| Kramerwalt a întrebat:

Salut tuturor, vreau sa va intreb voi cum il vedeti pe Dumnezeu, pe Isus si restul Sfintilor, credeti in ei, va ajuta rugaciunile adresate lor? ce faceti cand aveti probleme grave va refugiati in Biserica? sau spuneti ca Dumnezeu este o inventie a omului? exista dovezi ca el exista? dar dovezi care contrazic acest lucru?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Am avut ocazia sa intalnesc astfel de oameni Cand ma aflam cu sotul meu in spital era unul mare si tare si nici nu ma lasa sa vorbesc despre Dumnezeu. Dar, dupa ce s-a operat, mergeam sa ii dau cate putin iaurt sau compot, si asculta cand ii spuneam ca cu ajutorul lui Dumnezeu va fi bine. El imi raspundea:da, sa ajute Dumnezeu.Stii de unde se vede cerul cel mai bine? Din patul de suferinta.Acolo esti rupt de treburile cotidiene, acolo ai timp sa te gandesti la Dumnezeu.Acesta este rolul suferintei in viata noastra.

32 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dragul meu, din pacate, unii sunt crestini numai de vreme buna. Dar, noi trebuie sa traim cu credinta in fiecare zi.Si la bine si la rau.Eu Il recunosc pe Dumnezeu ca Tata, Ii recunosc suveranitatea, Ii cer protectia in fiecare zi si peste cei dragi mie si am pace si bucurie.Este minunat sa traiesti cu scop.http://www.youtube.com/watch?v=V4yGhtN1yLk

| Kramerwalt explică (pentru EmaS):

Va apreciez enorm raspunsul, dar am intalnit genul de oameni care atunci cand totul le merge bine zic ca Dumnezeu este mare si ii ajuta. dar cand l-i se intampla ceva incep sa injure si sa spuna ca Dumnezeu nu este decat o inventie a omului!

| Kramerwalt explică:

Si inca ceva, pentru voi ce inseamna icoanele, una din porunci spune sa nu ne facem astfel de chipuri false si sa ne inchinam lor dar totusi peretii Bisericilor sunt picati cu fetele Sfintilor, oare chiar asa arata ei cu adevarat? Eu zic ca nu!

| Birjaru_Ana_1990 a răspuns:

Eu drep sa iti zic nu cre in porcariile de la biserica eu cred doar in dumnezeu el e viata mea sfanta si iubita din familia mea toti sunt pocaiti
de aceea domnul isus a creat asta pentru noi a creat tot ce vezi trebuie sa-i multumestica esti pe pamant

| Kramerwalt explică (pentru EmaS):

Dar de ce trebuie sa ajungem pana acolo ca sa credem? De ce nu putem fii credinciosi cu adevarat de ce doar la greu cerem ajutorul lui Dumnezeu de ce nu realizam ca avem nevoie de el in fiecare zi nu doar atunci?

| Kramerwalt explică (pentru Birjaru_Ana_1990):

Intr-adevar dar oare este suficient sa spui ca i-l iubesti doar in inima ta, oare cuvantul fara fapta are vreun rost?

| Allrc24 a răspuns:

Bineinteles ca voi crede in Dumenzeu si in Sfinti? cand am probleme grave dau fuga la Dumenzeu. Dumenzeu nu este o inventie a omului. dovezi ca El exista sunt nenumarate; daca vrei sa vezi dovezi du-te la Ierusalim de Paste si vei vedea Sfanta Lumina cum se pogoara la mormantul lui Iisus. dar cea mai importanta dovada este in inima ta, cand simti comuniunea cu Dumnezeu, simti bucuria, pacea dragostea si dreptatea. nu stiu daca ai simtit vreodata dar cand ajungi sa simti stii sigur ca acela este Dumnezeu. pur si simplu stii. nu ma intreba cum dar asa este.

| EmaS a răspuns (pentru Kramerwalt):

