| vladuts3 a întrebat:

E ceva ce ma streseaza, Noi am fost creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, Ok! Dumnezeu nu exista fizic, Deci asta ar insemna calitatile lui. Deci tot ce avem, avem de la el. Asta inseamna ca si raul, tot de la el provine? Adica, Ok, Ne-a creat perfecti, dar am facut un rau in gradina Edenului. Dar cum poate sa apara acel rau, daca noi am fost perfecti? Si daca Dumnezeu e totul, Atunci si raul provine de la el. Lui Dumnezeu i-a parut rau, ca a creat omul, si a a dat acel potop (Potopul Lui Noe), Bun, Sigur e o fapta "buna". Si cel opreste sa nu-l distruga pe Lucifer? Doar ca sa avem noi intre cine sa alegem? Faptul ca e atat de non-sens, Imi scade credibilitatea..Plus de asta, e prea multa nedreptate in lume, Cei rai sunt la putere..Si au o viata buna pe cand unii mor de foame, Ma refer la copii cei care n-au nici o vina,Satan "conduce" pamantul. Ah, DA! Bilia ne promite o lume "noua" in care nu va mai fi nimic rau, Asta inseamna ca Dumnezeu a gresit, in ceea ce a facut, De unde vom stii ca nu se va mai repeta? De unde stim ca raul nu va apare din nou? Ca el nu a creat raul, Ci satan. Eh. cam aiure poveste, in fine. Vreau sa ascult pareri.

11 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Nu vreau sa par lipsit de respect fata de religia si credinta ta dar iti pierzi timpul. Sunt multe contradictii dubioase in biblie, in plus daca te documentezi vei gasi ca din anul 6000 i Hr au fost consemnati 2870 de zei, si foarte multi dintre ei se aseama la geneza cu Iisus si Dumnezeu(oare cine a plagiat pe cine?!?).
Fara suparare dar ce ai facut tu aici este ca si cum ai deschide o coversatie despre intalniri extraordinare cu inorogi.

| vladuts3 explică (pentru M25M):

Ce comparatie... Poate din punctul tau de vedere.happy

| M25M a răspuns (pentru vladuts3):

Poate comparatia nu a fost prea inspirata dar nu este departe de adevar, mai ales ca din cei ai scris la intrebare si la raspunsuri reiese faptul ca nici tu nu crezi de fapt in religie, si in povestea cu Dumnezeu vs Satan, Rai vs Iad, etc.

| vladuts3 explică (pentru M25M):

Da! Exact

| Symonela a răspuns:

Dzeu a promis ca v-a distruge pe satan doar ca a stabilit un timp pentru asta, un timp bine stabilit de el si oricat il doare sa ne vada ca satan ne chinuie trebuie sa isi respecte data stabilita pentru ca e un dzeu drept si ne v-a salva pana la urama ai sa vezi.Imi place cum gandesti si te felicit nu iti pierde increderea in cel de sus si nici speranta ca ne v-a da lumea noua promisa.Nu fi circumspect ca daca pe vremea lui Noe a starpit oameni rai da pe satan nu va fi la fel si acum la urmatoarea salvare a oameniri.Pentru ca nu va fi asa.Satan inainte sa se razvrateasca impotriva lui dzeu era un inger in cer alaturi de el.S-a razvratit pentru ca era gelos pe puterea lui dzeu si si-a dorit sa fie in locul sau si toata lumea sa i se inchine.Ingeri si tot ce a creat bunul dzeu.Dzeu nu avea cum sa greseasca doar ca a dat un timp omeniri sa se adune cati mai multi ca sa poata fi salvati.Bibilia promite ca de data asta satan va fi starpit pe vecie.Depinde acum de fiecare cat crede sau nu.Ar fi bine sa te increzi in continuare in cel de sus nu vei fi dezamagit pe mine mai uimit intr-un mod placut.Mai rar tineri care sa isi puna intrebari de genul.Te felicit din suflet si te rog nu te indoi de el ai sa vezi ca v-a salva lumea pentru ca nu mai poate nici el sa vada cum se chinuie oameni cum pomeneai si tu copii din tarile sarace, boli si multe alte rautati pe care le face satan ca sa ai arate la dzeu ca, cu cat ataca el mai mult oamneni si cu cat e mai rau, cu atat oamenii il bleasta-ma pe dzeu si il considera nedrept. Orice ai decide sa nu uiti un lucru dzeu nu ne face rau ci doar bine nu greseste! Si ne v-a salva la timpul stabilit de el si nu e departe tot potrivit ultimei parti din biblie.

