| BogdanFRD a întrebat:

Cine este Antihrist? Sau mai degraba, ce este? Este descris in Biblie ca fiind cine?

Răspuns Câştigător
| RaduMD a răspuns:

Anticristul apare in legatura cu sfarsitul istoriei, cu timpurile din urma. Judecand numai dupa textul biblic, nu e absolut limpede daca Anticrist este un singur om sau este o personificare a mai multi oameni rai, procedeu literar numit "sinecdoca" (dupa cum spunem "Turcul a jefuit Tara Romanneasca" cu sensul de "turcii"). Dar, potrivit traditiei, Anticristul este un singur om. Asa cum Cristos a fost incarnarea a tot ceea ce este perfectiune, tot asa Anticristul va fi incarnarea a tot ceea ce este malefic. Anticristul va conduce batalia finala, in care vor fi, din nou, vremuri de dezorientare si groaza pentru crestini. Va parea la un moment dat ca victoria este adjudecata in favoarea lui. Dar, cand totul va parea pierdut, totul va fi castigat prin A Doua Venire (Adventiul), cand Cristos va aparea nu ca un sarantoc nascut in iesle, ci in toata maiestatea Lui.

21 răspunsuri:
| Lizzu a răspuns:

Dupa parerea mea umila, acest personaj numit diavol, lucifer, antihrist, demonul etc nu este nimic altceva decat suma a tot ceea ce are omul in el ca si defecte.

--Suma defectelor si lucrurilor pe care oamenii le considera urate la ei insisi este personificata in acest personaj negativ al vietii spirituale a omului.
I-au atribuit lucruri josnice, scoase din strafundurile mintii si simtirii lor si au facut din defecte un personaj in toata regula.

Asa si cu dumnezeu...e exact la fel.
Si nimic mai mult...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RaduMD):

It adds some epicness to your life.
Pentru asta credeti.

| anonimg a răspuns (pentru Lizzu):

Dar minunile, puterile supranaturale -fie bune, fie rele- pe seama cui le pui? Tot pe puterea mintala a oamenilor?

| BogdanFRD explică:

Deci cine este, de unde a aparut, care este legatura lui cu diavolul, asta vreau sa stiu, nu ce va face el.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonimg):

Da niste exemple de minuni si puteri supranaturale.

| Lizzu a răspuns (pentru anonimg):

Sa fiu sincera ...chiar nu stiu daca chiar exista puteri supranaturale.iar minuni...care minuni?

| anonimg a răspuns (pentru Mădă0611):

Viata. Viata ta. Cine ti-a dat viata? Parintii tai? Poate omul sa de-a viata? Iar daca poate, atunci sa de-a viata si celor ce nu o mai au acum... Un muritor nu poate da viata. Niciodata.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonimg):

Ca sa nu ma lungesc, fie, desi nu e, si exemplu de putere supranaturala?

| anonimg a răspuns (pentru Mădă0611):

Biblia -este o alta dovada de putere supranaturala. Cine nu vrea sa o distruga? Chiar si preotii doresc distrugerea ei; oare degeaba au pus in locul ei "invataturile parintilor" si traditia?
Nu te gandi la demonstratii. Daca oamenii nu vead in chiar viata lor aceasta minune, atunci "nu vor crede nici chiar daca ar invia cineva din morti." (Luca.16:31)

| Lizzu a răspuns (pentru anonimg):

Si inseamna ca daca biblia aceasta nu se lasa "distrusa" atunci e putere supranaturala? raised eyebrows hai mai...pe bune acum.

E un exemplu aproape egal cu zero pentru mine... iti spun cu sinceritate.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonimg):

Biblia e doar dovada de disperare, ea va exista atata timp cat exista oameni disperati. Sunt uimita ca nu ai zis nimic de "invieri", calatorii prin iad/rai, vindecari miraculoase, chestii din astea. Viata o fi o minune, dar nu in sensul in care e inteleasa de unii, si nu savarsita de Yhwh, sau oricare alt zeu inventat de oameni.

| anonimg a răspuns:

"El va rosti vorbe de hula impotriva Celui Preainalt, va asupri pe sfintii Celui Preainalt si se va incumeta sa schimbe vremurile si legea; si sfintii vor fi dati in mainile lui timp de o vreme, doua vremuri si o jumatate de vreme." (Daniel.7:25)

"...Potrivnicul care se inalta mai presus de tot ce se numeste "Dumnezeu" sau de ce este vrednic de inchinare. Asa ca se va aseza in Templul lui Dumnezeu, dandu-se drept Dumnezeu." (2Tesaloniceni.2:4)

Este puterea papala.

| anonimg a răspuns (pentru Lizzu):

Nu este vorba ca nu se lasa distrusa. Se poate spune si lucrul acesta. Dar ce vreau eu sa specific este faptul ca aceasta Carte are puterea de a schimba vieti, de a indrepta caracterul chiar si al celui mai josnic om. Nu cunosc ca vreo carte ca matematica, romana sau psihologia, sau oricare alta sa poata face lucrul acesta: sa schimbe inima omului.

| anonimg a răspuns (pentru Mădă0611):

Viata nu a aparut la intamplare; nici bing-bangul nu a inventat-o. Iar intretinerea ei nu o face doar omul. Omul doar colaboreaza cu Datatorul ei; iar colaboraraea aceasta este atat pentru veacul acesta, cat si pentru cel viitor, cel vesnic.

| Lizzu a răspuns (pentru anonimg):

