuvântează-mă cu Harul Duhului tău cel Sfânt și te rog fă-ți simțită prezența în viața mea.
O să vezi că acest moment îți va schimba viața. Mult succes îți doresc!

| yoren a răspuns (pentru UNEXPERTINCEPATOR):

"Creatorul nu este un basm, este o realitate. Fă-ți timp și meditează, uită-te în jur, și o să îl găsești pe Dumnezeu peste tot în fiecare vietate, în fiecare copac, în fiecare floare, uită-te în jur și o să vezi că toate sunt într-o armonie."... si in pedofili vad la fel de bine pe Dumnezeu, vad si in criminali, vad si in Stalin, vad si in Hitler, in toti am vazut pe duminzau si uite unde am ajuns: genocid, lagare de concentrare, violuri, crime si toate sunt mana lui dumnezeu, asa cum zici tu.
Sunt de acord, dumnezeu e mana tuturor relelor. dumnezeu il indeamna pe pedofil sa violeze copilul, ca pana la urma urmei si dumnezeul vostru este la fel

"Dumnezeu dă liberul arbitru, prin urmare dacă tu îl respingi din start, el nu lucrează cu forța în viața ta."
Si ce bine ca avem daci liberi habotnici cu psihoze fanatice care sa-si impuna credinta asupra tuturor. Religia cre(s)tin ortodoxa este inca predata in liceu, de ce oare? Parca chiplazau nu ne lucra cu forta

"asă orgoliul de o parte și spune"... care orgoliu psihopatilor? sa afirmi ca nu crezi in basme de copii este un orgoliu mai nou, da-v-as la scoala iar ca poate de data asta nu iesiti stricati

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns (pentru yoren):

Dar tu de ce crezi că există criminali, violatori, Hitler, Stalin etc? Deoarece acei oameni nu au/aveau principii morale, acei oameni nu îl au pe Dumnezeu. Dacă tu ca individ consideri că nu există Dumnezeu, ei bine Dumnezeu pentru tine nu există la propriu, întrucât nu poate lucra în viața ta cu forța, și/sau nu ți se revelează cu forța, din cauză că îl respingi și din cauza liberului arbitru. Și unde nu este Dumnezeu, se instalează energia întunecată, a răului, care pune stăpânire pe individul care nu lucrează în comuniune cu energia Duhului Sfânt. În schimb oamenii care comit fapte rele din cauza unor afecțiuni psihice, Dumnezeu îi iartă deoarece nu au discernământ (acei care nu au). Acum dacă ne raportăm la victime, eu nu am de unde să cunosc după ce principii acționează Dumnezeu, dar este cert că fiecare om care a murit în păcat, sufletul o să dea socoteală în fața lui Dumnezeu, mai ales pentru păcatele dintre cele mai grave, săvârșite cu discernământ, cu fapta, cu gândul, cu cuvântul, chiar și cu intenția, făcute cu voie și fără de voie. Dumnezeu are grijă să echilibreze balanța.
Eu nu sunt genul de persoană care să ți-l bage pe Dumnezeu pe gât cu forța. Eu mi-am spus părerea mea, și minimul necesar din ceea ce ar trebui să facă un om, care nu îl cunoaște încă pe Dumnezeu. Și anume să formuleze rugăciunea către Duhul Sfânt, să ceară lui Dumnezeu să îl binecuvânteze cu Duhul său cel Sfânt.
Oamenii care sunt răzvrătiți, care îl resping pe Dumnezeu, care nu acceptă Harul Duhului Sfânt, săvârșesc cel mai grav păcat, păcat pe care Dumnezeu nu îl iartă, și anume păcatul de hulă împotriva Duhului Sfânt. Dumnezeu nu poate ajuta acești oameni, deoarece chiar ei nu doresc să fie ajutați. Dumnezeu nu ajută acești oameni nu din rea voința, din contră el este bun și ne iubește pe toți. Cum am spus, sunt persoane care nu doresc ajutorul lui Dumnezeu.
Și eu am avut momente de rătăcire, momente în care nu am crezut în Dumnezeu, dar norocul meu a fost că Dumnezeu nu m-a lăsat. Și am primit puterea necesară, chiar în momentele în care nu exista credință, să spun lui Dumnezeu că poate tu ești Doamne, iar eu nu te cunosc, și dacă tu ești Doamne, binecuvântează-mă cu Harul Duhului Tău cel Sfânt. Eu am simțit ajutorul lui Dumnezeu, am simțit cum lucrează și care este puterea lui, când credeam că nu se poate face nimic, Dumnezeu mi-a arătat că se poate. Dacă ceea ce îi ceri tu lui Dumnezeu este bine și de folos ție, o să primești. Dumnezeu tot ceea ce vrea de la om este credința, bunătate, curaj și să fie smerit cu inima precum el, și ca omul să își pună toată încrederea in el și să nu aibă îndoieli.
Un om care este în comuniune cu Dumnezeu, nu poate fi decât un om bun. Mult succes îți doresc și Dumnezeu să te binecuvânteze.

