| andreea8888 a întrebat:

Credeti in Dumnezeu?

Aveti grija sa ii spuneti nevoile si problemele voastre prin rugaciunile zilnice?

Dar momente in care va temeti ca nu exista, si aveti impresia ca rugaciunile voastre sunt in zadar deoarece nu se arata o cale luminata in intampinarea cererilor voastre?

Răspuns Câştigător
leonardk
| leonardk a răspuns:

Da. Am grija sa spun in rugile mele si nevoile dar si sa multumesc pentru viata. Nici un efort nu este pierdut deci nici o ruga pornita din suflet sincer si cu credinta care nu se zdruncina la prima neamplinire nu este in gol. Temerile sunt anulate de speranta.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, cred si cred in puterea rugaciunilor.
Nu ma mai tem ca nu exista sau ca nu ma asculta, am avut temerile astea in adolescenta. Intre timp am gasit un echilibru in care credinta mea in Dumnezeu este lipsita de dubii.

Janina
| Janina a răspuns:

Da cred in Dumnezeu si ma rog in fiecare seara la EL si cer sa ne ajute straight face

| Parintele a răspuns:

Nu cred in d-zeu. Credeam in copilarie, dar rugaciunile nu s-au infaptuit niciodata. Si nici nu se infaptuirsc. Daca cineva are impresia ca l-a ajutat d-zeu intr-o anumita situatie se inseala, totul a fost o intamplare oricat de straniu si de ciudat ar parea sau cat de apropiata ar fi evidenta ca rugaciunea a facut totul, totul este o coincidenta.De aceea si bolnavii prefera spitalul decat biserica si rugaciunile.
Atat timp cat stiu ca d-zeu nu exista nu am motive sa ma tem ca nu ar exista.chiar m-as bucura daca s-ar gasi o dovada concreta, in afara de cele care sunt deja, si ar da ideea de d-zeu cu cracii-n-sus.

| Bianca26bb a răspuns:

Da, cred in Dumnezeu.
Nu chiar toate problemele, din pacate...
Poate unii nu cred in Dumnezeu ca nu le-a facut pe plac... dar eu zic ca mai bine crezi, si el te va ajuta. Insa asta daca ai credinta.

| greg a răspuns:

Eu nu i le mai spun pentru ca deja le stie.Il rog doar sa-mi dea calitatea sa trec cu brio peste.Rugaciunea "Tatal nostru" o fac.Nu ma indoiesc ca exista.Totusi uneori imi vine o intrebare, 2 in cap", dupa care spun "Doamne iarta-ma" si imi vine in minte "De ce te indoiesti de mine, necredinciosule? "

| cristina_6456 a răspuns:

Cred in dumineezeu niciodata nu m-am gandit niciodata ca n-ar exista si de jmulte ori nu meritam sa ne asculte rugaciunile pacatuim prea mult si el stie mai bine cum sa ne rezoove problemele poate n-avem intr-adevar nevoie de ceea cei cerem sau el ne da la timpul potrivit

| giovana a răspuns:

Credinta sau necredinta se poarta in suflet, este un subiect despre care nu cred ca trebuie sa vorbim aici pe site. Dormitorul si sufletul ne se expun. happy

| dicarmencitta1957 a răspuns:

Totul pleaca de sus de la mansarda fiecaruia, unul crede, altul nu crede, unul se roaga, altul nu se roaga, depinde cat de mult gandeste acel om sau acea fiinta ca dumnezeu exista...si apoi vine recompensa. Faci bine, primesti bine, faci rau fii sigura ca vei plati in fata lui Dumnezeu.Aici este raiul, aici este iadul, dincolo este bezna totala si nimeni nu plateste nimic, toti sunt drepti si muti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atentie, voi ce aici intrati, lasati-va naravul la intrare.atentie la inamic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cred dar nu-l inteleg Nu inteleg de ce unor oaeni sau copii li se intampla fel si fel de necazuri mari care nu au nici o vina iar cei care intr-adevar comit fel si fel de fapteurite traiesc bine mersi si continua sa-si bata joc de tot ce le ies in cale

| radub a răspuns:

Una e sa crezi in ceva care ne a creat pe toti numit Dumineezeu si una e sa crezi in Dumineezeul creat de Biblie.eu unul nu cred in biblie. povestile spuse acolo mi se par cel putin amuzante.cat despre faptul ca daca nu tin post miercurea sau nu ma duc la biserica sa dau bani de liturghie ajung in iad, mi se par prostii de a dreptul laughing biserica este o institutie care de a lungul timpului a franat progresele omenirii.nu mai dau exemple ca ma indepartez de subiect.cat despre Dumineezeu si rugatul la el, nu vad de ce trebuie sa intrebi.intotdeauna merita sa ceri ceva.asta se numeste gandire pozitiva si face minuni.la asta se adauga faptul ca oamenii au nevoie de aceasta chestie.sa creada ca cineva, o furta supranaturala ii protejeaza. exista o teorie a atractiei universale care presupune ca daca iti doresti destul de mult un lucru, tot universul va ajuta la indeplinirea acelei dorinte(nu, nu e ideea sin alchimistul :p). din contra, daca esti negativist vei atrage numai raul asupra ta. uitati va la persoanele din jurul vostru si veti realiza. e chiar si un documentar foarte interesant cu aceasta tema.se numeste the secret happy

| dani78 a răspuns:

Credem inDUMNEZEU pentru ca asa am fost invatati sa traim cu teama de ceva