| Dizzyz a întrebat:

Am si eu o intrebare.Sunt nelamurit intr-o privinta.
Ortodocsi au zi inchinata domnului duminica.
Adventistii au zi inchinata sambata.
Ortodocsii au ziua inchinata lui dumnezeu duminica fiindca atunci a inviat domnul Isus cand in biblie spune clar:
"In ziua a saptea Dumnezeu Si-a sfarsit lucrarea, pe care o facuse si in ziua a saptea sa odihnit de toata lucrarea lui care o facuse.
Dumnezeu a binecuvantat ziua a saptea si a sfintito pentru ca in aceasta zi s-a odihnit de toata lucrarea care o zidise."

Din aceste versete nu se intelege faptul ca dumnezeu vrea sa avem ziua inchinata lui pentru ca in ziua a saptea sa odihnit de toata lucrarea lui?

In plus calendarul nu era ca prima zi sa fie luni ci sa fie duminica.
Si din acest fapt nu se intelege faptul ca adventistii procedeaza corect avand sambata ca zi inchinata Domnului?

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

,, Cine face deosebire între zile, pentru Domnul o face. Cine nu face deosebire între zile, pentru Domnul n-o face. Cine mănâncă, pentru Domnul mănâncă; pentru că aduce mulţumiri lui Dumnezeu. Cine nu mănâncă, pentru Domnul nu mănâncă; şi aduce şi el mulţumiri lui Dumnezeu,,.

| danut a răspuns (pentru EmaS):

De ce amesteci lucrurile?

| EmaS a răspuns (pentru danut):

Adica?

| danut a răspuns (pentru EmaS):

Sa nu te superi pe mine pentru ce voi scrie (pe aici sunt multi suparaciosi) dar nu pot sa nu spun ce stiu.
"Romani 13, 6. Cine face deosebire între zile, pentru Domnul o face. Cine nu face deosebire între zile, pentru Domnul n-o face. Cine mãnâncã, pentru Domnul mãnâncã; pentru cã aduce multumiri lui Dumnezeu. Cine nu mãnâncã, pentru Domnul nu mãnâncã, si aduce si el multumiri lui Dumnezeu."
Cu iertare dar a scoate un verset DIN CONTEXT sau mai bine spus din intamplarea in care a fost spus, cui s-a spus si cine erau cei carora li s-a spus ESTE UN PACAT.
Deci sa incepem cu cei carora l-i s-a spus, EVREI care chiar daca nu erau crestini RESPECTAU cele 10 porunci si MANCAU CUSER, deci conform versetului 2 din acelasi capitol este vorba despre carne CUSER sau VEGETALE si nicidecum carne SPURCATA. Romani13, 2. Unul crede cã poate sã mãnânce de toate, pe când altul, care este slab, nu mãnâncã decât verdeturi.
Cand Pavel se refera la SARBATORI SAU ZILE de sarbatoare nu se refera la SABAT ci la SARBATORILE CEREMONIALE, nciodata nu s-a pus problema Sabatului ci a celorlalte sarbatori. Iata ce spune Dumnezeu (Isus Hristos) Matei 5, 17. Sã nu credeti cã am venit sã stric Legea sau Proorocii; am venit nu sã stric, ci sã împlinesc.

| danut a răspuns:

