| IoanaMihaela5267 a întrebat:

Salut TPU,citesc biblia si am inceput cu nou testament,Evanghelia cu Matei si din cate am inteles asa e bine sa incepi, ulterior am aflat ca e bine sa incepi cu vechiul testament sau cu geneza, imi pot schimba "traiectoria" sa citesc, de exemplu vechiul testament chiar daca n-am terminat noul testament?
In timp ce citesc biblia am voi sa intretin relatii sexuale?

22 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul este NU la ultima intrebare. big grin

| IoanaMihaela5267 explică (pentru corbulalbrosu):

Si dupa ce o voi termina..am voie?

| IoanaMihaela5267 explică (pentru corbulalbrosu):

Esti ironic?

| iurii75 a răspuns:

Nici o problemă dacă treci la geneza sau dacă continui sa citești evangheliile.
Și desigur că poți avea relații intime. Cu condiția că ești căsătorit și o faci doar cu soția.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Că să înțelegi totul pe deplin e necesar să citești toată Biblia.
Dar că să-ți demonstrezi prostia că tine e destul să renunți la judecata logică.

| IoanaMihaela5267 explică (pentru iurii75):

Nu s casatorit

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

.....va urma.

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Bre dar ești mai prost că un măgar!
rolling on the floor
De o sută de ori în spun că soarele a fost creat la început nu în ziua a patra și tot nu ajunge la tine.
Grav de tot.
La siloz!
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru IoanaMihaela5267):

Și atunci o faci pe postul sau chiar ești?

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

E mai greu sa citesti si sa mai faci si altceva in acelasi timp, dar nu e imposibil. Pentru rezultate optime, lucrurile trebuie facute pe rand, alternativ.

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ești prost cu totul?
Ți-am spus nu în a patra ci la început.

| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, relatiile sexuale sunt permise doar si doar in cadrul casatoriei, cu sotia ta, nu conteaza cand citesti Biblia sau unde, ca este post negru sau nu, sarbatori sua nu. Dumnezeu a spus in Biblie sa nu intretinem nici un act sexual decat in cadrul unei casatorii, cu sotia ta, in acest caz, nu exista o limita sau o bariera, Dumnezeu in Biblie spune ca sotul si sotia sa nu se lipseasca de datoria de soti, deci nu este o interdictie intre ei doi, indiferent de situatii, ramane la alegerea lor.

Referitor la Biblie.
Iti recomand sa incepi cu noul testament, acolo se afla Evangheliile unde se descrie viata Domnului Iisus Hristos, o sa vezi ca evangheliile seamana intre ele dar sunt si lucruri care nu seamana, pentru ca au fost scrise de ucenicii Domnului Iisus Hristos calauziti de Duhul Sfant, dar, exact ca si noi, erau diferiti.
Vechiul testament este mult mai greu si daca nu ai o baza solida din noul testament, il vei intelege gresit, pentru ca tine foarte mult de context si trebuie mult mai mult analizat pe context si situatia de fata, dar noul testament te va ajuta sa ai o baza solida asupra Bibliei, dupa ce citesti tot noul testament poti trece si la vechiul testament, dar o sa vezi ca in noul testament sunt oricum referiri si la vechiul testament si o sa intelegi mult mai bine, pentru ca sunt oarecum explicate evenimentele din vechiul testament, de apostolii Domnului in noul testament.

Iti recomand dupa ce termini Evanghelia dupa Matei, sa citesti cartile Efeseni, Coloseni, Filipeni, Corinteni, Romani, acestea sunt scurte in Biblie si te vor ajuta foarte mult sa ai o imagine de ansamblu a Bibliei si o baza solida.

Iti recomand de asemenea o carte pe care am citit-o si este cea mai buna carte despre Iisus, dupa Biblie.

https://www.viatasisanatate.ro/viata-lui-iisus

Daca iti place mai bine mediul online, o poti gasi gratis in format PDF, acceseaza urmatorul link.

http://ellenwhite.ro/wp-content/uploads/2016/pdf/Viata%20lui%20Isus.pdf

Domnul sa te binecuvanteze, Hristos te iubeste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru iurii75):

Nu stiti ce vorbiti.
Macar daca am tacea cand nu stim...
In ziua a 4 -a a creat Dumnezeu Soarele.
In ziua 1 s-a creat lumina si a disparut odata cu creare ei.
Acum intrebarea vine:
Unde e lumina creata in prima zi si unde a disparut ea?
Caci zice ca lumina a fost despartita de intuneric....si intuneric e cat vezi cu ochii noaptea.
Daca stim locasul ei atunci il vom vedea si pe Dumnezeu acolo:
https://www.bible.com/ro/bible/191/1TI.6.16.VDC

P.S. Nu e frumos din partea dvstra sa va purtati asa de urat cu cei care au n intrebari care si de care mai piperante.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba știu destul de bine ce afirm. Soarele n-a fost creat in ziua a patra. Doar că nu doresc să-i explic această, la prima vedere, contradicție cu ce spune Biblia.
Întrebări pune cineva care dorește să afle, cel puțin, punctul de vedere al interlocutorului. El în dorința de a-și bate joc de alții, nu face altceva decât să-și etaleze prostia.