Nu ai nimerit cu matematica si psihologia...
Dar un roman bine scris si profund poate avea acelasi efect asupra unui om iubitor de literatura care rezoneaza cu povestea romanului asa cum biblia are asupra unui om iubitor de credinta care rezoneaza intens cu simtamantul de credinta.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Anticrist inseamna impotriva sau in locul lui Cristos. Termenul li se aplica tuturor celor care neaga ce spune Biblia despre Isus Cristos, tuturor celor care se impotrivesc Regatului sau si tuturor celor care ii persecuta pe continuatorii sai. Cuvantul se refera si la persoane, organizatii sau natiuni care pretind in mod fals ca il reprezinta pe Cristos sau care isi atribuie in mod necuvenit rolul de Mesia. Daca doresti citeste in Biblie in:1Ioan 2:18; 2Ioan 7;! ioan 4:3!; 1Ioan2:22.

| danut a răspuns (pentru RaduMD):

Nicidecum, ceea ce spui tu NU CORESPUNDE cu scrierile Biblice.
Iata ce spune Biblia despre anticrist:
1 Ioan 4, 3. Si orice duh, care nu mãrturiseste pe Isus, nu este de la Dumnezeu, ci este duhul lui Antihrist, de a cãrui venire ati auzit. El chiar este în lume acum.
2 Ioan 1, 7. Cãci în lume s-au rãspândit multi amãgitori, care nu mãrturisesc cã Isus Hristos vine în trup. Iatã amãgitorul, iatã Antihristul!
Acestea sunt cele DOUA referiri Biblice la Antihrist. Marea majoritate confunda pe purtatorul numarului fiarei 666 cu Antihristul. Imi pare rau dar nu ai raspuns corect dar ai raspuns pe placul celui ce a pus intrebarea, are si el un "premiu" intru necunoastere. Mult succes.

| crinaellacriss a răspuns (pentru BogdanFRD):

"Anticristul" sunt toti cei care se inpotrivesc lui Isus, cei care neaga ce spune biblia despre Isus Cristos, cei care se inpotrivesc Regatului sau cei care ii persecute pe continuatorii sai. Acest cuvant "Anticrist" se refera si la personae, organizatii sau natiuni care pretend in mod fals ca il reprezinta pe Cristos sau care isi atribuie in mod necuvenit rolul de Mesia, Si uite cateva versete din Biblie din care am sustras explicatia de mai sus :1Ioan 2:22, 1Ioan 2:22 :"Acesta este anticristul, cel care iineaga pe Tatal si pe Fiul"., 1Ioan 2:18, 19...

| Exilee a răspuns (pentru Lizzu):

Minuni? Pai sa vedem... Datorita Sfintei Fecioare Maria au aparut vindecari miraculoase si a intervenit in ajutorul multor persoane aflate in suferinta sau fiind chinuti de diferite boli ( si chiar si pe teritoriul Romaniei)

O minune ar mai fi o aratarea miraculoasa a unei Persoane ( Iisus Hristos) intr-o scoala din Patra, Grecia in anul 1989.
Tot minuni mari a sarvasit si Sfanta Icoana din Thfini chiar pe teritoriul Romaniei.
Marturii si dovezi mai exista si acum.
Tot o minune a fost si nimicirea ereziei cum ca Sfanta Fecioara Maria ar fi nascut un om si nu mai era catalogata drept Nascatoare de Dumnezeu( erezia lui Nestorie), iar prin savarsirea Sfintei Liturghii, Maica DOmnului s-a facut vazuta celor ce se aflau acolo, "stand pe-un tron ce stralucea ca soarele si toti locuitorii ceresti i se aplecau in fata, iar cetele ingeresti cantau cantarea ei- Axionul".
Si cate si mai cate minuni care sunt oglindite in vietile Sfintilor, Viata Maicii DOmnului si alte scrieri/izvoare istorice.

| Exilee a răspuns (pentru Lizzu):

Si minunile ai sa vezi daca-ti vei "redeschide" inima pentru Dumnezeu ca lucrurile imposibile la oameni,sunt cu putinta la Dansul, iar cei care-L cauta vor observa ca-n fiecare zi Dumnezeu face minuni, si nu numai. SUnt o multime de izvoare istorice dupa cum am spus si anterior. De ce nu cercetezi si izvoarele, ba chiar sa vizitezi acele imprejurimi.DIn cate stiu, persoanele care au fost martoree la sarvarsirea unor minuni inca sunt in viata. ORicum, esti mai mare ca mine si nu ai nimic de peirdut. In fond, nu estebine sa cercetezi si ceea ce-ti ofera religia? happy

| Lizzu a răspuns (pentru Exilee):

Am cercetat in trecut cand eram fanatica si nu mai e cale de intoarcere, sa fiu ca atunci.
Minunile le vedeam si simteam pe pielea, erau lucruri marunte care mi se intamplau in viata si credeam ca e ceva special cu ele ...credeam ca vin de la dzeu si ca ma protejeaza.

Cum puteam gandi asa cand alti oameni sunt vai de ei ..pe ei nu-i mai protejeaza? De ce ar alege dzeu sa discrimineze si sa-si arate bunavointa doar fata de anumiti oameni? era o minciuna prin autosugestie creata de mine insami si nu ma voi mai intoarce la ea.

--Minunile de care spui tu cu Fecioara Maria si restul sfintilor nu ma mai misca. Unele sunt decat relatate de oameni cu mult in trecut fata de noi si nu au relevanta in fata prezentului pentru ca nu am fost martori, iar eu, nu mai cred inainte de a vedea.

--Tu vezi minuni peste tot,(poate pentru ca ceva din tine iti spune ca ele exista ), in toate intamplarile religioase de-a lungul timpului... eu nu le mai recunosc si nu le mai vad.
Si nu e neaparat o alegere, ci mai degraba o simtire fata de tot balamucul religiei.

Ce conteaza varsta? happy sufletul nu are varsta.