| OctavianDanielMaria a întrebat:

M-a spart BOR. Deci Moise, Noe si ai lui nu au fost mantuiti ca nu s-au botezat? https://doxologia.ro/......-botezului

3 răspunsuri:
| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Prin asta demonstrezi că nu știi ce înseamnă botezul în cultura ebraică.
Prin botez se primea cetățenie, era un ritual prin care neamurile(adică oricine care nu este evreu) devenea unul de-al lor, nu sclav.
De asemenea nu ai înțeles nici felul în care o persoană este mântuită. Acum nu vorbesc de popi, dă-i încolo că dacă aveau o învățătură corectă nu mai erau atâția pedofili, curvari, mincinoși, etc, ci vorbesc de tine că ești... să spunem că nu deștept în domeniu.

Răspuns utilizator avertizat