| vlad89c a întrebat:

Acum 2 ani, am avut o problema care suna cam asa:
Nu imi puteam controla gandurile, si imi veneau in minte ganduri care ma terminau psihic, de exemplu, o voce in capul meu zicea : urasc pe..., dar ce era in locul punctelor erau oameni pe care ii iubesc cel mai mult.
Sau invers, iubesc pe... si erau chestii care le urasc.
Ei bine acestea ma terminau psihic complet, plangeam la fiecare 5 minute din cauza ca aceste ganduri veneau non stop.
Parintii m-au dus la un pshilog, iar dupa mai multe sedinte totul a fost bine, nu au mai revenit, si ori cum, de atunci mi-am intarit caracterul.
Peste 1 an am cazut intr-un fel de depresie, eram stresat fara motiv, si nu ma puteam bucura de nimic, acea stare a trecut cam in 2 saptamani, iar dupa aceasta, m-am fortificat si mai puternic.
Ei bine, acum gandurile rele revin, si imi insulta credinta, prietenii si familia, iar eu simt ca imi pierd taria, si tot odata parca cad in aceeasi depresie care m-a bantuit si acum 1 an.
Credeti ca are legatura cu aceasta zicala?: "O minte lipsa de griji e loc de joaca pentru..." imi pare rau, dar in starea asta, nu ma simt in stare sa mai si scriu numele ala.
Va rog, ce sa fac!?
De la ce credeti ca vine chestia asta?
E o boala?
Cum pot scapa?
De ce eu?
Se intampla si la altii?

P.S. Am 13 ani si jumatate.

Răspuns Câştigător
| tHeAnGeLoFwOrLd a răspuns:

E grav la varsta ta.Dar tocmai pentru ca esti fraged cel rau incearca sa te castig.
Stiu ca e usor de spus si greu de facut dar incearca sa nu te mai gandesti la lucrurile alea.Umple-ti mintea cu ganduri pozitive.In loc de urasc pe...
spune iubesc pe mama, tata, familia si toti apropiatii mei.
Mai e o varianta si poate cea mai importanta:da te duci la un preot si sa-i spui ce te macina si te framanta.El sigur va stii cum sa scapi de asta.Credema du-te cat mai repede posibil la un preot si spune-i lucrurile astea.El va sti ce sa faci.
Crede-ma ca si mie mi s-a intamplat acest lucru dar din fericire mama mi-a dat o "rugaciune a mintii". Sigur ai vreo metanie din aceea care se poarta la mana din bilute.Fa pe ea aceasta rugaciune a mintii pana o sa te duci la preot.Rugaciunea este in felul urmator :nu e deloc grea e chiar simpla."Doamne IIsuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine pacatosul."Spune asta pe fiecare biluta de pe metanie noaptea cand te pui la culcare sau cand te gandesti la acel lucru.
Sper ca te-am ajutat.Astept sa-mi spui rezultatele.happy

| vlad89c explică (pentru tHeAnGeLoFwOrLd):

Da, am incercat si aceasta cale mai demult, dar nu imi amintesc sa fi dat rezultate, voi incerca din nou.
Dar, ce sunt bilutele de pe metanie?
Am o bratara, are 12 patrate pe care erau niste icoane, dar acum mai sunt putine, pentru ca pe unele le-am dat jos, deoarece erau sterse sau rupte, dupa ce am intrat in apa cu brata, acum mai sunt vreo 6 iconite, dar si acelea sunt sterse, iar intre fiecare patrat sunt cate 2 bilute.
TIn minte ca atunci cand au aparut gandurile, am inceput sa fiu mai credincios, mergeam la biserica duminica, ma rugam, si la un moment dat am inceput sa citesc din biblie.
Dar dupa ce au incetat, m-am oprit, nu mai mergeam la biserica, si nu ma mai prea rugam.
Parintii mei nu sunt nici ei foarte credinciosi, tata pentru ca munceste foarte mult, iar mama, crescand in timpul comunismului, nu este obiscnuita cu mersul la biserica; in perioada aceea, a venit si mama si tata cu mine la biserica, pentru mine.
Deci, parintii m-ar sprijini daca le-as zice ce probleme am din nou, si ca trebuie sa gasim un preot bun, dar ei ar opta pentru psiholog, pentru ca sunt cam sceptici in privinta asta, asa ca nu ii prea vad mergand cu mine sa cautam un preot.
Si cat timp sa spun rugaciunea?

| tHeAnGeLoFwOrLd a răspuns (pentru vlad89c):

