| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa va arat cateva citate din Biblie, mai putin cunoscute, dar care ar trebui sa primeasca, din punctul meu de vedere, mult mai multa atentie. Doresc sa vad cum le vor comenta utilizatorii care frecventeaza categoria Religie.

Incep cu 'Facerea Femeii', provenit din Genesa. Va aduc aminte ca pe astfel de legende se bazeaza cei care neaga teoria evolutiei si/sau sustin cu tarie creationismul.

Facerea femeii
18 Domnul Dumnezeu a zis: „Nu este bine ca omul să fie singur; am* să-i fac un ajutor potrivit pentru el."
* Gen 3:12; 1 Cor 11:9; 1 Tim 2:13;
19 Domnul Dumnezeu* A FACUT DIN PAMANT TOATE FIARELE CAMPULUI SI TOATE PASARILE CERULUI SI LE-A ADUS** LA OM, ca să vadă cum are să le numească, şi orice nume pe care-l dădea omul fiecărei vieţuitoare, acela-i era numele.
* Gen 1:20; Gen 1:24; ** Ps 8:6; Gen 6:20;
20 Şi omul a pus nume tuturor vitelor, păsărilor cerului şi tuturor fiarelor câmpului, DAR, PENTRU OM, NU S-A GASIT NICIUN AJUTOR CARE SA I SE POTRIVEASCA.
21 ATUNCI, DOMNUL DUMNEZEU a trimis un somn* adânc peste om, şi omul a adormit; Domnul Dumnezeu a luat una din coastele lui şi a închis carnea la locul ei.
* Gen 15:12; 1 Sam 26:12;
22 Din coasta pe care o luase din om, Domnul Dumnezeu A FACUT O FEMEIE SI A ADUS-O LA* OM.
* Prov 18:22; Evr 13:4;
23 Şi omul a zis: „Iată în sfârşit aceea care este os* din oasele mele şi carne din carnea mea! Ea se va numi ‘femeie’2, pentru că a fost luată din** om."

TL/DR: vezi ce este scris cu CAPS

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aiureala de 2 lei. O fiinta care stie tot ce misca in univers n-a stiut ce va face maine? Hai sa fim seriosi! Exista o fiinta suprema care conduce universul dar nu este ce scrie in Biblie si nici evolutionistii n-au pe deplin dreptate. Sunt multe lucruri care nu pot fi explicate nici de unii nici de altii. Poate o sa aflam pe lumea celalalta.

Răspuns utilizator avertizat