| anonim_4396 a întrebat:

Salut Tpu.Mai de mult i-am promis lui Dumnezeu ca nu o sa mai fac acel pacat (i-am promis dupa ce m-am spovedit) dar nu am putut rezista si am incalcat promisiunea :'( Ce sa fac? Funda Scuzati categoria

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Spovedeste-te din nou iar de acum inainte sa NU mai promiti, sa nu mai juri niciodata nimanui!
Cuvantul tau sa fie DA sau NU! Tot ce este in plus vine de la diavol ca sa poti face mai multe pacate spre bucuria lui!
PS : Vad ca esti o persoana credincioasa, nu crezi ca ar fi mai bine sa-ti schimbi poza de avatar? Toti cei care vor vedea acea poza si se vor gandi ce inseamna,(adica niste cuvinte urate) vor face un pacat mai mic din vina ta iar tu vei raspunde si pentru asta! Bafta!

| DomnishoaraTPU a răspuns (pentru lpavel):

Bine ca macar si-a schimbat poza de profil...

| lpavel a răspuns (pentru DomnishoaraTPU):

Da, vad! Imi pare bine sa vad ca ne-a aascultat sfatul... happy

20 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Cere-ti iertare si nu mai face acel lucru.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu zic sa te mast. urbezi in continuare, ca e benefic organismului

| T0T a răspuns:

Lasa promisiunile pe care nu le poti indeplini. Nu ai cum pur si simplu datorita presiunii hormonale.

| AirănMeidăn a răspuns:

De ce am impresia ca in intrebarea ta e vorba despre mast*rbare?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde ce păcat. Ai ucis pe cineva? Omul e păcătos din fire. Nu exista om care sa nu faca păcate. Dumnezeu iartă. Nu-ti face griji, dar totusi ai grija ce faci.

| Anonima0000000000 a răspuns:

Buna daca s-a intamplat o data nu il mai face acel lucru ok?* daca doresti mai du-te o data sa t spovedesti te pup~;*

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Avand in vedere ca dumnezeu nu exista si e doar o alta poveste inventata de adulti ca Mos Craciun... poti sta relax.

| DomnishoaraTPU a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Cum să nu existe?!
Ai dovezi?!
Daca nu ştii sigur atunci nu vorbii prostii.
Cine ti-a dat o viata?!
Bine, parinţii, dar la începutul lumii?
Şi nu zii evoluţia maimuţei, că şi pe ea a creat-o cineva.
Şi nu zii BOOM-ul universal, că şi pe el l-a creeat cineva.
Cu bine!

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru DomnishoaraTPU):

Faptul ca in general crestinii imi spun "nu pot dovedi ca exista" e o dovada. happy si oricum daca tu zici ca exista un copac ce scoate pixuri in loc de fructe e mult mai usor sa imi arati tu copacul decat sa iti arat eu ca nu exista prin a te duce sa vezi toti copacii. deci trebuie sa faca dovada cei care afirma.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Dumnezeu zice: "Daca un om merge cu o femeie maritata, daca merge cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea sa fie pedepsiti cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://alturl.com/sgkid deschide chiar biblia din casa si verifica faptul ca nu spun minciuni. "Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." biblia online: http://biblia.resursecrestine.ro/exodul/31 toate prostiile din biblie le gasiti subliniate pe http://www.evilbible.com/Murder.htm

| DomnishoaraTPU a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Nu pot posta link-uri, dar caută tu pe net:
"Oameni care s-au vindecat miraculos de cancer"
Si site-urile acelea nu sunt aprobate de BOR, uite aici:
www.doxologia.ro (sau cauta tu pe net)
Iar cei ce nu pot dovedi nu au o credintă puternică, iar citind Biblia nu am găsit ce zici tu.
Porunca 6:
"Sa nu ucizi."
Sper ca te-am lămurit, dar oricum crezi ce vrei tu.
Suntem stat democrat.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru DomnishoaraTPU):

Deschide biblia din casa la Leviticul 20 si vezi acolo direct cum indeamna dumnezeul tau la a UCIDE

| DomnishoaraTPU a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Ei bine nu am văzut.
Are şi tata şi mama Biblia şi nu am văzut.
Plus, religia e ceva ce ţine de sufletul fiecaruia.
Dacă tu eşti ateu (mi-am dat seama după nume), e normal să baţi cu pumnul în piept că ateismul e realitate.
Dacă eu sunt creştină, e normal să susţin religia mea.
Deci ne-am înteles.
Suntem stat democrat.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru DomnishoaraTPU):

Se da porunca "sa nu ucizi" dar apoi in Leviticul 20 se dau porunci cum sa ucidem. deci se intelege sa nu ucidem in general ci sa ucidem doar cum porunceste el.

| DomnishoaraTPU a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Întradevăr în Vechiul Testament, după cum se ştie evrei ucideau păcătoşi cu pietre.
Dar se mai ştie că aceştia au pierdut mântuirea deoarece NU AU ÎNŢELES CU ADEVĂRAT CUVÂNTUL DOMNULUI ŞI NU AU CREZUT CĂ MÂNTUITORUL IISUS ESTE MESIA ŞI L-AU RĂSTIGNIT.
Deci nu Biblia ne învaţă a ucide ci Tora adică Vechiul Testament.
Biblia doar istoriseşte pe scurt Vechiul Testament dar se bazează pe cel Nou.
Sper că te-am lămurit.
Dacă ai fii citit cu atenţie ai fii înţeles.
Dar crezi ce vrei.
Plus, ce am discutat noi aici nu are nici o legătură cu întrebarea lui HaLoGeNN.
Aşa că nu îmi mai pierd timpul cu discuţii degeaba.
Bine că a fost ales răspuns câştigator.

| DomnishoaraTPU a răspuns:

Depinde de pacat.
Dumnezeu iarta.Respovedeste-te si alta data sa tii cont de promisuni.
Si te rog, schimba-ti poza de profil, ca pari a satanist, nu a crestin.
Sper ca te-am ajutat.

| DomnishoaraTPU a răspuns:

Cei ce nu au o credinţă puternică nu pot să dovedească.
În plus, acele site-uri de care spui tu, Omule de stiinţă, nu sunt aprobate de Patriarhie.
Uite aici alte exemple adevărate:
http//:www.doxologia.ro/puncte-de-vedere/indreptare-intrebari-la-spovedanie
http//:www.doxologia.ro/cuvinte-de-folos/pacatul-inaspreste-inima
http//:www.doxologia.ro/focul-mantuitor-al-pocaintei
http//:...68972.html
Sper ca am reuşit să îţi dau exemple.
Dacă nu caută-le tu pe net.

| Roxi04 a răspuns:

Pai,roaga-te mereu si cerei scuze de mii de ori, apoi promite-i iar ca acum chiar nu o s-o mai faci si fi pro la ora de religie! funda?