| Symonela a răspuns:

Si inca ceva ce am uitat.Ai intrebat cum a aparut raul pe pamant? Prin Satan, dzeu la alungat din cer cand s-a razvratit si a devenit gelos si sa isi doreasca un loc care nu i se cuvenea.A fost alungat si el a inceput sa amageasca pe eva si pe adam, convins fiind ca oameni daca sunt pe mana lui vor uita de dzeu si i se vor innchina lui.Si a reusit! Adam cu eva au cazut in capcana si de aici si raul in lume.

| vladuts3 explică (pentru Symonela):

Multumesc pentru explicatii, Destul de convingator. Nici eu nu stiu ce sa mai cred, sunt lucruri pe care le cred, altele nu. Daca exista un adevar, E unul pe care noi suntem limitati sa-l cunoastem. Parerea mea

| Symonela a răspuns (pentru vladuts3):

Pe undeva ai spus bine! Suntem limitati in a cunoastem unele lucruri! Si cum altfel? Trebuie sa ne deosebim cumva fata de creatorul nostru! Si sti? Si fata de Isus care este fiul sau nu se dezvaluie in totalitate.Este un pasaj in biblie in care isus ne spune ca despre ora si ziua in care va veni sfarsitul acestei lumi infecte si satan va fi distrus numai dzeu stie.Atunci daca fata de isus ascunde asta si fata de ingeri care sunt alaturi de el cum sa ni se dezvaluie noua in totalitate? Incurcate sunt caile domnului mai Vlad dar intelepte si ne vor aduce multa fericire daca ne bazam, credem si speram ca el ne v-a salva.Ai girja de tine si daca vrei o viata mai buna pentru tine si pentru toti ceei care se chinuiesc din cauza rautati lui satan care stie ca mai are putin timp, nu uita de dzeu si increde-te in el incearca sa ai vorbesti in intimitatea ta asa cum sti tu cu vorbele tale nu cum se practica in biserica. Daca v-a vedea ca vrei sa te apropi de el prin ruga nu v-a intarzia sa apara si sa te ajute sa intelegi multe lucruri. Daca vei face asta(eu sper sa da)Nu ai nimic de pierdut fi atent in jurul tau vor aparea oameni care vor vrea sa te ajute sa il cunosti asa cum mi-as dori eu sa te ajut. Daca ti-a pus intrebarile astea este ca dzeu te vede un tanar bun si vrea sa te salveze. Apropie-te de el sincer nu ai nimic de pierdut ai sa vezi.Si daca mai ai vreo nelamurire lasa scris poate te pot ajuta din ce stiu.Ai grija de tine pa

| vladuts3 explică (pentru Symonela):

Eu studiez biblia, n-are nici un efect.

| JulianCarax a răspuns:

Dumnezeu nu ne-a oferit nici binele nici raul. Dumnezeu ne-a oferit Frumosul si mai intai de toate liberul arbitru(libertatea). Ceea ce numesti tu rau sau bine nu sunt nimic altceva decat niste etichete pe care le atribui lucrurilor care iti priesc sau nu, dar ele fac parte din libertatea ta. Da esti un om liber si ai capacitatea si libertatae de a face tot ceea ce iti doresti. Daca este bine sau rau ceea ce faci asta ti-o spune doar constiinta ta.

| vladuts3 explică (pentru JulianCarax):

Si crezi ca a gresit? Intreaga lume e un haos. Care e scopul acestei indurari? Sa pastram credinta? Pentru ce!? Ai murit, esti mort. Unii spun ca prin moarte clinica poti vede cum si ce, Cum naiba sa vezi? daca creierul tau se opreste, numai gandeste deci, Numai retine nici un fel de informatie. Asa ca daca murim, suntem morti. Iadul despre care se vorbeste, e pe pamant, si raiul pai raiul, e atunci cand toti mortii vor invia, asta e judecata de apoi. Oricum, chestia asta cu religia, E doar pentru a mentine pacea in lume. Sa nu faci rau, ca vei merge in iad sau vei fi pedepsit, Fa bine si vei merge in imparatia lui Dumnezeu. Dar, Vad ca nu prea numai functioneaza.