| YuLyy1 a întrebat:

Pentru ce sa jertfit domnul nostru Iisus Hristos?

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa fim iertati de blestemul mortii.noi mostenim moartea de la adam cand a obtinut-o prin neascultare.si Dumnezeu a zis.din pamant esti si in pamant vei merge, ca din el esti luat.deci nu-si poate lua cuvantul inapoi.in schimb a restaurat conditia omului si i-a dat o noua sansa ca prin vredinta in Iisus Hristos sa traiasca omul vesnic asa cum era adam inainte de a-l prosti eva si satan.

| BlackSulphur a răspuns:

Si are legatura cu intrebarea, cum?
Anyway, ca sa fiu on-topic: Nu are cum sa se jertfeasca cineva care nu exista. Si chiar daca s-ar fi intamplat, cam degeaba, dupa cum vezi ca este lumea in ziua de azi...

Răspuns utilizator avertizat
| Mikhtarian a răspuns:

Pentru iertarea pacatelor si pentru mantuirea noastra, sa ajungem alaturi de El.

Răspuns utilizator avertizat
| nogomani a răspuns:

Orice ar face un Dumnezeu atotpuernic nu ma duce deloc cu gandul la vreun sacrificiu, deoarece orice ar face nu o face cu efort sau sacrificiu doar e atotputernic. Isus se putea sacrifica de 666 ori pe zi pentru cine vroia el, tot nu s-ar putea numi sacrificiu, poate doar o dorinta personala sado-masochista de a se tortura singur.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru omenire

| robby212 a răspuns:

Imparatul Puterii, Imparatul Maririi, Domnul si Imparatul nostru S-a jertfit pentru a ne mantui pe noi pacatosii.Si pentru a-i scate din Iad pe cei care au murit intru Dansul.

Slavit fie Domnul, Slava Lui si Sfintei si de Viata Facatoare Treimi.

| relian a răspuns:

Painu sa jertfit asacum tu spui sau crezi, oricum spun sau cred unia.Ce jertfa cine sejertfeste asa de bunavoei? El de fapt isi urmarea interesul aia e tot, insa au fost si unia carora nu leera pe plac concurenta si uite asa lau eliminat.Nu e vorba dejertfa sau povesti din astea.Bine vorbim aici teoretic ca o poveste un scenariu, ca in realitate nici nu stii daca a existat.De fapt povestea lui Isus este adevarata la fel ca si povestea lui Harap alb.Acum tu intelegi ce doresti.Deci fiecare moare pina laurma pentru el nu moare pentru nimeni.