| ShadowLoleris a întrebat:

Salut! Cum trebuie să țin post și ce nu trebuie să mănânc, și câte zile înainte de spovedanie?

Răspuns Câştigător
| EestiSodalane a răspuns:

Salut! Scopul postului este să-ți îmbunatatesti viata spirituală, deci primul și cel mai important lucru în post este să te rogi mult mai mult și cu mult mai multa credinta ca Dumnezeu e langa tine cand te rogi. În al doilea rând, în post trebuie să te milostivesti mai mult față de oameni, în primul rând față de familia, prietenii și colegii tăi, dar și de străinii de lângă tine. La aceste două eforturi se adaugă postul alimentar care ne reorienteaza spre asceză și spiritualitate. Ar fi bine sa renunti la carne, lactate și ouă, la ulei daca poti, in
mod clar la alcool si sa mananci mai putin intr-o zi. Dar lucrurile astea se discuta cu parintele duhovnic in functie de puterile tale. Înainte de spovedanie nu e necesar sa postesti, dar înainte de împartasanie de obicei se posteste. Nu e musai totusi, asta trebuie stabilit dinainte cu preotul duhovnic pentru că nu e o regulă.

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Postul Paștelui 2024 va fi în perioada 18 martie – 4 mai, asta pentru cine vrea si poate sa tina acest post complet

cutuma fata de spovedit si impartasit este la modul general: te poti spovedi cu 1 zi inaintea zilei cand te impartasesti!

pentru orice nelamurire si aflare de informatii religioase mai complexe poti intreba un preot!

| RAY a răspuns:

Așa scrie in biblie sa nu mânci? Scrie credință fără fapte egal moarte

| dullcat a răspuns:

Buna.Trebuie sa te feresti de alimente cu origine animala, adica lactate, carne etc.In rest, gasesti aici un videoclip foarte bine explicat:

https://www.youtube.com/watch?v=JKWhk3bLFyE

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai degrabă să ții post cu sufletul abtinându-te de la fapte rele, gânduri rele și păcate, asta nu doar in perioadele de post, ci tot timpul.
Degeaba te abții sa nu mănânci anumite lucruri dacă păcătuiești cu inima, gândul, vorba și faptă.

| KovacsB a răspuns:

Daca este pentru prima data tii macar 3 zile.
Postul este benefic din toate punctele de vedere, in primul rand este un exercitiu de vointa, adica demonstrezi cine are comanda la tine in corp tu sau instinctele animalice si viciile.
Daca reusesti sa-ti faci corpul sa te asculte tu vei fi seful, nu doar o carpa care nu stie sa zica nu in fata tentatiilor de orice fel, sa incepi sa zici ca religiosii astia prefacuti: iarta-ma Doamne ca diavolul m-a ispitit si am cazut in pacat.
Sau ca pocaitii care cauta motive sa nu tina post.

| T0Teu a răspuns:

Postul biblic e cel negru: fara bautura si fara mancare absolut deloc

Întrebări recente