| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am câteva întrebări biblice :
1. Dacă Lucifer a fost înger,iar atunci când el a fost înger nu a fost păcat,cum de a apărut păcatul? Știu cum a apărut,dar de ce? Pe atunci nu exista păcatul, cum de a putut fi creat?
2.De ce există răul în lume? Dumnezeu, care e Atotputernic de ce nu a oprit răul? Poate să-l oprească dar nu vrea?
3. Dacă grădina Edenului era în rai,cum de Satan a ajuns în rai? Doar era rău, nu?
4.De ce se zice că mai e puțină vreme până când Isus va veni? 2000 de ani este puțin?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

1. Pana atunci nu exista pacat, asa este. Dumnezeu este un Dumnezeu al libertatii NEingradite, tu alegi ce sa faci. Dumnezeu ti-a dat tie libertate de alegere, si i-a dao si lui lucifer, lucifer a ales sa plece, biblia ne vorbeste de un razboi in cer. Satan si ingerii care au dorit sa il urmeze, s-au luptat cu Mihail si ingerii Lui Dumnezeu, biblia spune ca nici un om nu a vazut un asemenea razboi, nici un ochi nu a vazut, a fost un razboi dur, salbatic, lupta intre ingerii puternici ai Lui Dumnezeu, si ingerii lui satan, dar ingerii Lui Dumnezeu au invins, si Dumnezeu a alungat din rai pe satana si pe ingerii lui. Comentatorii bibliei spun ca Dumnezeu l-ar fi atentionat pe satana si i-ar fi spus inca de pe cand era inger bun, sa nu faca aceasta alegere, nu sitm in ce maniera Dumnezeu i-a spus asta, in asa fel incat satan sa inteleaga si sa nu fie ceva direct, o confruntare verbala.

2. Da, Dumnezeu putea opri raul si sa il ucida pe satana din prima clipa, dar te intreb, ar fi rezolvat asta problema? Nu, deloc. Dumnezue in atotcunoasterea Sa, a stiut ca asta ar inrautati lucrurile, de ce? Pentru ca satana le spusese ingerilor ca Dumnezeu este un Dumnezeu egoist, care musamalizeaza, si Dumnezeu daca il omora pe satana, ar fi intarit convingerile pe care satana le-a plantat in mintea ingerilor. Asa ca biblia spune ''lsati-le sa creasca impreuna si la vremea secerisului vom separa graul de neghina'' se refera la satana dar si la oamnei cei buni de cei rai. Dumnezeu a lasat rascoala sa isi urmeze cursul ca noi sa vedem rezultatul, si iata rezultatul, satana e rau, si pornit sa distruga orice este bun.

3. Satana are un arecare acces, limitat ce-i drept, in cer, pentru ca se spune ca este acuzatorul fratilor, el ne acuza si ii spune Lui Dumnezeu pacatele noastre si spune ''Ia uite ce face Doamne robul Tau Mircea, ai uite, a furat, ia uite Doamne, iar s-a imbatat, cum poti permite asa ceva? Vaiiiii, iar si-a batut nevasta, trebuie omorat Doamne, da-mi-l mie, da-mi-l mie.''
Se vede din intrebarile tale lipsa studiului scripturii, sltfel nu le-ai mai fi pus pentru ca ai fi stiut raspuns. In Isaia cand era inaintea Lui Dumnezeu era si satana care il acuza. Dar este si Hristos avotacul nostru inaintea Lui Dumnezeu care pledeaza pentru noi nevinovatia zi si noapte, si Hristos este avocatul nostru, prin moartea Lui, prin mantuire. DOAR pentru cei mantuiti, cei nemantuiti, nu il au pe Hristos.

4. Pentru ca, 2000 de ani, in comparatie cu o eternitate de 50000 de miliarde de ani spre infinit, este egal cu zero.

Si tu si eu, nu vom trai 2000 de ani, ci maxim 90-100, avem putina vreme sa ne pocaim.

Urmareste acest video, este foarte important sa il vezi. Se refera la toate intrebarile tale, iti rasunde la toate, te rog, urmareste-l. ''Caderea lui lucifer''

https://www.youtube.com/watch?v=0WOS8N-5bd8&t=695s

63 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru chuckmanson):

Păi bagi prostiile alea cu hinduism, islaism etc.

| danut a răspuns (pentru chuckmanson):

Sa-ti spun ca incerci din rasputeri sa-ti motivezi "credinta", repet, eu am fost pe munte, nu altcineva iar mama ta daca a vazut o masa ridicandu-se a vazut un fenomen spiritist, demonic si nu este prima care a vazut asa ceva. Ca o religie are UN om de stiinta e ceva dar cand sunt mai multi polti sa-ti pui semne de intrebare. Cand auzi de "un miracol" este ceva si cand iei parte la el este altceva. Este dreptul tau de a alege dar a te contrazice generalizand nu dovedesti decat neputinta de a gestiona o situatie, doar neputinte omenesti.

| Meme10Memu a răspuns:

Pacatul a aparut din dragostea cea mare a lui dumnezeu.