| HappyDay a întrebat:

Daca Raiul si Iadul nu ar fi existat, atunci sufletele oamenilor unde se vor duce?

19 răspunsuri:
| GlamiXD a răspuns:

Hm.
NICAIERI? thinking

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Majoritatea religiilor învaţă într-un fel sau altul că după moarte sufletul omului contiună să trăiască în lumea spiritelor. Dar vreau să-ţi spun că din punct de vedere a Bibliei omul nu are un suflet nemuritor. De exemplu, despre crearea primului om, Adam, Biblia spune:"Dumnezeu l-a făcut pe om din ţărâna pământului, i-a suflat în nări suflare de viaţă şi omul a devenit un suflet viu ". Observi, omul "a devenit" un suflet viu, nu "i s-a dat" un suflet viu. În plus, însăşi Dumnezeu a dezvăluit ce avea să se întâmple cu Adam la moarte în Geneza 3:19: "Căci ţărână eşti şi în ţărână te vei întoarce". Adam avea să se întoarcă la acea stare de inexistenţă în care sa aflat înainte de a fi fost creat. Acestea sunt doar câteva dovezi care m-au convins că după moarte omul pur şi simplu încetează să existe. Asta desigur că nu înseamnă că după moarte nu mai există nici o speranţă. Dacă doreşti mai multe informaţii în acest sens îţi sugerez să accesezi site-ul www.jw.org. succes

| rocco09 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Esti usor de convins,"ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat" Se pare ca la versetul asta nu ai ajuns! Poate ca ar fi bine sa iti iei o alta carte ghid

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei sufletul e omul insusi si se duce in pamant.Eclesiast9:5,6,10; Ezechiel18:4

| OOOLEOOO a răspuns:

Zionul este locul unde se duce omul care traieste in l'&'l pana cand armata lui Jah va fi pregatita.

| reihiuke a răspuns:

Oamenii nu au suflete.

| GrimReaper a răspuns:

Ceea ce tu crezi ca este sufletul este de fapt creierul e ca un computer odata ce se strica game over

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La doi metrii sub pamant cu viermii. happy

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru rocco09):

Salut. Cunosc bine versetul la care te-ai referit (Ecl. 12:7). Studiind toate referinţele biblice cu privire la acest subiect precum şi semnificaţia termenilor din limbile originale, ebraică şi greacă, pentru cuvântul suflet, sunt convins de faptul că Biblia nu susţine ideia existenţei unui suflet nemuritor. Dacă te-ar interesa o analiză mai detaliată a acestui subiect, aş putea să-ţi spun mai multe.

| HappyDay explică:

Multumesc! nici nu stiu cui sa dau funda...

| rocco09 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Esti "convins" doar pentru faptul ca esti usor de convins, asta nu ma convinge si pe mine, inclusiv Iisus fondatorul crestinismului a promovat ideia "vietii vesnice" Dar daca tot vrei sa crezi in anihilare nu e nici o pb poti sa faci asta fara religie!

| Anna333 a răspuns:

Te-ai gandit vreodata ca nu se duc nicaieri? Ca raman aici, iar raiul si iadul sunt doar niste stari?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru rocco09):

Pot să te întreb ce înţelegi prin faptul că Isus a promovat ideea vieţii veşnice?

| rocco09 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Inteleg faptul ca in eternitate Dumnezeu a pregatit loc in care omul sa traiasca in eterna fericire alaturi de El!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru rocco09):

Atunci pot sa te intreb de ce la creat pe om pe pamint? si daca adam nu pacatuia niciodata unde avea sa traiasca?

| rocco09 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Locul unde poti decide cu cine vrei sa fii vesnic Liberul arbitru! La a doua intrebare nu stiu sa raspund!

| Pufuletica98 a răspuns:

In tuburile de la closet laughing.

| hjhgjghj a răspuns:

Te asigur ca iadul si araiul sunt mai reale decat credem. DUMNEZEU a spus ca suntem complet lipsiti de slava SA si meritam moartea, dar tot EL in bunatatea si mila SA suprema a gasit si o solutie: ISUS HRISTOS DOMNUL, cine crede in el si nu doar atat, cine face voia lui va fi iertat de pacatele lui si va mosteni viata si vericirea eterna dupa moarte sau dupa a doua venire a MANTUITORULUI nostru GLORIE LUI IN VECI.Dar cine nu il accepta si nu traieste pentru EL si se incapataneaza va fi aruncat in iazul de foc unde focul nu se stinge niciodata si unde este scrajnirea dintilor vesnica. m.samyyy (id mass, daca vrei sa iti explic/clarific mai multe) Pace tie.

| hjhgjghj a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu te increzi in nici o religie, ci sa te increzi si sa il urmezi pe ISUS HRISTOS, EL e singura solutie data de DUMNEZEU, EL ne mantuieste si ne duce in rai nu religia sau vreo persoana.Iti sugerez sa citesti Noul Testament din Biblie si acolo vei vedea ce avem de facut, ce planuri are DUMNEZEU cu noi si cum sa gasesti pacea si fericirea care nu ti-o poate da nimeni si nimic decat EL, GLORIE LUI ISUS IN VECI!