| Cristian0561 a întrebat:

Daca dumnezeu exista de ce exista raul?
De ce mor oameni nevinovati?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Pentru ca dumnezeu nu exista si daca exista e un creator indiferent, nepasator cu creatia lui, daca planul lui e suferinta inseamna ca vorbim de un zeu psihopat, dupa ce copii din africa mor de foame vor arde vesnic in iad pentru ca nu lau cunoscut pe iisus, in fapt 5, 5 miliarde de persoane vor arde vesnic in iad ca nu sunt crestini,personal cred ca crestinimsmul e cea mai psihopata forma de religie si narcista, gen dumnezeu ma iubeste doar pe mine nu conteaza ca aia mor de foame important sunt eu, copii care se nasc orbi, handicapati, in suferinta toti vor arde in iad daca s-au nascut in india de exemplu, in toata istoria cei slabi au fost calcati in picioare de cei puternici nici un zeu nu venit sa le ajute, au ars milioane de evrei nu a venit dumnezeu sa le ajute, cica dumnezeu a dat lumea lui in dar la satana asa ca el face ce vrea cu lumea asta

9 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Dumnezeu cauzeaza si binele si raul. Scrie pana si in Biblie. Dumnezeu e cum vrea el sa fie nu cum si-ar dori sau isi imagineaza oamenii.

| N0xEterniS a răspuns:

Stai numai sa vezi crestinii ''pentru ca are un plan''. Asta e singurul argument pe care il folosesc de fiecare data.
Un ateu ti-ar raspunde, dumnezeu nu exista, viata e nedreapta.
Un deist ti-ar raspunde, pentru ca dumnezeu nu intervine.
La intrebarea ta raspunde si Epicurus :
"Is God willing to prevent evil, but not able? Then he is not omnipotent.
Is he able, but not willing? Then he is malevolent.
Is he both able and willing? Then whence cometh evil?
Is he neither able nor willing? Then why call him God?"

| Nilsson a răspuns:

``cica dumnezeu a dat lumea lui in dar la satana asa ca el face ce vrea cu lumea asta``

Te rog sa arunci o privire la aceste link-uri:

https://www.tpu.ro/......si-a-evei/

https://www.tpu.ro/......mai-multe/

Răspuns utilizator avertizat
| ada92 a răspuns:

Cineva a susținut că omul poate hotărî singur ce este bine şi ce este rău si nu are nevoie de conducerea lui Dumnezeu. Iar cea mai bună modalitatea de a răspunde la această provocare era aceea de a le lăsa oamenilor suficient timp pentru a se conduce singuri, după bunul plac. Conducerea umană independentă de Dumnezeu a avut drept consecinţă răutatea, cauzată, printre altele, şi de influenţa permanentă a lui Satan. Această răutate a dezvăluit de-a lungul timpului un adevăr incontestabil: Omul nu este în stare să se conducă fără ajutorul lui Dumnezeu (Ieremia 10:23).
Asta nu înseamnă că lui Dumnezeu nu îi pasă ca suferă mulți oameni care se încred in el, moartea nu este un obstacol greu de trecut in fata lui. In Cuvantul sau, biblia el ne asigura că îi poate readuce pe toti cei nevinovați la viață, la timpul stabilit de el când pământul va fi curățat de răutate si vor exista doar oameni care se vor supune guvernării lui Revelația 21:3, 4.

| Cristian0561 explică (pentru ada92):

Tu cred ca ai probleme grave...am zis oameni care mor nevinovati

| ada92 a răspuns (pentru Cristian0561):

Mersi frumos dar ma simt bine. dacă erai atent la răspunsul meu, incercam sa explic că nu Dumnezeu este de vina ca exista rău si ca mor oameni nevinovați, lumea e rea pentru ca il ignora pe Dumnezeu si nu asculta de el. Mor pentru ca sunt păcătoși chiar dacă sunt nevinovați...

Răspuns utilizator avertizat
| danfaur a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu ne-a dat libertatea de a face bine sau rau si noi trebuie sa avem grija de noi.