| rroobbeerrtt a întrebat:

Am cautat in biblia ortodoxa si am gasit in geneza capitotul 2 : 1, 2, 3 ca dumnezeu a binecuvantat ziua a 7 ca odihna pentru toata lumea. Dupa am gasit in marcu 16: 1.2 si scrie acolo clar ca duminica e prima zi din odihna si in calendarul ortodox e pasa duminica prima zi a saptamana.Atunci de ce cred ortodoxi ca ziua a 7 e duminica? in biblie scrie k prima zi e duminica in ( Marcu 16: 1, 2 http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=53&cap=16 )

33 răspunsuri:
| Anisoara961 a răspuns:

Da, Duminica e zi de odihna randuita de Dumnezeu.

| milan9 a răspuns:

Duminica e prima zi din săptămână pentru toată lumea nu numai pentru ortodocşi...

| rroobbeerrtt explică (pentru Anisoara961):

Poi in bilbie scrie k ziua a 7 e ziua de odihna randuita de dumnezeu dar mai scrie ca Duminica este ziua 1 a saptamani si in calendar e pusa Duminica ziua 1 a saptamani. Deci ar veni ca ziua a 7 e sambata. Am intrebat un preot si mi-a spus ca da ziua a 7 este sambata.

| rroobbeerrtt explică (pentru milan9):

Asa si atunci de ce ortodoxi spun k duminica e ziua de odihna? Ca in biblie spune ca ziua a 7 e ziua de odihna?

| zurick a răspuns:

Pai asa cum ai spus si tu lumea a fost creata in sapte zile(de fapt o si reprezinta foarte multi ani)si in a saptea s-a odihnit, pentru ca duminica a fost ziua in care Creatorul s-a odihnit duminica a fost declarata prima zi a saptamanii in care te rogi pentru inceputul saptamanii.

| nesuferit a răspuns (pentru Anisoara961):

Pe pamant singurul care face randuiala e omul. drept dovada daca cineva vrea sa muncesti duminica, ai sa o faci, pentru ca aici pe pamant nimeni nu este superior omului. Omul are drept de viata si de moarte asupra oricui. Daca superi pe cine nu trebuie, poti sa ajungi in valize, iar dumnezeu o sa-ti faca cu mana din palatul lui pufos

| rroobbeerrtt explică (pentru zurick):

Dar domnul a spus ziua a 7 nu prima zi.
Sa zicem k la creatiune dumnezeu sa adihnit ziua a 7 ( duminica) cum spui uh
dar se mai spune in biblie k prima zi a saptamani era duminica. Cum poate duminica sa fie si a 7 dar si prima zi a saptamani. Daca e sa o luam dupa biblie nu dupa oameni Ziua 1 duminica si ar veni ziua a 7 sambata.

| zurick a răspuns (pentru rroobbeerrtt):

Deci mai sus doream sa spun ca duminica este prima zi a saptamanii si a saptea zi de la crearea lumii.

| Anisoara961 a răspuns (pentru nesuferit):

Eu nu am ce vorbi cu asemenea oameni, daca nu era Dumnezeu ne dadeam in cap pe strada.Punct.Gata.

| Ciocolatefrenchblue a răspuns:

Ziua de odihna adevarata este sambata. dar oameni au schimbat legea adevarata, si au schimbat-o in duminica

| ada92 a răspuns:

Respectarea sabatului era un semn între Dumnezeu şi israeliţi Ex. 31:16, 17
Sabatul săptămânal evreiesc, adică a şaptea zi din săptămâna lor, începea vineri la apusul soarelui şi se încheia sâmbătă la apusul soarelui. Mulţi dintre cei ce se declară creştini ţin duminica drept zi de odihnă şi de închinare, alţii respectă ziua stabilită în calendarul evreiesc.
Rom. 10:4: „Cristos este sfârşitul Legii, pentru ca oricine manifestă credinţă să dobândească dreptatea". Ţinerea sabatului făcea parte din această Lege. Dumnezeu a abolit această Lege prin Cristos. Dreptatea noastră înaintea lui Dumnezeu depinde de credinţa în Cristos, nu de faptul de a ţine un sabat săptămânal.

