| gingergirl1 a întrebat:

Vreau sa ma apuc sa citesc Biblia! Dar cu sa incep, Noul Testament sau Vechiul Testament?

34 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Vechiul Testament si Noul Testament sunt impreuna intocmai ca Promisiunea si Implinirea. Dar pentru o intelegere mai profunda te sfatuiesc sa incepi cu Noul Testament si nu uita sa ceri lumina si intelepciune ca sa intelegi mai bine voia lui Dumnezeu. Biblia este singura Carte a carui Autor este prezent cand tu o citesti!

| cristi202 a răspuns:

Incepe cu Noul Testament. Cu Evanghelia dupa Ioan, e cea mai simpla, dar si cea mai profunda carte. Apoi citeste celelalte evanghelii, pe care le vei intelege astfel mai bine, si abia dupa aceea continua cu restul. Iar daca vei avea intrebari, oricind pot sa iti stau la dispozitie cu raspunsuri.

| William a răspuns:

Incepi cu Apocalipsa lui Ioan, continui cu Geneza apoi cu Evanghelia dupa Matei, Epistola lui Pavel catre Romani, Judecatorii, Deuteronul, Epistola li Pavel catre Tit... incepi si tu cu inceputul, cu Geneza. Ce prostii ne intrebi aici!

| Hombre a răspuns:

Astea sunt fite, dupa 20 de pagini se va depune praful pe ea.

| danay72 a răspuns:

Daca o citesti prima data mai usor e daca incepi cu Noul Testament, pentru ca acolo e vorba despre viata lui Isus.Dar ca s-o intelegi, de un real folos e daca o studiezi pe subiecte. Util iti poate fi situl www.jw.org.Esti de apreciat ca vrei sa faci acest lucru.Succes.

| 4b a răspuns:

Incepe cu sfarsitul...glumesc; ia-o si tu de la inceput ca sa percepi cum sta treaba.
Ciuswinking

| ania a răspuns:

Începe cu Noul Testament, e mai aceesibil.Ca că citești Vechiul e mai bine dacă ai un Dicțuinar Biblic în preajmă care explică noțiuni, obiceiuri.Mulți care au început cu Vechiul s-au împotmolit la genealogii sau descrieri de obiecte din ceremoniile religioase.

| Nucreeed a răspuns:

Daca vrei sa devi ateu...citeste biblia!=)

| RAY a răspuns:

Incepe cu vechiul testament cum e normal apoi noul testament, vezi ca sunt multe pagini de citit, desi mai bine vezi documentare

| Azµre a răspuns:

De la prima la ultima pagină! Așa o citești!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Apuca-te cu ce vrei

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Incepe cu inceputul.

| Exilee a răspuns:

Cu care o fi tongue. Daca incepi cu Vt si termini cu NT, vei vedea ca VT contine in mare parte toate profetiile care au fost sunt si vor fi cu privire la Mesia ( Hristos-IIsus Hristos). In Noul Testament, Iisus Hristos a venit in lume pentru ca sa ne mantuiasca si sa implineasca Legea si tot ce fusese vestit prin proorocii sai. ( inca mai sunt valabile si astazi profetiile VT)
Toate profetiile si promisiunile se vor implini negresit deoarece Cuvantul Domnului NU DA GRES NICIODATA!

| kira30 a răspuns (pentru Exilee):

Da-i funda lui Exilon.Numai astepta alte raspunsuri ca asta e cel mai corect.

| robby212 a răspuns (pentru Exilee):

Respect! Meriti funda, e cel mai bun raspuns.

| Latinmoon a răspuns:

Te incalti intai cu pantofi apoi iti pui si sosete? asa suna intrebarea tahee hee.
Ia-o si tu in ordinea cronologica vechiul apoi noul testament.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Tu decizi acest lucru. Dacă vei începe cu VT, vei reuşi să-ţi faci o idee de bază cu privire la întreg conţinutul Bibliei. Unii spun că a fost mai uşor să înceapă cu NT care relatează despre viaţa şi activitatea lui Isus.
Cred că cel mai important este felul cum vei citi, dacă-ţi vei face timp să meditezi şi să încerci să înţelegi valoarea practică. Asta contează cu adevărat. Succes!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da, incepe cu inceputul si bine o sa faci. Daca doresti eu iti dau cateva sugestii - cand intalnesti de exemplu 2Timotei 3: 16, 17 se citeste asa : a doua scrisoare a lui Pavel catre Timotei, iar cifra indica capitolul care este scris intotdeauna cu cifra mare, iar cifrele mici, reprezinta versete. Sau un alt indiciu Isaia 48:17-19,citim cartea Isaia capitol48 cu versetele de la 17 la19, sa vezi in ambele cazuri ce scrie. Fiecare carte ce compune Biblia (pentru ca Biblia este compusa din 66 de carti si scrisori), are numele scriitorului, iar autorul pentru toate este Dumnezeu. Daca doresti mai vorbim. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia-o si tu cronologic, pentru a intalege ceva.nu icepi o carte de la sfarsit si termini cu inceputul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vechiul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Eu cand am inceput sa citesc Biblia am inceput cu Noul Testament.
Asa se incepe citirea ei cu Noul testament, apoi cu Vechiul Testament, deoarece Noul Testament il intelegi mai bine.
Te pup!

Răspuns utilizator avertizat
| AwaZoh98 a răspuns:

Incepe cu Noul Testament, deoarece il vei intelege mai bine. Cel putin mie, VT mi s-a parut mai greu de inteles!winking

| andreiush25 a răspuns:

Vechiul Testament desigur.

| Calininio a răspuns:

In ordine cronologica, adica de la vechi la nou. Dar nu vei mai ajunge la nou dupa ce vei vedea ce e in testamentul vechi.

| viavo a răspuns (pentru Calininio):

Nu toti sunt ca tine

| aLex22andra a răspuns:

Glumesti nu?
Incepe cu vechiul sau vrei sa incepi cu noul si sa termini cu vechiul?
Ce întrebare e asta?
Le iei si tu in ordine?!:d

| Catalin_Paul_1999 a răspuns:

Vechiul Testament > Noul Testament

| isaiaopt43 a răspuns:

Incepe cu Biblia Hazlie!

| anonim00044 a răspuns:

BlackSulphur tu te auzi ce spui?!? Sigur erai nebaut cand ai raspuns la intrebare? Cum Dumnezeu sa GRESEASCA...Omu greseste ca-i om dar Dumnezeu nu a gresit NICIODATA...