| anonim_4396 a întrebat:

Aveti un moment sa vorbim despre Domnul nostru Iisus Hristos?

28 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Vad ca toti vorbesc mai putin tu. As reformula intrebarea: Aveti un moment sa imi scrieti ceva despre Domnul nostru Iisus Hristos?

| Dandanache a răspuns:

Cum "Asa si"? In prima propozitie a enuntului ti-am reclamat problema, in a doua parte ti-am sugerat si solutia. Ai automatisme verbale? Te exprimi rar si atunci cand o faci, folosesti doar clisee scurte "E na" si "Asa si"? Cum vrei tu atunci "sa vorbesti" despre probleme teologice?

| deea3507 a răspuns (pentru Dandanache):

Nu vreau sa vorbesc despre nicio problema teologica. Care-i problema? Faci spume daca nu vorbesc?

| Dandanache a răspuns (pentru deea3507):

Miguel, tu chiar esti fenomen, bine ti-ai potrivit singur numele. Eu nu am nicio problema. Cand scrii "Aveti un moment sa vorbim despre Domnul nostru Iisus Hristos?" si apoi "Nu vreau sa vorbesc despre nicio problema teologica.", inseamna ca tu ai o problema. Hai sa traiesti.

| deea3507 a răspuns (pentru Dandanache):

Nu am nicio problema in afara de cea cu trump

| danay72 a răspuns:

Da.Isus este cel mai mare om care a trăit vreodată. Azi e rege în cer și a făcut cel mai mare sacrificiu pentru noi, dându-și viata. Ioan3:16

| FaraNume1245 a răspuns (pentru danay72):

Si alti oameni si-au dat viata pentru binele altora si aproape nimeni nu da 2 bani pe ei, ba chiar sunt huliti.

| drutzix a răspuns (pentru danay72):

Cum si-a dat viata daca e nemuritor?

| danay72 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Din nefericire, asa e. Oricum aici vorbim de o persoană perfectă, Fiul lui Dumnezeu, care prin moartea sa ne eliberează din păcat și moarte.Azi,oamenii nu pot face acest lucru.

| danay72 a răspuns (pentru drutzix):

Dar tu nu crezi în asa ceva.Nu vad sensul întrebări.

| drutzix a răspuns (pentru danay72):

Pai sunt curios cum sta treaba.

| danay72 a răspuns (pentru drutzix):

Ca ființă spirituală, e nemuritor.Scopul pentru care a venit pe pământ era de aș da viața. Dumnezeu a permis ca acest lucru sa se întâmple. Iar după 3 zile l-a înviat.

| milan9 a răspuns:

Desigur. Si iata mai intai o clarificare necesara:... MESIA -Mantuitorul NU este doar "cel mai mare om", asa cum sustin iehovistii.

NATURA DIVINĂ a Fiului lui Dumnezeu este pusa in lumina de multe versete...
Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.

| milan9 a răspuns:

Domnul nostru Iisus Hristos este Dumnezeu...

Coloseni 1, 17. EL ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN El AŞEZATE.
Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

| Mayhem666 a răspuns:

Am un moment sa vorbim despre ceva ce exista. Despre lucruri reale, nu despre povesti.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Mayhem666):

Iti creditez raspunsurile cuminti, dar asta e de nuca de cocos. rolling on the floor
Iisus nu a existat ca persoana?
Nici Pontius Pilatus?
Stai! Cred ca nici imparatul Tiberius nu a existat! rolling on the floor
Imperiul Roman o fi existat? big grin

| Mayhem666 a răspuns (pentru Dorotheea21):

De unde stii sigur ca a existat? Poate a existat, poate nu, dar eu ma refeream la Iisus Hristos vazut ca un zeu, stii tu, sfanta treime, la asta ma refeream.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Mayhem666):

Divinitatea e de discutat, nu existenta, si exact la ASTA se referea Miguel Cervantes.
Ca a existat ca persoana e un fapt, la fel cum au existat si ceilalti enumerati de mine. happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Trebuia sa specific, ca ma refeream la divinitate, nu la existenta in persoana. Sometimes I'm so fu***ng dumb.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Mayhem666):

Stai linistit, si eu sunt superficiala, asa am fost catalogata acum 3 minute. rolling on the floor
Daca nu intreb la Conversatii cum se pune tamponul mai eficient, si nu dau raspunsuri "de duh", din trei cuvinte, asa-mi trebuie! laughing

| Ripley a răspuns (pentru Dorotheea21):

Am spus ca tratezi superficial subiectul respectiv. Daca esti sau nu superficiala, stii tu mai bine, eu n-o sa te contrazic.

| drutzix a răspuns:

Nu e domnul meu, e al tau. Te rogi la un profet apocaliptic evreu ridicat la nivel de zeu. Ce mai e de discutat despre asta?

| Iunix a răspuns:

Hai spune, și așa nu am ce face azi, plouă afară.

| ExprimareLibera a răspuns:

Mi-ai adus aminte de martori.

| Ripley a răspuns:

Cred ca Iisus a fost un extraterestru, a venit aici, si-a facut treaba a plecat inapoi pe planeta lui laughing

| LordulAdevarului a răspuns:

Uite aici. Ai tot ce vrei sa stii despre spurcatul ala. crestinismulexpus.blogspot.com

| NaiTororu a răspuns:

Eu as prefera sa vorbim despre spiridusul care pretinde a violat o femeie evree ca sa-i dea nastere acelui om