| beligan a răspuns:

Uite aici ce,, vei pății'' dacă nu urmezi,, legile''iudeo-crestine!
http://www.youtube.com/watch?v=_6qqGo-wmdk&feature=youtu.be

| rroobbeerrtt explică (pentru zurick):

Poi daca uh zici ca la creatiune duminica era a 7 zi a saptamani si mai incolo scria k duminica era prima zi tot in biblie.Atunci omul de ce a dorit sa schimbe Duminica de la creatiune in prima zi?
K doar domnul a binecuvantat ziua a 7 nu conta cum se numea El a binecuvantat ultima zi din saptamana pana la sfarsitul lumi.

| rroobbeerrtt explică:

Deci domnul isus s-a nascut intr-o familie de iudei unde ei tinea sambata de ineri seara pana sambata seara inseaman k si domnul isus tinea sabatul.
Deci pana la urma Ziua a 7 e zabatul si Prima zi dupa biblie e duminica

| Mădă0611 a răspuns (pentru rroobbeerrtt):

Google --> sol invictus duminica --> enter tongue Asa e si cu craciunul laughing, dar sssst don't tell anyone, ramane intre noi.

| rroobbeerrtt explică (pentru Mădă0611):

Deci pana la urma Sambata e adevarata zi de odihna. Duminica a fost doar o legea a unui imparat...

| zurick a răspuns (pentru rroobbeerrtt):

Off! N-ai inteles deci duminica este prima zi din saptamana si a saptea de la creearea lumii.Deci am zis ca duminica nu e a saptea zi a saptamanii ci a saptea de la crearea lumii.

| Mădă0611 a răspuns (pentru rroobbeerrtt):

Dap. Bine, acum e "zi sfanta" si pentru ca se spune ca duminica a inviat Iisus, ma cam indoiesc si de inviere, si de zi.

| Mădă0611 a răspuns (pentru rroobbeerrtt):

Se explica prin faptul ca totul e o minciuna. Tu stiai si ai intrebat sa vezi daca stim, sau ai gasit link-ul acum? Putini crestini stiu, daca vrei sa afli ceva despre religie, intreaba ateii. laughing

| milan9 a răspuns:

Normal este ca un creştin să lase în pace sabatul evreilor (sâmbăta) şi să cinstească cel mai important evenimental CRESTINISMULUI (din înteaga istorie a umanităţii) - ÎNVIEREA DOMNULUI! (si asta, după modelul primilor creştini)
Porunca sabatului nu a fost dată creştinilor ci evreilor:
"Acesta este semn veşnic între Mine şi FIII LUI ISRAEL"!
"Să păzească deci FIII lui ISRAEL ziua odihnei..."

Noi creştinii suntem cumva dintre FIII lui ISRAEL? Rânduielile Legii Vechi a evreilor nu mai sunt valabile azi pentru creştini. Această problemă a fost clarificată între apostoli foarte clar în Noul Testament. Tot respectul pentru evrei şi ziua lor de odihnă, dar cele câteva sute de legi şi prescripţii iudaice NU AU FOST MOŞTENITE în creştinism! Astăzi nici măcar evreii nu le mai respectă!

| rroobbeerrtt explică (pentru milan9):

Dar de porunci ce zici astea de ce le-am pastrat k poruncile tot pentru fii lui israel erau?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Nu a fost legea nici unui împarat. Este doar modul de viaţă al creştinilor apostolici:

- Faptele Apostolilor 20, 7: "În ziua întâi a săptămânii (Duminică) adunându-ne noi să frângem pâinea, Pavel, care avea de gând să plece a doua zi, a început să le vorbească şi a prelungit cuvântul lui până la miezul nopţii."
- I Corinteni 16, 2: "În ziua întâi a săptămânii (Duminică), fiecare dintre voi să-şi pună deoparte, strângând cât poate, ca să nu se facă strângerea abia atunci când voi veni."