Pana cand adormi sau pana cand simti ca nu mai e nevoie.Si in legatura cu acea brataratongueoti sa faci si pe aceea nu conteaza tipul de bratara conteaza ce spui si cum spui. Faci pe fiecare patratel.Repet nu conteaza pe ce faci conteaza sa zici acea rugaciuna dar fara acea bratara o sa te gandesti la alte lucruri.Cu acea bratara nu o sa uiti rugaciunea. Dupa 2-3 zile o sa te obisnuiesti.Dar repet cred ca cea mai buna varianta e sa te duci la un preot.
Fa tot posibilul sa-i convingi pe parintii tai.

| vlad89c explică (pentru tHeAnGeLoFwOrLd):

Am cautat un pic pe google, si am vazut ca unii zic ca rugaciunea este asa: Doamne Isuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul.
Iar altii: Doamne Isuse Hristoase, miluieste-ma pe mine.
Cum e mai bine?

| tHeAnGeLoFwOrLd a răspuns (pentru vlad89c):

Prima varianta e mai buna pentru ca adaugi si "pe mine pacatosul". Asta inseamna sa fii smerit si sa recunosti sa esti pacatos.happyCrede-ma ca, chiar sper sa te ajute.

| vlad89c explică (pentru tHeAnGeLoFwOrLd):

Bine, si eu sper.

| vlad89c explică (pentru tHeAnGeLoFwOrLd):

Inca ceva, o pot zice si in gand?
De fapt doar in gand... pentru ca nu as vrea sa zic cu voce tare cand ma plimb prin casa, sau cand dorm...

| tHeAnGeLoFwOrLd a răspuns (pentru vlad89c):

Daa chiar ce era mai important am uitat sa-ti spun.Sa spui rugaciunea in gand.Nu conteaza unde esti in autobuz, in casa, la scoala in general cand ai nevoie sau nu ai ce face.E foarte folositoare.Aceasta rugaciune il arde pe cel rau.

| gabriel31 a răspuns (pentru vlad89c):

Poate ca aici este cauza.necredinta alor tai. Dumnezeu poate randuieste in asa fel ca sa ajunga si ei la biserica si tu.este bun sfatul celor care au zis sa te rogi cu rugaciunea lui Iisus, dar la starea ta ar fi mai indicat sa mergi la un preot intai si sa te spovedesti, sa-i spui problemele si el sa-ti indice ce sa te rogi.i-ti trebuie ascultare de un duhovnic ca sa te vindeci.nu sti ce intorsatura pot lua gandurile tale daca incepi sa te rogi de capul tau.totul tine de ascultarea si de credinta ta. daca vrei, da-mi mess-ul si vorbim acolo.

30 răspunsuri:
| Polaris a răspuns:

Lasă-i pe ăștia cu mitologia lor, ești tu paranoic și cam schizofrenic, vezi ce-a zis doctorandus.

| doctorandus a răspuns:

Ai nevoie de psihiatru, nu de psiholog. Vocile pe care le auzi in cap se trateaza cu antipsihotice.

| cucarachaalien a răspuns:

Inainte sa apelezi la psihologi si psihiatri incerca din rasputeri sa le ignori si sa nu te lasi influentat de ele. cu timpul o sa te afecteze din ce in ce mai putin dar sa stii ca definitiv nu cred ca poti prin nicio metoda sa scapi de ele. ai sa cresti, o sa descoperi lucruri noi si pana la urma o sa fie bine dar e foarte important sa nu uiti ca aceste ganduri nu te definesc.

| Mădă0611 a răspuns:

Sunt gandurile tale, tu te gandesti la ceva chiar daca ti se pare ca nu. Cand iti mai vine ceva urat in minte, zi opusul, de fiecare data, si incearca sa te gandesti la altceva. Nu cred ca doar tu esti asa, dar tu le dai importanta si ajung sa ocupe mult spatiu in minte.
Poti sa inlocuiesti acele ganduri cu melodii care iti plac smug
Tine minte: tu controlezi mintea, nu invers happy

| DyNo a răspuns:

Da esti un caracter destul de slab cred, daca la varsta ta ai avut depresie. Si gandurile, se pot controla, imi veneau si mie pe la 10 ani cred, dar au disparut in cateva luni parca pentru ca am stiut sa ma controlez. Stai linistit ca nu ai nimic, incearca sa nu te mai gandesti la asa ceva si chiar daca iti mai vin ganduri de acest fel nu le mai baga in seama, ignorale e singura cale.

| AlexeHellsing a răspuns:

Ai putea să te rogi la Dumnezeu.
Iar când vin gândurile necurate spune cu credință înfocată : Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluiește-mă pe mine păcătosul; Prea Sfântă născătoare de Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul; sau Hristos a Înviat.

| prizeFTW a răspuns:

Dea si eu am aceleasi probleme doar ca gandurile mele sunt blasfemice.Si de fiecare data cand imi vin in minte parca simt un pumn in fatastraight face. Oricum merg la psiholog deci cred ca o sa se rezolve.

| vlad89c explică (pentru prizeFTW):

Da, cu psihologul se rezolva, cu timpul va fi tot mai bine, si eu tot asa am scapat.

| InsartIuzarneimHiar a răspuns:

Ei bine, mie mai nou nu stiu ce am, dar in cap, fara sa vreau. I-L injur pe Dumnezeu! Eu nu vreau. si de fiecare data imi cer scuze... PS: am 9 ani jumate

| vlad89c explică (pentru InsartIuzarneimHiar):

ASA MI SE INTAMPLA SI MIE.
Doar ca mie imi vin ganduri din astea si despre familie.

| vlad89c explică (pentru InsartIuzarneimHiar):

Pune si tu intrebarea cu problema asta pe TPU, pentru ca aici nu o sa o vada nimeni, caci e doar un raspuns.

| vlad89c explică (pentru InsartIuzarneimHiar):

Si uite un sfat de la mine, te va ajuta:
Spune rugaciunea asta de multe ori in gand, sau ce voce tare, ori cum este bine:
Doamne Isuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul.
Se numeste rugaciunea mintii si a inimii.
Spune-o in gand ori cand, pentru ca rau sigur nu iti face.

| vlad89c explică (pentru InsartIuzarneimHiar):

Si uita-te la raspunsurile care le-am primit, pentru ca si tu ai aceeasi problema ca si mine.
Sfatul meu este sa nu te iei dupa cei care mi-au zis ca imi trebuie medicamente, pentru ca nu e asa.

| InsartIuzarneimHiar a răspuns (pentru vlad89c):

Eu o stiu unpic altfel: Doamne Iisuse Hristoase, fiul si cuvantul lui Dumnezeu, ocroteste-ma pe mine pacatosul.

| vlad89c explică (pentru InsartIuzarneimHiar):

Varianta pe care o stiu eu este cea corecta, este legata de respiratie, dar ignora asta, important este sa o zici asa: Doamne Isuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul.
Sigur nu e greu de invatat, si ajuta.
O poti zice in gand de cate ori vrei, si ori cand.
Nu trebuie sa iti incrucisezi mainile, sau sa stai in genunchi, sau sa apleci capul, pur si simplu o zici in gand ori unde ar fi, atunci cand nu ai ce face sau simti ca iti vin ganduri rele.
Deci pur si simplu, atunci cand nu ai ce face si iti e mintea goala, spune rugaciunea asta in gand, sau atunci cand iti vin ganduri rele.

| cei7pitici a răspuns:

Aici o sa ai parte de o multime de pareri care nu fac altceva decat sa te abureasca si mai mult. Unii or sa te creada nebun altii poate o sa puna la indoiala cele spuse iar cei din urma poate chiar te vor crede.Eu iti recomand sa vezi un medic si daca nu vine solutia de la el mergi la un preot cu har.Eu am mai intalnit cazuri asemanatoare dar la persoane cu varste si ocupatii total diferite.

| Powerrrrrr a răspuns:

Cum spunea si mada0611, sunt gandurile tale. Asta nu inseamna ca tu crezi ceea ce spui inconstient in gand ci ca nu iti poti controla gandurile. Eu iti recomand sa meditezi. Multe feluri de meditatie chiar cu asta se ocupa, cu controlarea gandurilor. Cauta pe internet cum sa meditezi. Poti incerca meditatii yoga, qi gong etc.

| gabriel31 a răspuns:

Psihologul nu a facut altceva decat sa amelioreze starea ta.2) De acea ispita, de vei citi cu luare aminte, vei afla folos, ca ispita ca aceea se intampla la multi daca-l sloboade Dumnezeu pe diavol, ca sa-i ispiteasca pentru inaltarea si mandria lor, ca sa-i smereasca si sa-si vina intru cunostinta, sa-si cunoasca neputinta lor si sa se pocaiasca de mandria lor. Iar unora fiind smeriti si cucernici, li se intampla lor o ispita ca aceea, din zavistia si pizma vrajmasului diavol. Pentru aceea si multora din prea cuviosii parinti care traiau prin pustie cu multa infranare si pustniceasca viata, li se intampla lor de cadeau in acea boala si in ispita diavoliceasca a gandurilor rele si hulitoare asupra dumnezeirii. Precum zice sfantul Ioan Scararul si alti sfinti parinti, ca de multa suparare si scarba ce aveau pentru acele ganduri diavolicesti hulitoare de Dumnezeu, cadeau in deznadajduire, intru slabicinie si boala sufleteasca si trupeasca, incat li se vestejeau si li se schimbau fetele de multe osteneli, foame si sete, rabdare cu privegheri si rugaciuni, ca doar s-ar izbavi de acele ganduri hulitoare, dar nu se puteau izbavi. Si cand le veneau lor acele ganduri hulitoare asupra lui Dumnezeu, li se parea ca se va desface pamantul si-i va inghiti, sau va cadea foc din cer si-i va arde. Dar toate le patimeau si le rabdau pentru nesocotinta, nestiinta si nepriceperea lor, ca nu se socoteau, nici stiau, nici pricepeau aceasta, ca tot adevaratul dreptmaritor crestin care se teme de Dumnezeu si face poruncile Lui, nevinovat este de niste ganduri spurcate, rele si hulitoare de Dumnezeu ale vicleanului diavol care nu sunt cu voia si invoirea omului, ci sunt niste navaliri diavolesti asupra omului, fara de voia lui. Pentru care ganduri omul nu are nici o vina sau pacat, nici pedeapsa de la Dumnezeu, fiindca omul nu le primeste nici nu le urmeaza lor, ci ii cad lui napasta. ( caci cum ar putea cineva din crestini sa-L huleasca pe Dumnezeu,

| gabriel31 a răspuns:

2. Gandurile si provenienta lor.

Ce sunt gandurile si de unde provin?

Cand spunem ganduri, nu intelegem prin aceasta in mod simplu cugetele, ci chipurile si reprezentarile sub care se infatiseaza ele de fiecare data insotind cugetarile corespunzatoare. Deci chipurile impreuna cu cugetarile se numesc ganduri.

Prima si cele mai de temelie pricina a gandurilor in om este pacatul stramosesc. Pana atunci mintea omului era neimpartita la alte lucruri, fiind atintita numai la Dumnezeu, insa din clipa savarsirii pacatului stramosesc a inceput sa lucreze gandul tagaduirii si in continuare toate celelalte ganduri.

A doua cauza care pricinuieste gandurile in om sunt organele simturilor, atunci cand acestea nu sunt conduse de mintea cea stapanitoare. Dar mai ales auzul si vederea. Astazi, indeosebi, datorita tehnologiei simturile primesc mult mai multe iritatii decat mai demult. De aceea si lupta cu gandurile este mai puternica.

Al treilea motiv sunt patimile care exista in om. De la acestea diavolii iau pricina sa miste impotriva noastra gandurile cele rele.

Al patrulea motiv si cel mai insemnat sunt diavolii. Sfantul Grigorie Sinaitul subliniaza in mod explicit si pregnant: "Gandurile sunt cuvintele diavolilor si inainte-mergatoarele patimilor".

Inca si Sfantul Isaac Sirul spune ca gandurile starnesc si "vointa naturala" ce exista in noi insine, precum si inclinatiile ce le are sufletul nostru.

In mod deosebit razboiul acesta este mai puternic la monahi, care de multe ori ajung la lupta corp la corp cu diavolul in timpul atacului gandurilor viclene. De aceea Sfantul Maxim Marturisitorul spune ca razboiul acesta este mult mai greu decat razboiul cel simtit.

Gandurile viclene pot aparea de asemenea si din temperamentul trupului, dar si din dieta zilnica, precum si din miscarile trupului insusi.

Gandurile necurate provin din motivele de mai sus.

| ldhvsaldhvo a răspuns:

Salut. intr-adevar ce ti se intampla e creu de crezut dar iti zic ca e foarte adevarat. lasa medici si psihiatri du-te la Biserica spune rugaciune seara dimineata cand te scoli.Eu am 17 ani jumate si pana acum am visat de trei ori acelasi vis.''Visam ca mi se misca sufletul deschideam ochi si eram constient si vedeam niste umbre..si ziceam pleaca DIAVOLE''.Fi credincios, fi bun diavolu incearca sa te atraga de partea lui.dar nu ceda si cere-i ajutorul lui Dumnezeu.
Nu conteaza ce rugaciune spui conteaza cum o spui adica cu toata inima si din tot sufletul tau. Dumnezeu sa te aibe in paza lui si sa te fereasca de cel rau...