Ma bucur ca Duhul Sfant te cerceteaza si iti da lumina.Ar fi bine ca toti sa inteleaga ca suntem dependenti de Dumnezeu.Ca El porunceste inimii in piept sa mai bata, din mana Lui primim sanatatea, familia, tot ceea ce avem vine din mana Lui binecuvantata.,, A Ta este, Doamne, mărirea, puterea şi măreţia, veşnicia şi slava, căci tot ce este în cer şi pe pământ este al Tău; a Ta, Doamne, este domnia, căci Tu Te înalţi ca un stăpân mai presus de orice!
De la Tine vine bogăţia şi slava, Tu stăpâneşti peste tot, în mâna Ta este tăria şi puterea, şi mâna Ta poate să mărească şi să întărească toate lucrurile.,,

| Kramerwalt explică (pentru EmaS):

Dumneavoastra suneti din religia crestin-ortodoxa? intreb asta din curiozitate! Am un prieten din Martorii lui Iehova si se aseamana mult ce spuneti dumneavoastra cu ce i-mi mai spune si el ca invata la cuvantarile lor!

| Kramerwalt explică (pentru Allrc24):

Intr-adevar am auzit de acea lumina sfanta si detronez ipoteza formulei chimice prin care spun ateii ca se aprinde de fapt lumina aceia!

| Allrc24 a răspuns (pentru Kramerwalt):

Icoana este o fereastra catre cer:) sectarii ateii si toti cei care vor sa denigreze Sfanta Biserica Ortodoxa a lui Dumenzeu spun ca ne inchinam unui chip cioplit.
porunca a 2 din decalog:„Să nu ai alți dumnezei afară de mine. Să nu-ți faci chip cioplit, nici vreo înfățișare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor și să nu le slujești."

chip ciplit inseamna orice fel de asemanare a oricarui lucru din cate sunt sus in cer:pasari, jos pe pamant:animale sau sub ape:pesti. dar icoana este o reprezentare sfanta a lui Dunenzeu. imediat dupa ce este sfintita la biserica are Harul Duhului Sfant asupra ei. de asta unele incoane plang cu lacrimi de mir si sange.
http://www.adevarul.ro/......76441.html
Dumnezeu este adevarat si ne aspteapta la pocainta si la spovedanie sa putem fi mostenitori ai Imparatiei Sale. Mila Domnului ne mantuieste atat.
Căci prin har aţi fost mântuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu. Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.
Efeseni 2:8-9

Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică.
Ioan 3:16

Atesimul este produsul masoneriei
http://www.almeea.com/......uce-lumea/

http://www.youtube.com/watch?v=lqAz81Iri7s
http://www.youtube.com/watch?v=qb7IHrPyYLQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=neaYIsZaiYI
http://www.youtube.com/watch?v=t4ZQoUjGPvo

Numai bine si sa nu te indoiest niciodata de Dumnezeu oricat de grea ar parea situatia.asta inseamna sa fii un crestin veritabil.

| Kramerwalt explică (pentru EmaS):

Atunci va pot pune o intrebare? fac scrima de la varsta de 7 ani! acum am 14! sper ca at-i auzit de acest sport.Prietenul meu de la Martorii lui Iehova spune ca ar trebui sa ma las! Dumnezeu nu accepta sporturile de genul acesta! Dumneavoastra ce spuneti fac un pacat? ar trebui sa ma opresc?

| Allrc24 a răspuns (pentru Kramerwalt):

Fosforl a fost inventat in secolul 16 deci in anul 1700 iar Sf Lumina vine inca din primul an de la moartea lui Iisus. deci varianta ateilor cade.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Fosfor
http://www.youtube.com/watch?v=Da1YXdy7ZeY

| Kramerwalt explică (pentru Allrc24):

La asta m-am gandit si eu!

| Kramerwalt explică (pentru Kramerwalt):

Oare chiar erau oamenii acum 2000 de ani atat de inteligenti sa faca asta?

| Mn0 a răspuns (pentru Kramerwalt):

straight face cum sa fie un pacat fa ce ti place in viata fie ca i pacat sau nu pai daca m as lua dupa martorii lu iehova ar trebui sa ma rog de 100 de ori pe zi si sa nu fac nimic

| Kramerwalt explică (pentru Mn0):