Cel puțin în cinstea ÎNVIERII lui HRISTOS dar și a COBORÂRII SFÂNTULUI DUH asupra SFINȚILOR APOSTOLI (evenimente ce au avut loc în prima zi a săptămânii, DUMINICA), primii creştini respectau duminica nu ca "Sabat creştin", ci ca o zi specială de închinare și cinstire față de Mântuitorul Iisus Hristos. Sabatul deja făcea parte din Legământul Vechi.

| rroobbeerrtt explică (pentru milan9):

Da dar Domnul pana sa fie inviera lui isus Binecuvantase Ziua a 7 si pana la invierea lui Isus oameni pazeau ziua a 7 sambata/

| milan9 a răspuns (pentru rroobbeerrtt):

Bine spui, pentru fii lui Israel au fost date, numai că întâmplător sau nu, ele se referă la lucruri general valabile (avand in acelaşi timp în vedere contextul iudaic diferit, cel de acum aproape 4000 de ani!).

| HueyFreeman a răspuns (pentru Anisoara961):

Tu fara un prieten imaginar ai da in cap la lume pe strada?

| rroobbeerrtt explică (pentru milan9):

Dar dar biblia nu se schimba daca scrie in Marcu k prima zi a saptamani e duminica si acum in calendare e prima zi duminica.Dece nu a ramas Duminica ziua a 7 de odihna binecuvantata.
Daca e sabatul ziua a 7 de odihna si duminica doar o zi simpla adica prima cum e scris in biblie.
Dar isus a fost si el iudeu el tot sabatul la respactat... Daca era sa nu moara domnul isus si sa nu mai existea ziua invieri. Crek tot sabatul ramanea pentru multi ziua de odihna asa cum trebuie

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Rânduielile Legii Vechiului Testament nu mai sunt valabile pentru creştini. Cele câteva sute de legi şi prescripţii iudaice au fost desfiinţate. Astăzi nici măcar evreii nu le mai respectă!

Hristos este – "Mijlocitorul unui testament mai bun"(Evrei 8, 6); "voi face testament nou"( Evrei 8, 8); "nu ca testamntul pe care l-am facut cu parinţii lor, in ziua cand i-am apucat de mana ca să-i scot din pământul Egiptului"(Evrei 8, 9);
Evrei 8, 6,, Acum însă, Arhiereul nostru a dobândit o slujire cu atât mai deosebită, cu cât este şi Mijlocitorul unui testament mai bun, ca unul care este întemeiat pe mai bune făgăduinţe.
Evrei 8, 7,, Căci dacă (testamentul) cel dintai ar fi fost fara de prihana, nu s-ar mai fi căutat loc pentru al doilea"!
Evrei 8, 8,, Ci Dumnezeu îi mustră şi le zice: "Iată vin zile, zice Domnul, când voi face, cu casa lui Israel şi cu casa lui Iuda, testament nou,
Evrei 8, 9. Nu ca testamentul pe care l-am făcut cu părinţii lor, în ziua când i-am apucat de mână ca să-i scot din pământul Egiptului; căci ei n-au rămas în testamentul Meu, de aceea şi Eu i-am părăsit - zice Domnul.
Evrei 8, 13: "Şi zicând: "Nou", Domnul a învechit pe cel dintâi. Iar ce se învecheşte şi îmbătrâneşte, aproape este de pieire."

Amin!

| milan9 a răspuns (pentru rroobbeerrtt):

Da hai să nu mai presupunem, că nu are rost! happy

| rroobbeerrtt explică (pentru milan9):

Deci pana la urma dupa spsele tale Duminica este prima zi din saptamana si sambata este ziua a 7 si trebuie sa ne odihnim duminica.