| SaveTheNature a întrebat:

Intrebari pentru atei:

1.Cum va explicati faptul ca multi atei convinsi dupa omoarte clinica devin cei mai credinciosi?(fapte relatate pe discovery, nu la biserica), si toti povestesc acelasi lucru(unii find copii) deci neavand interese.

2.Cine a creat universul si care sunt dovezile.

3.De ce exista o specie numita "oameni" si e atat de diferita de animale.(noi evoluam). si de ce nu evolueaza si animalele?

(stiinta, tehnologie, medicina)etc.

4.Cum de biblia e cea mai citita carte de pe pamant, si cea mai veche.

5.De ce, desi exista dovezi istorice(in cartile de istorie) ca isus a existat, avea adepti, si a facut minuni)-totusi multi refuza sa creada dar totusi tot acestia cred cu tarie in big ben.
6.De ce anul 1 incepe de la Nasterea lui Isus? Si de ce pana si cartile se raporteaza astfel:Inainte de Hristos/Dupa Hristos?

20 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| KodrutZ a răspuns:

1. Inconstientul la lucru, care inconstient iti e bombardat cu informatii despre asa-zisa viata de apoi din belsug in timpul vietii, chiar daca nu vrei. Posibilitatea ca, in starea de moarte clinica, senzatiile descrise sa fie aceleasi, indiferent de virsta/rasa/etc, conditionate de diversi stimuli chimici prezenti in organism doar in starea de moarte clinica. De ce oare nu se fac reportaje si despre cei ce ies din coma sau moarte clinica fara sa isi aduca aminte absolut nimic?

2. Universul exista. Asta e cert. Restul sint presupuneri, atit versiunea creationista, cit si cea evolutionista/big-bang.

3. Evolueaza si animalele. Mai studiaza. Plus de asta, e si varianta foarte plauzibila ca noi sa fim rezultatul unei combinari de gene umane primitive cu ADN exterestru ("suflare de viata dumnezeiasca" daca vrei sa ii zici asa).

4. Cea mai veche, sub nici o forma. Cea mai citita, ma indoiesc. Abecedarul e cu siguranta mai citit.

5. Dovezile respective nu prea exista. Avind in vedere influenta bisericii de-a lungul a niste sute de ani, cit de greu ar fi fost sa le rescrie? Hai mai bine sa discutam de istorici din perioada respectiva, nu de "carti de istorie" la modul general.

6. De sanchi.

| SaveTheNature explică:

Ok am inteles, e o coincidenta ca s-au raportat la Isus.si ca de la El incepe numaratoarea.
De ce in biblie scrie doar sa faci bine,si sa nu faci rau?
Ti-ai imagina o lume in care toata lumea ar face ce vrea?(absolut orice) dar gandeste-te bine.
De ce multi umbla cu Biblia in mana sa te convinga ca Dumnezeu vrea sa il vezi, dar inca nu am vazut biserici, sau oameni care sa umble sa dovedeasca ca Dumnezeu nu exsta
Crezi ca e o pura intamplare ca atat omenire se raporteaza la Dumnezeu?
Ai incercat vreodata sa cercetezi de ce atat lume crede in Dumnezeu?

| SaveTheNature explică:

Citeste(daca vrei, daca doresti) Noul Testament. Altfel vorbim degeaba.

| SaveTheNature explică:

Dupa ce vei citi Noul Testament iti voi povesti cate carti de istorie am citit.Pana atunci.Domnul sa fie cu tine!

| SaveTheNature explică:

Woodenpints esti o persoana deosebita,cum rar intalnesti, esti inteligent, si plin de viziuni.Multe persoane isi doresc sa ajunga la nivelul tau dar putini vor ajunge.Ai gusturi rafinate in muzica, stiinta, tehnologie.Esti stapan pe tine,stii ce vrei de la viata, esti unic! Esti destept, esti ca nimeni altul. Felicitari! de azi inainte esti idolul meu.laughing)

| DorelSudoru a răspuns:

Tot nu ne aduci pe calea cea bunatongue

nony
| nony a răspuns:

Cred ca te-ai plictisit rau daca ai raspuns atat de serios la o intrebare a carei logica nu o depaseste pe a unui copil de 3 ani, nu?

| SaveTheNature explică (pentru nony):

Nony,si tu esti la modahappy

| nony a răspuns (pentru SaveTheNature):

Daca te referi la moda ignorarii postarilor inutile, da, sunt la moda happy

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aia nu sunt atei si crestini care nu mai treceau pe la biserica dupa experienta aia cred mai mult in amicul lor imaginar / big bang http://ro.wikipedia.org/wiki/Big_Bang / nu-i obligatoriu sa ne numim oamenii puteam sa ne numim si porci care e problema evolutia inseamna adaptarea la mediu atat tot animalele sau adaptat la un mediu se stie ca cimpanzei sunt inteligenti pentru mediul lor asa si oamenii care e problema? biblia e citita unde e crestinism si coranul e citit fi fara griji / nu exista dovezi ca isus a existat alea is porcari ce scrii tu acolo / ca asa au vrut crestini

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce poate o entitate a creat universul?