| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Salutare TPU, am o intrebare legata despre moarte dar mai intai voi descrie cum se intampla: Atunci cand un om moare are privirea atintita intr-un singur punct iar pupila ochilor se micsoreaza sau se mareste depinde de persoana respectiva. Cand persoana respectiva in cauza se stinge ca o lumanare aerul din jurul lui devine rece, trupul neinsufletit pierde din greutate cateva kilograme.

Intrebarea mea este: Cand esti pe punctul de a te stinge si esti pe cale sa iti dai ultima suflare poti sa il vezi pe Satan chiar in fata ochilor? Adica poti sa vezi raul din jurul tau si pe urma iti dai ultima suflare?
E adevarat ca atunci cand mori toata viata ta iti trece prin fata ochiilor tai si pe urma esti gata?

Voi de ce parere sunteti e sau nu asa? Eu am descris moartea altfel.

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Nu stim exact cum se va intampla, sunt studii care spun ca iti va trece in treaga viata prin fata ochilor inaintea mortii, este adevarat. Dar biblia spune asa ''Caci omului ii este randuit sa moara o singura data, si dupa aceea vine judecata'' un lucru sigur este ca dupa ce inima nu mai bate, mergem la judecata Lui Dumnezeu, acolo totul va fi dat pe fata si fiecare va fi tras la raspundere pentru raul si pacatle pe care le-a facut.
Dar biblia spune, ''Cine crede in Fiul, nu merge la judecata pentru ca Hristos a platt datoria pacatului la cruce prin sangele Lui, singura cale de mantuire este sangele Lui Hristos, nu faptle personale''
Daca esti mantuiti prin Harul Lui Dumnzeu prin moartea ispasitoare a Lui Hristos pe cruce, ai viata vesnica, dar tot va fi o judecata, nu ce a aLui Dumnezeu spre iad sau rai, ci o judecata a Lui Hristos, pentru a-ti da sau a nu-ti da o rasplata, o comoara, o cununa. Daca nu ai facut fapte bune si nu ai ascultat de El, vei ajunge in rai prin moartea Lui pe cruce, dar fara o cununa, vei pierde rasplata pe care ai fi putut sa o ai, si este un lucru tragic, pentru ca alta nu vei primi pentru intreaga vesnicie. Nu va exista durere sau tristete in rai, dar va fi ca si cum ai terminat facultatea dar nu ai master si nici doctorat, si nu le mai poti da niciodata.
1 corinteni 3 cu 13 '' lucrarea fiecăruia va fi dată pe faţă: ziua Domnului o va face cunoscută, căci se va descoperi în foc. Și focul va dovedi cum este lucrarea fiecăruia. Dacă lucrarea zidită de cineva pe temelia aceea rămâne în picioare, el va primi o răsplată. Dacă lucrarea lui va fi arsă, își va pierde răsplata. Cât despre el, va fi mântuit, dar ca prin foc.''

Vei fi mantuit ca prin foc, Dumnezeu iti va pun in fata rasplata, toate binecuvatarile si darurile si iti va spune ''Toate acestea voiam sa ti le dau, dar nu ai ascultat de Mine si ai facut raul, vei fi mantuit, prin moartea Fiului Meu pe cruce, dar nu iti voi da cununa''

De ce sa iti pierzi cununa? De ce sa nu o iei?
Du-te si fa binele peste tot pe unde mergi, dar nu uita un lucru, prin binele tau facut, tu iti strangi comoara in cer, dar sa nu iti inchipui vreodata ca poti sa ajungi in cer prin fapte bune, este absolut imposibil.
''Faci fapte bune nu ca sa DEVII fiul Lui, faci fapte bune pentru ca ESTI fiul Lui''

Efeseni 2 cu 8 ''Căci prin har aţi fost mântuiţi, prin credinţă; şi aceasta nu vine de la voi, ci este darul lui Dumnezeu; nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.''
Citeste noul testament, Hristos te iubeste.

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar nu exista dovezi legate de moarte. Ca zice unul ceva... e alta poveste. Si eu pot sa iti zic teoria mea si probabil o sa imi dai dreptate, la fel de bine ca si cand ar zice asta altcineva. Deci nimeni nu o sa iti zica ce si cum sta treaba, te asigur, pentru ca nimeni nu a murit.

"Oamenii morti, nu spun povesti".

Chestia cu Satana... nu prea cred. Adica eu personal nici ni cred in existenta lui Satan(a). (Dar a lui Dumnezeu da happy )

| ancaval a răspuns:

Pe internet găsești tot felul de clipuri legate de moarte cerebrală sau cea clinică. Oamenii povestesc prin ce au trecut, ce au văzut, ce au simțit. Dovezi NU există pentru ce ar putea fi dincolo, doar vorbele celor care au trecut prin așa ceva. Crezi sau nu? Asta depinde de fiecare din nou.

Eu cred că da, există ceva mai puternic decât specia umană.
Am și auzit un caz mai special, cineva era în comă, a și văzut niște lucruri, medicul a zis familiei să se pregătească de înmormântare și brusc, persoana respectivă, și-a revenit complet, trăiește și azi. