| alexandru1112222 a întrebat:

Salut,as dori sa va intreb daca stiti vreun duhovnic bun in Ploiesti, as dori sa ma spovedesc

12 răspunsuri:
| vitbsk a răspuns:

Rugăciune şi ia drumul către prima parohie care-ţi vine în cale.

Nu mai amâna că nu mai ajungi niciodată dacă tot amâni.

O carte interesantă despre duhovnic, post, rugăciune

http://www.danionvasile.ro/repere.php

E interesantă şi o poţi descărca de la adresa de sus.

| vitbsk a răspuns:

Cât timp slujesc în predania bisericii ortodoxe dreptmăritoare, toţi duhovnicii sunt buni.

Nu există duhovnici incapabili, eventual compatibilităţi duhovniceşti de înţelegere reciprocă.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Ia zi fiule ce ai patit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un duhovnic bun dar sa stii ca va costa mai mult, trebuie sa se diferentieze de ceilalti. laughing

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba nu! Un duhovnic bun îi va da el bani dacă fiul duhovnicesc are nevoie... happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

TEORETIC vorbind. laughing Frumos ar fi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bun duhovnic pentru tine esti tu insuti.
Daca te ierti pe tine insuti si pe cei din jurul tau, Dumnezeu la randul Lui te va ierta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu te iarta dar nu te uita ci doar spun pochii ca te uita.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine ai spus că "nu te uită", pentru că, atât timp cât un om vieţuieşte în lume, poate căda, poate specula, şi eventuală revenire asupra păcatului, ridică iarăşi în picioare întreagă "vechea problemă" a viciului...
Dorinţa de îndreptare, regretul sau căinţa, nu au fost duse până la capăt...

Dar atât timp cât lupta cu păcatul este SINCERĂ (chiar şi fără rezultate concrete), dacă omul se angajează concret în "îndreptare", fără speculări, iertarea este iertare!

| Chuchk a răspuns:

Pai eu vreau duhovnică completă cred ca știiti la ce ma refer :->.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Care iertare? Daca Dumnezeu nu exista doar propria iertare conteaza.
Spune tu cate fapte de rahat ti-ai uitat din trecut? Probabil spui ca le-ai iertat dar de uitat cu siguranta nu. Asa si Dumnezeu daca este.

| Ravenborn a răspuns:

Oricum ajungi în iad.