| Jardelin a întrebat:

Domnul nostru Iisus Hristos a existat cu adevarat?

34 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Traim intr-o lume total oarba, daca "exista" sau nu exista, cum poti sa-ti imginezi ca NU EXISTA cineva care VREI sau nu vrei, TOATA OMENIREA ii POMENESTE NUMELE. Toti se invart in jurul NUMELUI Sau, fie atei, crestini sau necrestini II PRONUNTA NUMELE. Cat de orbi sunt TOTI cei ce nu cred, TOTI se invart in jurul a doua cuvinte și nu vor putea sa nege ca n-au stiut despre EL. Toata omenirea se invarte in jurul numelui Sau, oare crezi ca degeaba, vrem sa nu vrem TREBUIE SA-I pronuntam numele? Iata cele DOUA CUVINTE care insotesc numele lui Isus Hristos si e pronuntat de TOATA omenirea: inainte si dupa (HRISTOS).

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"TOATA OMENIREA ii POMENESTE NUMELE."

Mai multi au auzit de Mickey Mouse decat de nenea asta al tau. Nu-s decat vreo 2 miliarde de crestini, putin peste un sfert din populatia Terrei. In rest doar cei care studiaza fenomenele religioase sau intamplator il pomenesc, cum ati pomeni voi de Mahomed, de exemplu.

"Toata omenirea se invarte in jurul numelui Sau"

Ti-am zis mai sus, daca tu traiesti intr-o zona unde majoritari sunt pupatori in dos al lui Isus, nu inseamna ca pe majoritatea ii doare in cot de el.

"inainte si dupa (HRISTOS)"

Ar fi prea costisitor sa se schimbe calendarul, dar deja se foloseste "era noastra" si "inaintea erei noastre" ca sa nu mai fie suspiciuni ca nenea ala al tau ar avea legatura cu asta.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Costisitor sau nu, pana la sfarsit tot asa va fi, cat in privinta lui MM, ala doar in capul tau isi are salas la acest nivel al discutiei. Si inca ceva, ateii, musulmanii, budisti, hindusi in relatile internationale folosesc acelasi calendar.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Si inca ceva, ateii, musulmanii, budisti, hindusi in relatile internationale folosesc acelasi calendar."

Exact cum toti, inclusiv crestinii folosesc cifrele arabe de exemplu.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Ce legatura au una cu cealalta, vorbim sa nu tacem.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Ambele sunt niste conventii stabilite la un moment dat si a caror modificare ar fi foarte costisitoare si pana la urma ilogica. Cum ceilalti folosesc calendarul actual, chiar daca e cumva legat de nenea ala schizofrenic al vostru, desi ii doare in dos de el si multi nici nu stiu cine naiba e, la fel si voi folositi diverse lucruri care nu doar ca nu-s ale voastre, dar chiar sunt legate direct de altii care au alte orientari religioase.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Conventi, neconventi, tot acolo ajungi, la un eventual proces nu poti spune ca nu AI AUZIT DESPRE..Isus Hristos, in rest tu alegi.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Intrebarea e ce fel de proces ar fi ala in care cineva te intreaba despre asta? Probabil unul in care sunt implicati ceva fanatici religiosi, adepti ai spiridusului crestin.

| Jardelin explică (pentru danut):

"Conventi, neconventi", de gramatica ai auzi Danut? E bine ca citesti Biblia si nu ingurgitezi porci, dar putina gramatica nu ti-ar strica.

| danut a răspuns (pentru Jardelin):

Iertare, am scris fara ochelari, oricum nu e fatal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

rolling on the floor unde i-a disparut fratelui danut ortodoxicitatea limbii romane

| mODIN a răspuns:

Da,a existat.

| Doub a răspuns:

Da, a existat si a suferit pentru noi.

| minrest a răspuns:

Da, a existat si continua sa existe.

| Holiday a răspuns:

Se pare ca intr-adevar a existat, a fost o persoana cu tulburari psihice care a creat oarecare agitatie in jurul lui si de povestea caruia, inflorita, exagerata, dramatizata etc s-au folosit unii pentru a crea partea a 2-a a povestii numita Biblia. De ce si cine a avut interes sa se creeze asta nu mai insist, nu face subiectul intrebarii tale.

| sublime89 a răspuns:

Nu, personajul din biblie, domnul tau Isus Hristos, nu a existat cu adevarat. Omul pe care e bazat acel personaj e posibil sa fi existat. Iar cand zic "omul", ma refer la un om in adevaratul sens al cuvantului, si nu la un semi-zeu.

| Jardelin explică (pentru sublime89):

Alambicata gandire ai! Deci, pana la urma care este convingerea ta OMUL Iisus Hristos a existat sau nu?