Pentru a nu fi acuzat de prozeletism voi cita doar cateva texte pentru a lamuri situatia. In BIBLIA SINODALA ORTODOXA citim urmatorul verset:
Matei 28, 1. La sfârsitul zilei Sabatului, când începea sã se lumineze înspre ziua dintâi a sãptãmânii, Duminica, Maria Magdalina si cealaltã Marie au venit sã vadã mormântul.
Acest verset se repeta in trei locuri din Biblia SINODALA specificand in mod CLAR ca Duminica este ziua INTAIA a saptamanii.
In continuare vom folosi pentru explicitare o BIBLIE CATOLICA. Citam:
Exodul 20,
8. Adu-ti aminte de ziua de odihnã, ca s-o sfintesti.
9. Sã lucrezi sase zile, si sã-ti faci lucrul tãu.
10. Dar ziua a saptea, Sambata, este ziua de odihnã închinatã Domnului, Dumnezeului tãu: sã nu faci nici o lucrare în ea, nici tu, nici fiul tãu, nici fiica ta, nici robul tãu, nici roaba ta, nici vita ta, nici strãinul care este în casa ta."
Dupa cum se stie (?) Duminica se numeste in engleza: sunny day sau pe romaneste ziua soarelui iar in germana: zondag sau pe romaneste ziua soarelui. Este evident ca duminica este o zi inchinata soarelui iar sambata este o zi inchinata lui Dumnezeu. Ortodocsii mai numesc pe Dumnezeu: „Domnul Savaot", cuvantul SAVAOT, în expr. „Domnul Savaot" (ebr. „yhwh Sabaot") = „Domnul oștirilor (cerești)"; atribut al lui Dumnezeu, care apare mai ales în „Vechiul Testament" și în Psalmi.
vine de la foarte evidentul "yhwh Sabaot" ceea ce pe romaneste inseamna: Domn al Sambetei. Cand se inchina, fiecare alege singur dar sa nu denaturam faptele este evident ca Dumnezeu este legat indisolubil de Sabat (Sambata) iar soarele de duminica.

| OOOLEOOO a răspuns:

Daca exista un dumnezeu trebuie sa ii te inchini doar o zii din saptamana?

Cum ar fi daca acel Dumnezeu ti-ar da de mancare doar Duminica?

''Traieste fiecare zii ca si cum ar fi duminica'' Brusco

| AnicaiAlin a răspuns:

Ma minunez de raspunsurile crestinilor date mai sus. Adevarul ca sunt spalati pe creier, de reaspunsul emei nici macar nu pot pomenii.
Ca sa lamurim impreuna in lucru.
ziua de duminica este o zi pagana. De ce? foarte simplu, vezi in engleza si germana sunday si sontag. adica ziua soarelui. crestinismul la adevaratele lui origini reprezinta anticristul.
la fel cum unii sarbatoresc duminica ca ziua sfanta la fel este si cu pastele. nu te-ai intrebat niciodata de ce nu este sarbatoare cu ziua fixa la fel ca si craciunul.
adica isus s-a nascut in data de 25 sarbatorita de crestini ca fiind craciunul, el a murit tot intro zi cu o anumita data. deci la fel cum s-a nascut intro anumita zi a murit in alta zi. Dar in prezent ne folosim de calcularea fazelor lunii pentru a stabili cu exactitate ziua pastelui. adica o mare aberatie.
Dpdv istoric ziua inchinata lui dumnezeu trebuie sa fie sambata nu duminica.
Din aceste motive este mult mai ok sa fi ateu, nu trebuie sa iti bati capul ca esti mintit, nu trebuie sa iti pui mereu intrebari despre religie si originea ei, nu poti fi indoctrinat de catre stupizi.

| rocco09 a răspuns (pentru AnicaiAlin):

La cine statea intelepciunea, nu esti cumva buricul pamantului?

| AnicaiAlin a răspuns (pentru rocco09):

Nu sunt buric, doar un om cu o gandire deschisa apropiata de realitate.

| AnicaiAlin a răspuns (pentru rocco09):

Nu sunt buric, sunt doar un om cu o gandire logica, cat despre tine, mai bine incercai sa dai un raspuns decat sa comentezi ceea ce sunt sau nu sunt.

| rocco09 a răspuns (pentru AnicaiAlin):

