| Andrey818 a întrebat:

Salut.sunt o fire curioasa si dinamica.am combinat religia cu stiinta si am gasit documente despre niste uriasi care erau mai mari de trei ori ca un copac.va las 2 linkuri sa spuneti ce credeti voi.se pare ca au existat inainte de potop, va rog intrati pe cele 2 linkuri

1-primul link poze cu uriasi gasiti in romanaia
https://www.google.ro/......ps?/search

si 2 relatari din biblie despre uriasi

https://doxologia.ro/......e-de-potop

Răspuns Câştigător
| Romanul86 a răspuns:

Au existat. Vezi povestea lui David și Goliat sau citeste despre Patul lui Og la Deuteronom cap. 3, 11 : „Căci numai Og, regele Vasanului, mai rămăsese din Refaimi. Iată patul lui, pat de fier, şi astăzi este în Rabat-Amon: lung de nouă coţi şi lat de patru coţi, coţi bărbăteşti. "
Uriașii erau din neamul Refaimilor. Mai caută despre uriași în trimiterile acestor versete adică a Regelui Og sau a lui David și Goliat, eu știu că mai scrie și în Cartea Paralipomena din Bible despre uriași și oameni uriași cu 6 degete.

3 răspunsuri:
| drutzix a răspuns:

laughing

| xerxes1 a răspuns:

Multe din imaginile de pe internet au fost realizate de artisti grafici în cadrul concursului „Anomalii arheologice" organizat de woth1000.com.
Aestea au rolul de a minimaliza importanta pozelor reale.
Este o banala tehnica de manipulare si dezinformare.

| SG1995 a răspuns:

Si Biblia nu are nici ma jumatate dreptate. Cartea lui Enoh ne reveleaza ca undeva in zori civilizatie o rasa inter-dimensionala denumita generic ingeri s-au reprodus cu femele umane. Produsi acestora au fost "supraoameni" denumiti nefilimi. Puteau atinge 3-4 metri inaltime din ce zic scrieriile. Conform scrieriilor lui Crowley acestia au edificat legendarul continent Atlantida, si au fost distrusi pentru ca intra-se in contact cu oameni. Ei bine mitul potopului e legat de mitul Atlantidei, si e bine urme al unui posibil "potop" exista, unul care a atins orientul mijlociu.