Dar ce-i cu secta asta nu inteleg ce incearca ei sa dovedeasca? la ei mai nimic nu-i permis! dat totusi m-am gandit ca fac un sport in care folosesc o spada, ma gandeam ca Dumnezeu nu accepta asta!

| Allrc24 a răspuns (pentru Kramerwalt):

Apropo martorii lui iehoa sunt sectari.toti protestantii si neopreotestantii. la fel ca si ni czul caotlicilor sunt eretici. inainte de marea schisma nu erau catolic sau ortodocsi.era doar crestini dar avea invataturile ortodoxe. numele de ortodox a aparut dupa marea schisma pentru a nu confunda dreapta creditna in Iisus Hristos cu cea a ereticilor. ortho=dreapta; doxa=credinta
dreapta credintawinking

| Allrc24 a răspuns (pentru Allrc24):

Scuze greselile gramaticale am scris repede

| Kramerwalt explică (pentru Allrc24):

Nu-i nici o problema!

| EmaS a răspuns (pentru Kramerwalt):

Roaga-te pentru acest lucru si cu siguranta ca Domnul te va lumina si vei face ce trebuie sa faci.

| Kramerwalt explică (pentru Allrc24):

Dar acesti martori totusi par sa traiasca in mare credinta si sunt niste oameni foarte, foarte buni la suflet!

| Kramerwalt explică (pentru EmaS):

Dar schimband putin subiectul, la dumneavoastra a fost deja Sfanta Inviere a Domnului nu?

| ateuNEGATIV a răspuns:

Pe dumnezeu il vad ca un zeu rau, gelos uite si tu Unul din fiii proorocilor a zis tovarasului sau, dupa porunca Domnului:,, Loveste-ma, te rog!`` Dar omul acela n-a vrut sa -l loveasca.
36Atunci el i -a zis:,, Pentruca n'ai ascultat de glasul Domnului, iata, cînd vei pleca dela mine, te va omorî un leu. Si cînd a plecat dela el, l -a întîlnit un leu si l -a omorît.

nu pot crede in asemenea zeu tot vechiul testament e o carte de crime, violurii legii stupide, da dumnezeu e un raspuns e o expplicatie
nu exista dovezii doar uni care contrazic stiinta prin asta vor sa demonstreze existenta zeului lor
teoria evolutiei, big bang ofera o explicatie rationala
cine nu crede in ele sa-mi explice de ce evolueaza microbii, virusii

| EmaS a răspuns (pentru Kramerwalt):

Nu, sarbatorim Invierea Domnului in acelasi timp cu ortodocsii. Aceasta este saptamana patimilor.

| Kramerwalt explică (pentru EmaS):

A, in regula atunci!

| Allrc24 a răspuns (pentru Kramerwalt):

Uite.nu spun eu asta. O spun primele sinoade ecumenice.
uite aici un interviu cu unul dintre cei mai mari duhovnici ortodoxi:arsenie papacioc

http://www.youtube.com/watch?v=7o7UGLTauHI

http://www.rcrwebsite.com/facts_on_jws.htm

| GalaxyHero a răspuns:

Nu ştiu de unde sunt unii oameni atât de convinşi că ateismul este produsul masoneriei. Ştiu destul de bine ce este masoneria, atât cât poate ştii oricine cu acces la internet, dar totuşi... Nu mai vorbiţi prostii. Ca atee, nu am nici cea mai mica treaba cu masonii, existenţa lor pentru mine este mulţimea vidă. Totuşi ei sunt cei care îl slăvesc pe diavol, nu? Odată ce nu cred în dumnezeu sau mai ştiu eu ce divinitate cum vă aşteptaţi să cred în diavol? La majoritatea ateilor este exact ca la mine. So.

Cât despre întrebare, e de înţeles, right? big grin

| Allrc24 a răspuns (pentru GalaxyHero):

Pai asta este si ideea.omul nu trebuie sa afle adevarul. ei stiu adevarulstiu ca exista Dumenezeu si diavol. dar se inchina diavolului.promoveaza ateismul in cercurile siintifice si prin canalele media iar omul pune urechea...