| anonim_4396 a întrebat:

Potopul putea avea loc asa cum este descris in Biblie; si daca nu, de ce?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Crede si nu cerceta! o idee fundamentala in religie.

13 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Tema potopului apare in aproape toate mitologiile importante. O ploaie continua si de durata pe o suprafata mare a pamintului era perfect posibila. Oamenii vechimii nu aveau idee de adevarata dimensiune a planetei noastre, de aceea credeau ca potopul a cuprins intregul pamant. Mira

assiris
| assiris a răspuns:

Posibil dar este doar un mit Biblic, pana la dovezi. Prin potop insa se putea prezenta intr-o forma de inteles pentru poporul de rand, distrugerea partiala sau totala a vietii si la ora aceea cel mai mare cataclism era un potop sau un incendiu urias.

| mariusres a răspuns:

Pai prima explicatie de bun-simt pentru care asa ceva NU e posibil e cantitatea de apa de pe pamant. in biblie se povesteste ca a fost acoperit cu apa cel mai inalt varf de pe terra. asta inseamna peste 8000 de m! nu exista atata H2O pe terra pentru asa ceva.

bine,azi stim ca cel mai cunosut munte de cei care au scris biblia erau inaltimile golan. dar chiar si asa ,alea au aproape 3000m!, ceea ce iarasi e imposibil a fi acoperite.

| Swifthammer a răspuns:

Dumnezeu este Atotputernic, putea sa faca orice, putea sa inunde tot universul daca vroia. Da, cred ca potopul a avut loc, cred ce spune Biblia, pentru ca tot ce a spus Dumnezeu prin Biblie pana acum s-a intamplat, de aceea consider ca este foarte util sa o citesti pe toata. Potopul a fost dovedit si stiintific, chiar si mascaricii aia care isi zic "savanti" recunosc asta, insa ei caute sa altereze adevarul pentru ca sa-si serveasca scopurile meschine. Logil, doar Satana loveste acolo unde este adevarul... Am auzit ca s-a descoperit Arca lui Noe prin Turcia, desi nu m-am documentat adecvat. Ideea potopului este mondial acceptata, chiar si unele mituri se inspira din ea, insa eu raman la adevarul Biblic, si asta va sfatuiesc sa faceti si voi!

| pep a răspuns:

Ceea ce la om este cu neputinta, la Dumnezeu este cu putinta

| LuS[z] a răspuns:

DE CE RELIGIE ESTI? TU VREI O EXPLICATIE STIINTIFICA? DACA VREI O EXPLICATIE DE NATURA STIINTIFICA UITA-TE SI U AICI http://www.frontpress.ro/? p=1463

| astertix09 a răspuns:

Din toate documentarele difuzate pe Discovery si pe National Geografic rezulta ca potopul sau o mare inundatie cauzata de dezghetarea ghetarilor, sau de caderea vreunui meteorit in ocean, a avut loc. Ideea religioasa care s-a vrut transmisa a fost ca degradarea morala a societatii umane de atunci, trebuia oprita printr-o masura radicala. Eu inca ma mai intreb, daca s-a reusit purificarea asta, cine a contaminat din nou moral societatea?

| 112 a răspuns:

Eu iti pot zice de ce putea avea loc.

In primul rand este scris in Biblie, nu intr-o carte de istorie sau intr-un horoscop chinezesc sau mai stiu eu ce.
Dupa cum scrie Biblia, datorita,, stricaciunii oamenilor":
,, Domnul a vazut ca rautatea omului era mare pe Pamant, si ca toate intocmirile si gandurilor din inima lui erau indreptate spre rau" atunci Lui Dumnezeu I-a parut rau ca a creat omul si S-a hotarat sa il steraga de pe fata Pamantului impreuna cu toate vietuitoarele, pana si plantele.
Insa Noe a ramans impreuna cu familia lui credincios, drept rasplata Dumnezeu i-a salvat in cunoscuta corabie in care mai erau si cate doua exemplare de animal din fiecare specie.
Ploaia(potopul) a durat 40 de zile si 40 de nopti,, sau rupt toate izvoarele Adancului celui mare si s-au deschi stravilarele cerurilor". Noe avea 600 de ani cand a venit potopul. De atunci oamenii au murit doar la 120 de ani.

Daca crezi in Dumnezeu crezi si in ce zice El, daca nu gasiti voi explicatile voastre.

| marianoo a răspuns:

Domnu Cristi21 intai documenteaza-te si dupa aceea casca gura pe acele vremuri dupa cum scrie si in biblie cel mai inalt varf de pe Pamant era varful Arrarat din muntii Caucaz nu cel care crezi tu, Everestul din Himalaya de 8848 m. Si ca sa-ti mai spun o varianta, Dumnezeu cum a creat pamantul cu o simpla suflare asa il poate si sterge din univers intr-o fractiune de secunda, puterea lui Dumnezeu este mare si ca sa se ridice nivelul Oceanului Planetar nu e mare lucru. Si inincheiere sa mai spun ceva hai sa nu credem chiar tot ce spun savantii si sa ne pierdem credibilitatea in Sf Scriptura ca savantii pana la urma descopera ceea ce le este dat de sus.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Marianoo, ai punctat foarte bine. acesta este adevarul!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da putea avea loc asa cum e scris in biblie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar daca ar fi existat un varf de munte de 9999 m in vremea lui Noe, un cuvant de al Domnului putea sa faca ca apa sa treaca peste el! evident. POATE SI ASTAZI! iar daca intreaga lume insista sa se adanceasca in pacat poate o sa fim martori cat de curand la ceva asemanator cu Potopul! asadar.SA NE POCAIM!

| albuleasa a răspuns:

Prieteni potopul a venit de sus, nu din apele de pe pamant, e scris ca atunci cand a fost inceputul creatiei Dumnezeu a despartit apele(deci au existat doar ape) si le-a pus stavila, a facut apele de sus si apele de jos, iar in mijloc pamantul.Asa ca peste ceruri sunt ape ce nici nu putem sa ne imaginam, si la potop de acolo au venit si au acoperit si cei mai inalti munti. Dumnezeu ne descrie pe intelesul tuturor cum a facut toata creatia, trebuie doar sa citim si sa meditam.