| kira30 a întrebat:

"La vederea mascaradelor blasfemiatoare şi a batjocurilor îndreptate asupra Domnului nostru Iisus Hristos inima mea strigă cu putere: Nu pot să tac! [...] datoria mea este să apăr prin propovăduire pe Mântuitorul nostru jignit şi să laud nemăsurata Lui milostivire faţă de neamul omenesc".

Cum trebuie sa abordam pe cei care batjocoresc pe Mantuitorul nostru?

"„Eu ştiu că cei mai mulţi dintre voi sunt foarte alarmaţi de întărirea neaşteptată a propagandei antireligioase şi că sunteţi mâhniţi… Nu vă tulburaţi, nu vă tulburaţi! Lucrurile acestea nu au cum să vă atingă… Şi să ştiţi, şi să credeţi că mica turmă a lui Hristos este de neînvins, ei nu are ce-i face nimeni, ea nu se teme de nimic, fiindcă ştie şi păzeşte totdeauna marile cuvinte ale lui Hristos: Voi zidi Biserica Mea, şi porţile iadului nu o vor birui".

Daca noi nu trebuie sa ne temem de propaganda de ce ii atacam pe atei?

De ce facem fapte bune? Avem un scop anume? Chiar facem asta doar pentru un loc in rai? Nu suntem noi crestinii care ar renunta la locul lor in rai pentru o persoana mai incompetenta decat noi dar care il cauta pe Dumnezeu mai inversunat? Nu este smerenia cel mai important lucru pentru noi,fara ea nu putem iubi, nu putem sa fim milosi, nu putem sa avem empatie... fara ea n-avem speranta sau credinta. Daca diavolul ar fi fost smerit?

« ...smerenia este starea sufletului omenesc care primeşte tăcut, supus, orice i se dă şi din tot ce i se dă aduce rod. »
***
« Nu sentimentul înfrângerii, ci smerenia activă, împăcarea activă, lumea interioară activă fac din noi soli şi apostoli, oameni trimişi în lumea întunecoasă, grea şi amară, care ştiu că acolo le este locul firesc şi acolo vor agonisi harul. »
***
« Un scriitor englez a spus că smerenia este înainte de toate realism; atunci când îmi vine gândul că sunt genial îmi răspund calm : nu fi naiv, eşti chiar foarte mediocru!– acesta este începutul smereniei, care provine de la vederea reală a lucrurilor. »

"Cand Mantuitorul porunceste iubirea de vrasmasi, EL n-o face ca sa te ingenuncheze in fata celui rau, ci casa te elibereze de raul din tine si in felul acesta sa-l limiteze".

Nu vorbiti decat daca aveti ceva inteligent si folositor de spus! Fara glume sau in afara subiectului!

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Parerea mea, e bine sa vorbesti de D-zeu, sa inveti despre EL dar celor care asculta si sunt interesati!
Cu ateii de multe ori e bine sa nu te pui, ca dai frau altor blasfemii!

| Gutman a răspuns (pentru lpavel):

Crezi ca exista blasfemie mai mare la adresa Creatorului decat sa spui ca a umblat la femei si are un fiu pe care l-a tratat ca pe un pui de cuc?
Nu crezi ca era mai bine sa te documentezi inainte de a-L BLASFEMIA, si sa accepti ca "Fii lui Dumnezeu" in religia mozaica sunt toti regii Israelului si toti liderii lor spirituali, deci si Regii David, Solomon, dar si Moise sau messia lor pe nume Simon Bar Kochba?
Este la mintea cocosului ca si Isus a fost numit asa din cauza ca si el era un leader spiritual, dar asta nici pe departe nu inseamna ca aveti voie sa-L blasfemiati pe Creator din lipsa de cultura, acuzandu-l ca a umblat la femei, scena inecxistenta in Biblie, si pe care preotii care nu au gasit-o in Cuvantul Domnului au preluat-o din Cartea Dracului, ca niste slujbasi ai lui Mamona ce sunt si cum i-a numit si Isus!

| lpavel a răspuns (pentru Gutman):

Mai Prietene, ai dat REPLY gresit! Eu cred in D-zeu si n-am spus niciodata asa ceva, mai degraba as muri decat sa vorbesc asa...

| Gutman a răspuns (pentru lpavel):

