| Danielcristian a întrebat:

Imi aratati din biblie unde scrie ca duminica e ziua saptea sau ziua de odihna sau cea binecuvintata si sfintita de Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| danytkd13 a răspuns:

Of Doamne...pentru ca El a inviat duminica si de atunci pana azi asa a fost

18 răspunsuri:
| Danyelusha a răspuns:

Buna!
Uita-te la pagina 2. Mai exact acolo la 2 unde scrie "Ziua de odhna".
Scucces si sper ca ti-am fost de ajutorwinking

| Danielcristian explică (pentru Danyelusha):

Nu ma refeream la sabat ci la duminica, pentru-ca sabat nu anseamna duminica ci simbata draga mea, invierea nu e duminica? Marcu 16 1, 2

| Intruder19 a răspuns:

Şi a binecuvântat Dumnezeu ziua a şaptea şi a sfinţit-o, pentru că într-însa S-a odihnit de toate lucrurile Sale, pe care le-a făcut şi le-a pus în rânduială.

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=2

| Danielcristian explică (pentru Intruder19):

Nu prea inteleg, parca nu mi-ai raspuns la intrebarea mea.sad

| Intruder19 a răspuns (pentru Danielcristian):

Ti-am aratat unde scrie in biblie ca duminica este zi de odihna. Dumnezeu a creat pamantul in 6 zile iar in a 7 a s-a odihnit de aici reiese ca duminica este zi sfanta.Nu are nici o legatura cu invierea lui Iisus Hristos.

| Danielcristian explică (pentru Intruder19):

Draga sabat nu inseamna duminica asa ca nu mai insista cu duminica ta ca duminica e prima zi a saptamani nu mi-o mai tat baga pe ochi ca e zi de odihna, documenteazate ce inseamna sabat traducel sau fa cum vrei dar fara sa stii nu raspunde. merci

| danytkd13 a răspuns:

Cauta in capitolul 1 din "Genesa"(Facerea) si pe la sfarsit vezi acolo sau cauta in Exod capitolul 20(Iesirea) si cauta poruncile acolo

| Danielcristian explică (pentru danytkd13):

Nu ma refeream la sabat ci la duminica, pentru-ca sabat nu anseamna duminica ci simbata draga mea, invierea nu e duminica? Marcu 16 1, 2

| danytkd13 a răspuns (pentru Danielcristian):

Pai inainte sabatul era duminica de azi...

| Danielcristian explică (pentru danytkd13):

Sa schimbat biblia? Sau de unde sti ca sabatul inainte era duminica de azi? ai citit marcu 16:1si2?

| BEmanuel87 a răspuns (pentru Danielcristian):

Prietene, invata sa scrii corect: "stii", nu "sti", "s-a schimbat", nu "s-a schimbat".

Biblia nu s-a schimbat. Insa duminica noastra era sabatul lor. Evident ca duminica nu era sambata. Dar sabatul era cel pe care il sarbatoreau ei ca zi de odihna. Ce treaba are invierea lu' Iisus cu sabatul? L-au rastignit joi si a inviat a treia zi dupa scripturi. Adicatelea taman duminica. Ce, tu crezi ca aia a fost odihna lui de dupa crucificare? happy

| Danielcristian explică (pentru BEmanuel87):

Documentativa mai bine si apoi dati un raspuns daca vreti sa ajutati, iar ca a inviat a treia zi cred ca o sti din carti de povesti nicidecum din biblie.
Nustiu chiar vorbiti fara sa stiti, eu caut raspunsuri corecte, dumneata aimi oferi falsuri.

| barbattttt a răspuns (pentru BEmanuel87):

Intr-adevar ce treaba avem noi cu evrei?! ei l-au rastignit pe Isus; dar cele zece porunci nu tot ale evreilor sunt? pe acelea de ce ce la pastram? este bine oare sa furam,? sa ucidem,? sa preacurvim? deci daca aceste porunci sunt perfecte, porunca a patra ce are?! Asta inseaman ca Dumnezeu nu este desavarsit daca dupa 4000 de ani IL trimite pe ISUS sa schimbe porinca!?

Dumnezeu o singura zi a binecuvantart si a sfintit de la creatiune "In ziua a saptea, Dumnezeu Si-a sfarsit lucrarea pe care o facuse si in ziua a saptea S-a odihnit de toata lucrarea lui pe care o facuse. Dumnezeu a binecuvantat ziua a saptea si a sfintit-o, pentru in ziua a saptea S-a odihnit de toata lucrarea Lui pe care o facuse. "Gen:2. 2-3

| Stoica_Cristian_1968 a răspuns:

Cauta in Vechiul Testament, GENEZA/FACEREA!

| Danielcristian explică (pentru Stoica_Cristian_1968):

Iisus a inviat duminica nu? Iar in marcu 16: 1si 2, spune ca a inviat in prima zi a saptamani sau era luni invierea?

| danytkd13 a răspuns (pentru Danielcristian):

Ziua de odihna pe vremea aia era sabatul(duminica de az!)
Si duminica a avut loc invierea...adica prima zi din saptamana pe vremea aia

| Danielcristian explică (pentru danytkd13):

Aaaaa deci noi de cind Iisus a inviat s-a schimbat si calendarul si zilele ok am priceput, numai ca invierea a ramas tot duminica. De ce nu lunea, daca sau schimbat zilele?

| danytkd13 a răspuns (pentru Danielcristian):

Of Doamne...pentru ca El a inviat duminica si de atunci pana azi asa a fost

| vasyy2005 a răspuns:

In Vechiul Testament chiar la inceput in facerea Lumii