Eu nu am intrebat daca a existat semizeu sau sfertozeu, ci daca a existat Iisus Hristos. Am impresia ca nici tu nu stii prea bine ce-i cu tine. Adica negi hotarat existenta lui Dumnezeu si in virtutea aceleasi convingeri parca ai vrea sa negi si existenta unui om in carne si oase, dar parca nu prea poti, pentru ca ar fi cam exagerata si absurda negarea asta radicala.

| sublime89 a răspuns (pentru Jardelin):

Nu stiu ce nu a fost clar in raspunsul meu. Doar pentru ca un personaj istoric exista, nu inseamna ca trebuie sa cred ca a fost si divin. Si Mahomed a existat, dar cred ca amandoi suntem de acord ca nu a fost profetul lui Allah, asa cum pretind musulmanii. E la fel si cu Isus. Daca atat lucru nu intelegi, inseamna ca nu te prea duce capul, exact cum banuiam.

| Dorugar a răspuns:

Nu, domnul Isus Christos NU a existat niciodata. El este confundat cu Isus din Nazareth, dar acest Isus nu a fost niciodata un Christos, adica un UNS in functia de Rege al Iudeilor care sa elibereze poporul evreu de sub ocupatia straina, ceea ce Isus nu a facut niciodata. Asa ca nu el este Christosul adica acel UNS!

| Jardelin explică:

Daca a existat inseamna ca tot ce a spus si a facut este adevarat!

Iar ceea ce a spus si a facut nu arata nicidecum ca ar fi fost o persoana cu tulburari psihice.

| Holiday a răspuns (pentru Jardelin):

Se cheama schizofrenie. Si Mahomed a existat si dupa logica ta daca cineva exista inseamna ca tot ce se spune despre el e adevarat, asa ca...ma rog, logica crestina...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

"Daca a existat inseamna ca tot ce a spus si a facut este adevarat! "... glumesti nu?

| Dorugar a răspuns (pentru Jardelin):

Da, rabinul Isus (care NU a fost Christos niciodata) a existat. Si ce a spus acest rabin predicator calator dovedeste ca el era foarte inteligent. Persoanele cu tulburari fizice sunt acele persoane care au impresia ca acest rabin evreu s-a adresat vreodata crestinilor care nefiind de religia lui Moise si nu respecta nici legamantul cerut de Dumnezeu, sunt considerati de catre rabinii ca Isus, niste "Goijimi" adica niste fiinte spurcate, fapt valabil si in zilele noastre si care exclude posibilitatea ca Isusb sa se adreseze cretinilor in tot ceea ce a afirmat. El si-a dedicat viata reformarii religiei mozaice, reforma pe care dorea sa o faca cu SECTA lui apartinad nu crestinismului, ci religiei mozaice!

| Inferno a răspuns (pentru Jardelin):

"Daca a existat inseamna ca tot ce a spus si a facut este adevarat! "

Deci daca X exista atunci inseamna ca tot ce spune X e adevarat?

Sau logica de mai sus, din motive necunoscute, e vlabila numai pentru Iisus.

Răspuns utilizator avertizat
| LaughingKarima a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Scrie in Biblie. big grin

| bleakk a răspuns:

Fallacy FOUND!

| Jardelin explică (pentru bleakk):

Bun, eu cred ca a existat. Tu ce zici, Iisus a existat in realitate?

| Dorugar a răspuns (pentru Jardelin):

Eu cred ca tu-l confunzi personajul istoric Isus cu cel fictiv numit Christos.
Personajul istoric Isus nu a fost niciodata un Christos, adica un UNS in functie de Rege al Iudeilor, dar nu orice rege ci unul mantuitor, pe cand Isus nu a fost niciodata Rege al Iudeilor ci a fost doar un amarat de dulgher!

| Cezar2009 a răspuns:

Nu pun oare deja necredinciosii la indoiala acest lucru? De ce trebuie sa glumesti si tu ca si bun crestin cu asta?

| Jardelin explică (pentru Cezar2009):

Nu glumesc. Intelegi gresit.

| Cezar2009 a răspuns:

Atunci probabil vrei poate sa scoti in evidenta constientizarea reala a existentei Mantuitorului pentru marea masa a falsilor crestini?
A acelor crestini doar 'cu numele'?

| YaFiri a răspuns:

Copii slabi de ingeri... IISUS A EXISTAT SI INCA EXISTA...EL NE PAZESTE SI NE IARTA DE FIECARE DATA CAND FACEM CEVA RAU. Habar nu aveti ce inseamna Biblia.