Tu ca si crestin ce esti, nu poti crede in Dumnezeu pentru ca Dumnezeul crestinilor este o CREATURA si nu CREATORUL.
Daca ai crede in Dumnezeu ai asculta de LEGILE sale si nu sa le respingi ca "s-au implinit" si ca sunt "vechi" si astfel urmezi "Legea Noua" scrisa de un om cel putin dubios, ca sa nu zic mai mult, ca Saul din Tarsus!
Decand legea unui om desfinteaza Legea lui Dumnezeu?
Nu cumva de cand " Potrivnicul (adica Dracu) se lasa slavit in biserici ca Dumnezeu? vezi 2 Tesaloniceni 2:4!

| lpavel a răspuns (pentru Gutman):

Tu esti mai rau ca ateii! Cei ca tine trag o multime foarte mare in iad!
Pe mine sa ma lasi ca nu am nevoie de legile tale...

| Gutman a răspuns (pentru lpavel):

Tu ai impresia ca eu sunt Dumnezeu?
Eu nu am legile mele pentru ca LEGEA mea este LEGEA lui Dumnezeu, adica o lege cu care tu esti certat, si asta desi declari verbal ca mai degraba ai muri decat sa-l blasfemiezi!
Pai credinta ta ca altul este Mantuitorul si nu EL CREATORUL, nu ti se pare o blasfemie? Dar faptul ca il acuzi ca a umblat la femei si ca are un fiu, nu ti se pare o blasfemie, dar faptul ca te inchini unei creaturi si nu CREATORULUI nu ti se pare tot o blasfemie? Dar faptul ca in biserica te inchini Dumnezeului veacului acesta si nu Creatorului nu este tot o blasfemie?
Asa ca cine va ajunge in Iad? Nu cel care-L batjocoreste si-L blasfemiaza?

| kira30 explică (pentru lpavel):

Asta e timoteidoi, il recunosc...

| lpavel a răspuns (pentru Gutman):

Mai omule, tu esti bonav mintal sau de unde nascocesti astea despre mine? Cand si unde am zis eu ca Isus a umblat la femei sau are un fiu?

| lpavel a răspuns (pentru kira30):

Da il stiu... se agata te tine ca scaiul! laughing))

| Gutman a răspuns (pentru lpavel):

Eu nu vorbeam de oameni ca Isus, pentru ca este cel mai normal lucru ca oamenii sa umble la femei!
Tu il acuzi pe Dumnezeu ca a umblat la femei si ca il are ca fiu pe Isus!
Asa ca mai lasa deoparte atacurile la persoana de gen "esti bolnav mintal" pentru ca vad ca tu stai cam rau cu "mintalul" din moment ce nu esti in stare sa pricepi ce am postat eu!

| Gutman a răspuns (pentru kira30):

Ai obesesii?
Ce te deranjeaza la ce am spus?
Faptul ca ti-am aratat ca Biblia spune CLAR ca MANTUITORUL este doar CREATORUL si nu o creatura?
Poti sa stai si in cap, si sa cezi ca-s dracu, dar Biblia nu o vei putea schimba niciodata, tot asa cum nici Cuvantul lui Dumnezeu din ea, ...desi vad ca te straduiesti sa-i inseli pe oameni si sa le spui ca NU ce spune Dumnezeu Creatorul este adevarat, ci ce spun niste agarici care ne vestesc o mare si buna... minciuna!

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Din moment ce 99, 99 la suta din voi sunteti crestini cine va opreste sa va arata-i iubirea restul de 1 la suta atat de mult va afectam incredibil nu stiam

| M25M a răspuns:

" La vederea etichetarilor si jignirilor ostracizante indreptate inspre oamenii care au alte convigeri decat cele predominante, inima mea striga cu putere: Nu pot să tac! datoria mea este să apăr prin argumente ideea umanista care sustine ca orice om este indreptatit sa creda in ce vrea fara a fi etichetat, eliminat, de restul pentru ca are pareri diferite"...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Kira? cainii latra caravana trece.cu cat sant mai multi atei cu atat rodul cuvantului lui Dumnezeu va fi mai mare.sa-ti spun de ce.samanta samanatorului a mantuitorului adica, cazand intr-un ogor bun {o inima primitoare }va rodi spic si boabe in spic, zece, o suta, o mie.fiindca si acela care primeste cuvantul va samana la randul lui.cazand samanta intr-un loc sterp,{o inima atee}acesta nu va rodi si ateu va disparea singur si fara rod asa cum a trait.adu-ti aminte ca in apocalipsa, este scris; mult este secerisul, si putini seceratorii.sa avem nadejde si credinta, si sa ne rugam si pentru ei ca nu-i vrem in neant si morti in vesnicie.tu stii ca un crestin adevarat, daca ar putea scoate din iad chiar si un singur ateu, ar intra el si l-ar salva pe trudit.caci dragostea cea mare si mila nu pot fi tinute in iad.si mare bucurie este in cer pentru un singur suflet salvat din iad.dar pentru multe? de aia pricep eu, de ce avortul este privit ca o crima.fiindca orice nastere este privita ca un nou inceput de mantuire.nu stie nimeni rolul si norocul si telul unui nou nascut. temerile doar sant mari.viata a demonstrat si inca o face ca fiecare om poate fi demn acolo unde l-a asezat pronia cereasca.domnul fie cu noi cu toti, amin.

| Gutman a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici in exemplul cu samanta (prostiei) sa stii ca ai mare dreptate.
Tinand cont de faptul ca samanta de care vorbesti este bazata pe credinta, ca sa-i zic asa... "asa a proasta", si nu pe considerente stiintifice, evident ca ea va prinde mai bine pe "ogorul ignorantei, dar trebuie sa intelegi ca oricat s-ar stradui biserica, totusi numarul ignorantilor in al carui suflet rodeste ignoranta, este totusi mult mai mic pe zi ce trece, si asta vedem si aici pe acest forum.
2 Cat despre viata vesnica dupa ce ai devenit o mortaciune, mersi, pastreaz-o pentru tine si pentru viermii care te vor devora!
3 Vezi ca ai inceput sa confunzi crestinismul cu budismul, in crestinism nu exista reincarnare, motiv pentru care cei care iasa din morminte vor umple strazile de schelete, spre bucuria si satisfactia cainilor vagabonzi care se vor tine dupa ele in speranta ca poate le va pica si lor o tibie sau un omoplat de rontait

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gutman? eu am mai zis, da nu a-ti preceput. oricum lapusneanu a spus primul; santeti prosti da multi.si veti fi si mai multi.da cu te-o fi incalzind pe tine nu stiu.ca eu mai credincios, mai vrednic si mai bun crestin pot deveni fiindca nu e limita in asta Dumnezeu fiind fara limite.da tu mai ateu decat esti nu ai cum sa fii.pricepi? poate mai nu stiu cum sa-ti spun ca stiintific vorbind pe Dumnezeu no sa apucati a-l demonstra ori a-l afla undeva.santeti prea mici.i-ar cuvantul s-a intrupat si venit pe lume intr-o iesle, nu in palate, nu in vile nu in alte sfere. intr-o iesle de animale.ca e prostie, ca e oricum vrei tu sa-i spui nu ne afecteaza fiindca ne puteti spune si nebuni, si blegi si oricum ne asteptam la orice fel de invective de la mariile voastre inteligentele, rationae si destepte. puteti fi oricat de multi.focul mistuitor nu se teme de toti codrii.vazutai batul de chibrit cat e de mic? dar aprinde o lume.deci lasa pe mine sa ma manance viermii ca asa e randuit pe pamant.in cer sa ne vedem sanatosi si cat mai multi.

| Polonic1 a răspuns:

On: Deci care e intrebarea?
Off: Wow cata ipocrizie.

| Gutman a răspuns:

/Cum trebuie sa-i abordam pe cei care ne batjocoresc "mantuitorul"?\
Simplu!
Dovedindu-le ca mint!
si asta pe baza Bibliei.
Dechidem mai intai Biblia la Isaia 43:11 si vedem ce spune INSUSI DUMNEZEU CREATORUL legat de tema asta:
Si vedem ca EL spune ca NU EXISTA alt mantuitor decat EL insusi!
De aici inainte trebuie sa-ti functioneze RATIUNEA si sa stii pe cine sa crezi!
Adica crezi ce spune chiar Dumnezeu, sau nu crezi ce spune Dumnezeu dar ii crezi pe niste agarici ca Ioan Luca sau Marcu!
In cazul in care nu il crezi pe Dumnezeu si crezi agaricii, inseamna ca Dumnezeul tau este Diavolul!
Si fi sigura ca vei da socoteala pentru blasfemia asta la Judecata de Apoi!