| catalynx a întrebat:

Salutare parerea mea este ca trebuie ca si crestini sa continuam sa avem credinta in Dumnezeu indiferent de consecinte. Intr-adevar cu mare dezamagire va spun ca o parte dintre ai nostri au luat-o pe carari gresite, stiu ca pana si o parte dintre preoti au luat-o pe aratura si nu e bine insa noi trebuie sa ne rugam pentru mantuirea lor si aducerea lor la credinta. Sa nu va fie frica de nimic caci daca aveti credinta si stiti ca nu ati facut nimic rau Dumnezeu o sa va apere iar raul nu va birui asupra voastra. Stiu ca multi din voi incercati sa aduceti oamenii pe calea cea dreapta insa multi oameni sunt incapatanati si nu vor sa auda de asa ceva. Daca chiar doreau sa il descopere pe Dumnezeu incercau dar nu vor si acel tip de oameni trebuie lasati ca pe ei. E bine sa incercam sa-i aducem pe calea cea buna insa daca nu vor si mentin pozitia de a-l respinge pe Dumnezeu e treaba lor, nu ii putem obliga sa aiba credinta daca nu vor la fel si ei pe noi. Chestia e ca trebuie sa ne iubim si sa ne aparam unii pe alti fiindca asa a zis Dumnezeu. Sa nu va fie teama fiindca credinta voastra va invinge iar dragostea si adevarul va invinge minciuna. Eu nu va vreau raul ci fac tot ce imi sta in putere sa va apar. In aceste vremuri grele cat si in vremurile de viitor rugandu-ne lui si avand credinta in el, Dumnezeu nu ne va lasa sa murim de foame, cand vremurile rele se vor asterne pe aceasta planeta atunci Dumnezeu va face importantele si marile minuni iar pentru cei rai care vor sa ne distruga cat si ceilalti Dumnezeu isi va arata adevarata manie. Dovezi si minuni au fost destule cat si cel ce nu il accepta stie insa nu vrea sa accepte asta. Pentru cei mai multi dintre noi Dumnezeu a facut cele mai multe minuni. Sa nu va luati dupa ce zic ateii ca Dumnezeu a facut rau si ca tot crestinismul face rau, ei fac asta pentru a rascula lumea impotriva noastra, ei nu vad in crestinism ca sunt si oameni cu adevarat buni. Un crestin adevarat nu ar face rau nimanui niciodata iar referitor la treaba ca Dumnezeu a omorat oameni nevinovati este pur si simplu falsa. Dumnezeu nu ar omora oameni nevinovati niciodata. Dumnezeu este bun cu toti iar daca ne da greutati de na pentru a ne intoarce la el fiindca omul cand o duce bine uita de el, iar el nu vrea asta ci vrea sa fim aproape de el si sa ascultam de el. Daca un ateu sau chiar si un satanist ar reveni la credinta indiferent de pacatele sale Dumnezeu il iarta fiindca asa mult ne iubeste Dumnezeu pe noi incat incearca pe toti sa ne aduca la credinta, el are o rabdare imensa nici nu ne putem da seama cat de imensa este de ne asteapta sa ne caim. Daca doriti sa-l descoperiti pe Dumnezeu trebuie sa doriti sa-l gasiti prin credinta, cine va dori asta, dorinta lui va fi implinita. Dumnezeu sa va bine cuvanteze pe toti.

Ce parere aveti despre asta?

Va rog sa aveti un limbaj decent.

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca ai 12 ani e scris bine. Daca ai 18 sau mai multi e cam nasol.

| Nucreeed a răspuns:

Parerea mea este ca esti dus rau big grinsi imi pare rau pentru tine!

| casablanca40 a răspuns:

Esti subiectiv, mesajul tau este adresat doar crestinilor. Fiecare fraza scrisa de tine este ilogica si fara temei.

| amusername a răspuns:

Obisnuieste-te cu ideea ca singura chestie in care poti crede esti tu. Nu exista Dumnezeu sau Satan.

| Thunderstruck a răspuns:

Urat, in secolul 21 inca mai exista oameni ca tine.

NOname
| NOname a răspuns:

Mi-a plăcut acel "descopereasca"...
Absolut delicios!

În rest... exagerare, subiectivitate, victimizare, "om de paie", grandomanie, (auto)amăgire, aroganță, eroare de logică, manipulare, teatralitate și un început de psihoză și paranoia.

Zău că nu te atacă nimeni. Nu știu cu cine te lupți...și pentru ce...

Nu pari un om rău (cu toate că într-o altă postare justifici acțiunile lui Hitler, afirmând că "era ceva nomal sa-i omoare"), dar ești foarte naiv, dezinformat și copilăros. Ar cam fi timpul să începi să faci diferență între povești și realitate. Asta mi-e părerea.

| Allrc24Orthodox a răspuns:

As mai adauga: Nimic sa nu ne rapeasca credinta in Hristos si ortodoxie nici amcar chinul, suferinta neajunsurile, batjocura sau moartea.

