| kosti99 a întrebat:

Salut i-am promis ceva lui Dumnezeu dar cu toata vointa mea nu am putut sa ma tin de promisiune si ce sa fac sa mi se ierte acest pacat?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Dacă ţi-ai propus să respecţi ceva, continuă să-ţi ţii promisiunea respectivă. Încearcă data viitoare să nu îţi asumi suplimentar greutăţi pe care nu le poţi duce, iar când vei avea prima ocazie, mărturiseşte păcatul şi cere un sfat de la duhovnicul tău...

24 răspunsuri:
| DumiY a răspuns:

Buna!
Pai cred ca ar trebui sa treci mai des pe la biserica, sa te spovedesti si sa ai mai multa incredere in Dumnezeu.
Nu uita ca trebuie sa ii si multumim lui, nu doar sa ii cerem.
Pa, pa!

| MMihai a răspuns:

Despre ce este vorba?

| EmaS a răspuns:

Nu faceti juruinte pe care nu le puteti implini.Trebuie sa iti ceri iertare lui Dumnezeu si sa te caiesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Roaga-te la Domnul Isus sa te ierte (o rugaciune personala nu una citita), iar apoi incearca sa iti onorezi promisiunea.

| Serenade a răspuns:

Mi se pare amuzant sa ii promiti ceva unei fiinte care cunoaste viitorul. Stai linistit si nu mai fa atata caz ca te-ai masturbat, oricum nu l-ai dezamagit pe nea'zeu, ca el oricum stia la ce sa se astepte. Nu uita ca el te iubeste si o sa te trimita in flacarile iadului pentru ca ai incalcat o promisiune sfanta. Ai comis un pacat de o gravitate enorma, iar daca vrei sa scapi de acest pacat mizerabil, biciueste-te pana la sange iar apoi dati cu sare peste carnea insangerata, ca sa simti tu mizerbil ce esti, durerea pe care i-ai pricinuit-o lui, poate asa vei vedea si tu cat a patimit piticul Isus pentru tine.
Sa iti fie rusine. Ce crezi ca e asa de simplu sa spui ca iti pare rau? Fapte nu vorbe, o tu preaticalosule.

| Hombre a răspuns:

Ce-ai facut pacatosule, iar ai frecat-o!? Sa-ti iei o tesla si te va scapa de pacate, altfel focul vesnic te asteapta. Nu uita, Dumnezeu te iubeste chiar si cand fierbi in smoala incinsa a iadului.

| casablanca40 a răspuns:

Te-ai masturbat?

| OOOLEOOO a răspuns:

De ce nu te comporti ca si cum ai fi reusit sa te ti de promisiune?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Te spovedesti din nou

| andreiush25 a răspuns:

Nu faci nimic..nu ai gresit fata de nimeni.Dar incearca pe viitor sa iti tii promisiunile...chiar daca sunt fata de atotputernici imaginari big grin

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tu vrei să te ierte, dar nu că ai fost incapabil!
Pa, pa.

| kosti99 explică (pentru Serenade):

Cu masturbarea i-am promis lu Dumnezeu si am scapat, e vorba de altceva

| kosti99 explică (pentru casablanca40):

NU nu e vorba de asta

| kosti99 explică:

Ce aveti toti cu masturbarea daca o fac majoritatea adolescentilor inseamna ca o fac si eu?

| AvalohAlyn a răspuns:

Du-te la taina pocaintei, spovedanie, daca ai parere de rau din suflet si nu se va mai repeta, incerci sa te caiesti si sa ii fii pe plac lui Dumnezeu de acum incolo te iarta.Nu e chiar asa grav.Succes.

| Zenit313 a răspuns:

Greselile nu se iarta, greselile se platesc!

| Hombre a răspuns:

Asta a facut religia din tine, te invinovatesti in fata unei inchipuiri si traiesti cu teama ca nu te iarta in loc sa fii liber in cap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te rogi de iertare ca ai vrut sa duci o povara peste puterile tale.si sa nu-ti mai iei angajamente, pe care nu esti sigur ca le poti duce pana la capat.

| victor333 a răspuns:

Care Dumnezeu? eu zic mai intai sa ti dai 2 palme poate revii in realitate apoi trebuie sa inveti si sa accepti ca in viata multe lucruri nu o sa iasa chiar asa cum vrei tu ca si tu o sa gresesti chiar si fata de propria persoana, o data ce accepti lucrul asta iti va fi mai usor sa ti dai seama de ce ai gresit unde ai gresit si cum sa faci sa nu mai repeti si sa ti fie mai bine

Răspuns utilizator avertizat
| obelix2266 a răspuns:

I-ai promis ceva ceea ce nu era necesar.Asa ca roaga-te pentru asta, pentru iertarea unei promisiuni ce nu a fost pe placul LUI.

| Shammal a răspuns:

Dumnezeu te iarta orice ai face, acum iarta-te si tu pe tine

| consilierultau001 a răspuns:

Sa il marturisesti cu parere de rau si El te va ierta

| DORINHS9W92O2 a răspuns (pentru Serenade):

Cine esti tu fiule sa zici cine va ajunge in iad si cine nu? Orice pacat de pe fata pamantului se iarta, ia aminte, dar Hula impotriva duhului nu.L a fel am pricinuit si eu si am pacatuti si am incalcat multe promisiuni. poftele trupesti se iarta.Asa cum ai zis El ne iubește si nu ne ar arunca in iad daca ne întoarcem la el tu fiule nu mai vorbi in numele lui ca m ai mare pacat faci tu inzecit ca iei numele si cuvantul lui unul scris!