| yoren a răspuns (pentru UNEXPERTINCEPATOR):

Uileu valleleu ce roman mi-ai scris fratello nici nu ma deranjez sa citesc

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns (pentru yoren):

Păcat. Îmi pare rău. sad

| doctorandus a răspuns (pentru UNEXPERTINCEPATOR):

Toti membrii SS credeau in Dumnezeu, nu era niciun ateu printre ei.

| doctorandus a răspuns (pentru UNEXPERTINCEPATOR):

Ca unul care a studiat etică la facultate, pot să vă spun că Biblia și Coranul nu au mare legătură cu disciplina universitară numită etică. Biblia este atât de nesemnificativă în materie de etică încât Adrian Miroiu și Valentin Mureșan nu au menționat-o la cursuri, nici măcar pentru a o combate.

| doctorandus a răspuns (pentru UNEXPERTINCEPATOR):

Https://yalebiblestudy.org/ Cursuri despre Biblie de la Facultatea de Teologie Yale

https://www.biblicalarchaeology.org/......aye-cohen/ Cursuri despre Vechiul Testament de la Universitatea Harvard

https://ruml.com Cursuri despre Biblie de la Universitatea Harvard și de la Universitatea Yale

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Nu toți oamenii fără Dumnezeu sunt răi, deoarece au anumite principii, cum ai tu. Dar nici oamenii care cred nu sunt toți buni, deoarece chiar dacă cred nu respectă cuvântul lui Dumnezeu și cad în păcat. La păcat suntem toți predispuși, indiferent de situație. Fără protecția lui Dumnezeu ești pe cont propriu în viață, poate o să îți fie mai greu să te descurci în anumite situații. Iar la finalul vieții doar Dumnezeu știe dacă îți mântuiește sufletul sau nu.

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Este una dintre cele mai grele întrebări din teologie. Eu nu sunt teolog, ascet, călugăr, preot sau mare trăitor pentru a cunoaște regulile și principiile după care funcționează Creatorul. Îndrăznesc să spun că nimeni nu are de unde să știe tainele lui. Eu presupun doar că toate aceste rele se întâmplă deoarece lumea este decăzută în păcat. Nimeni nu este drept înaintea lui Dumnezeu. Doar el este cu adevărat bun și drept. El ne iubește atât de mult încât ne lasă să facem ce vrem, să fim buni și să urmăm calea dreaptă, sau să fim criminali. Prin definiție iubirea lui se traduce și prin libertatea totală pe care ne-a dat-o. Viața oamenilor nu se termină când moare trupul. Viața continuă după moarte. Aici intervine Dumnezeu în salvarea oamenilor care au suferit pe pământ. Viața veșnică alături de el, este oferta lui pentru noi. Iar cei mai păcătoși, criminalii de exemplu, este posibil să-și primească pedeapsa pentru faptele lor, dacă nu sau curățat de păcat.

Nu are cum să aibă logică pentru tine, ca ateu, ceea ce am spus, deoarece nu crezi în anumiți termeni de bază din religie, cum ar fi: Dumnezeu, viața veșnică, Omul decăzut în păcat, iubirea și libertatea pe care Dumnezeu a dat-o omului etc.
Trebuie să crezi și să te rogi ca Dumnezeu să te lumineze.

| pombar a răspuns:

Ti-a trecut vreo idee in minte ca poate ea este mai aproape de adevar decat tine? habar nu ai cat stii si cate secrete uimitoare nu stii, nu trebuie sa fortezi pe cineva sau sa insisti sa isi schimbe parerile, greselile o sa sufere natural, adica amandoi pentru ca niciunul nu are dreptate