Credinta unui crestin:
"În ea voi vă bucuraţi mult(nr-Imparatia Cerurilor), măcar că acum, dacă trebuie, sunteţi întristaţi pentru puţină vreme, prin felurite încercări, pentru ca încercarea credinţei voastre, cu mult mai scumpă decât aurul care piere şi care totuşi este încercat prin foc, să aibă ca urmare lauda, slava şi cinstea, la arătarea lui Isus Hristos pe care voi Îl iubiţi fără să-L fi văzut, credeţi în El, fără să-L vedeţi, şi vă bucuraţi cu o bucurie negrăită şi strălucită"

Rbada cu bucurie fiecare incercare caci vine de la Dumnezeu. o zi buna

Răspuns utilizator avertizat
| catalynx explică (pentru NOname):

Ai auzit de guvernul mondial? ai auzit de Basescu?, intereseaza-te si ai sa vezi ca base este evreu la fel si cel din umbra care vrea sa instaureze comunismul. Eu nu aberez asa aiurea ci eu ma documentez, dar se pare ca comunitatea voastra nu accepta adevarul decat tot ce tine de minciuna, tot ce e rau si de prost gust, am avut si posturi zic eu bune si in ultimul timp am primit comentarii negative. Va place sa fiti condusi de masoni si aproape pot sa spun ca voi manipulati mai multi oameni decat o pot face eu. De ce zic asta pentru ca unii useri de aici au o rata de manipulare mai mare decat a mea si vad ca de dansi nu te legi, asta este parerea mea despre o parte din userii de aici. Despre acest post ce sa zic e treaba ta ca esti atee si nu poti inghite un crestin dar totusi trebuie sa respecti dreptul de exprimare al fiecarui om indiferent daca iti place ceea ce posteaza acel om sau nu. Vad ca am fost facut nebun mai pe romaneste de cineva, vad ca si tu ai jignirii la adresa mea si nu ma asteptam de la tine dar asta e TPU e plin de oameni misteriosi, deci cum ziceau aia care ma fac asa ei sunt mai rau decat mine, poate ca in opinia ta oi fi eu prost dar nu e nimic am sa iti demonstrez ca sunt mult mai de treaba decat esti tu. Cred ca ai un dezavantaj si anume nu ai puterea sau nu vrei intentionat sa pricepi cum sta lucrurile (daca iti pasa de userii de aici incercai sa pui capat acestui razboi de replici dar nu ai facut-o). Eu sunt obisnuit cu atacurile, se vede cat respect ofera userii din aceasta comunitate, parerea mea respectul de aici este echivalent cu 1%. Eu nu manipulez pe nimeni ci spun doar adevarul, singurii care manipulati lumea de aici bagandule prostii in cap sunteti voi. Eu nu am impus nimanui niciodata sa nu manipuleze pe cineva, insa acea persoana zicea ceva de genul
- Crestinii sunt prosti nu te baga la ei ca te imbolnavesc si pe tine
Asta deja a fost un joc murdar si nu mi-a placut, a trebuit sa intervin. Cat mai exist pe pamant nimeni nu imi poate impune sa nu manipulez, daca chiar vreau asta o fac si stati linistiti ca si voi faceti asta insa intr-un joc murdar. Daca tie iti pare o poveste ceea ce zic eu e treaba ta si nu ma intereseaza parerea ta insa eu am dreptul sa vorbesc liber asa ca nu ai ce sa-mi faci. Decat sa ma raportezi aiurea chiar daca sunt vinovat sau nu iar adminul sa te sustina. Cum se face ca Ema numai este expert, din cate stiu era. Pai hai sa va zic eu pentru ca ea e crestina ori voi nu acceptati crestinismul. Oricum am dovezi suficiente si inca mai strang asta ca sa dovedesc cata mizerie este in aceasta comunitate, sa dovedesc cum sunt tratati userii care nu au o parere egala cu altii, sa demonstrez cum moderatorii incalca regulile impreuna cu Adminul. A si inca ceva daca citeai atenta acel post cu evreii inainte sa-l raportezi vedeai ca nu sustineam acel lucruu despre toti evreii.

NOname
| NOname a răspuns (pentru catalynx):

Http://i.imgur.com/FrP3T.jpg

Informează-te, înainte să scrii romane întregi bazate pe speculații și supoziții!

http://www.tpu.ro/......-o-femeie/

http://www.tpu.ro/......-care-isi/

Ai făcut o sumedenie de afirmații nefondate, lipsite de logică. Nici nu stau să le enumăr și să le combat.

Nu am apucat să-ți raportez vreo postare (deși poate meritai, rasismul fiind interzis pe acest site). Probabil a făcut-o unul dintre credincioși, pe care îl făceai de rușine prin asocierea ta cu el (și îl înțeleg).

Deși, din câte observ, perla ta cu "era ceva nomal sa-i omoare" a rămas:

"Nu stiu cat de rasist a fost Hitler asta dar din cate m-am informat germanii au fost de treaba cu acesti evrei dar evreii au devenit tradatorii Germaniei si atunci era ceva nomal sa-i omoare adica tradatorii de patrie trebuiesc omorati."
(Foarte uman din partea ta, nemaivorbind de creștinește...)

http://www.tpu.ro/......evrei-dar/

Când mai vorbești în numele tuturor (creștinilor în cazul de față) și îndemni la violență, puerilitate și ignoranță, întreabă-te, dacă le faci un favor sau un contraserviciu! Și dacă constați că nu ai nimic inteligent de spus, poate ar fi mai bine să taci.

Și altă dată nu mai cere "păreri" (dacă tot nu ești pregătit să le auzi), ci "laude"! Așa vom ști că trebuie să-ți ocolim postările, pentru că ești mult prea imatur și infatuat, ca să poți suporta o părere diferită.