Pai ai aberat tare si nu m-am obosit sa iti raspund!
Dar hai sa pierd vremea, In primul rand nu ti-ar face rau sa mai treci pe la scoala pentru a-ti perfectiona gramatica! Faptul ca duminica in engleza inseamna ziua soarelui nu e o dovada ca e o zi "pagana" e o zi ca toate celelalte dar daca ai vrut sa spui ca e o sarbatoare pagana e altceva! Fiecare religie alege singura ce zile sa le considere sfinte! Primii crestini au sarbatorit duminica in cinstea invierii Lui Iisus, mai apoi constantin a facut-o sarbatoare legala cand a fondat crestinismul ca religie de stat! Iar craciunul nu e ziua in care s-a nascut Iisus pentru ca nici nu se stie in ce zi s-a nascut, ci e aleasa simbolic ca sarbatoare a nasterii mantuitorului, iar pastele se sarbatoreste duminica de asemenea in cinstea invierii intrucat cum am spus Iisus a inviat duminica fara sa se tina cont de data propriu-zisa care tot nu se stie! Iar sambata e ziua a saptea cum ai spus! In ce priveste raspunsul emei e si crestinesc si biblic, nimeni dintr-e apostoli si nici Iisus nu a instituit o sarbatoare legala si a lasat liber ca sa sarbatoreasca fiecare cand vrea! Dar daca nu ai deschis biblia pe-acolo iti convenea sa te abtii!
Iar cu spalatul pe creier nu te bucuri ca tu ai ramas nespalat?

| AnicaiAlin a răspuns:

In completarea celor spuse mai sus. Textul nu imi apartine.
Deci dragi crestini, indiferent ca sunteti ortodocsi sau catolici, protestanti, baptisti, reformati... tot spalati pe creier sunteti daca sustineti crestinismul in continuare

vatican - inseamna sarpe sfant - sarpele e
simbolul celui rau conform religiei crestine - citeste in geneza - de rai si apoi despre Adam si EVA. nici un papa nu a fost adevarat CRESTIN pentru. ca papalitatea este FIARA din BIBLIE, ea a schimbat legile - vezi cele 10 porunci, apoi a schimbat sarbatorile - pastele este sarbatorit real in fiecare an
la 14.04. si nici-odata nu a fost sarbatorit in aceasta zi ( se apeleaza la fazele lunii, etc. pentru. stabilire data,) a schimbat timpurile - vezi cele 13 zile diferenta intre stilul nou si cel vechi ( de ce nu s-a modificat cu 14 zile - pt.ca sa nu se sarbatoeasca ziua de odihna sambata - sabato sau sabat ci duminica - prima zi a saptamanii ceea ce inseamna ziua soarelui - vezi engleza -sunday sau germana - sontag - adica sarbatoare pagana.

| Dandanache a răspuns (pentru AnicaiAlin):

"pastele este sarbatorit real in fiecare an
la 14.04. si nici-odata nu a fost sarbatorit in aceasta zi"

De ce trebuie sarbatorit Pastele pe 14 aprilie anual?

| simo0393 a răspuns:

Domnul nu a inviat duminica cum spui tu. Dupa cum spui tu atunci a terminat lucrarea de pe pamant si in ziua de duminica S-a odihnit asa cum trebuie si noi sa facem in fiecare duminica se mai numeste Sabat.

In legatura cu intrebarea ta adventisti nu procedeaza bine, asa asa au facut ei dar normal Domnului ne inchinam in fiecare zi, chiar si duminica.
Daca mai ai intrebari te rog sa mi-le spui.
:*

| Dizzyz explică (pentru simo0393):

Bun,si calendarul inainte nu era ca prima zi sa fie luni si duminica.
Si dupa cum spune biblia ca ziua a saptea e ziua de odihna nu pica sambata?
Daca calendarul inainte era ca prima zi e duminica?

| Dandanache a răspuns (pentru simo0393):

Ai facut terci. Incurci Geneza cu Evangheliile. Stefan spunea ca Iisus a inviat duminica, pe de o parte, si ca in ziua a 7 Dumnezeu s-a odihnit, dupa ce a finalizat Creatia. Sabatul cade sambata (chiar numele de sambata vine de la Sabat). Ai dreptate Stefane, nu te mai lua dupa toti copiii. Duminica era prima zi a saptamanii, Constantin cel Mare transformand duminica in zi finala si liturgica a calendarului crestin.

Răspuns utilizator avertizat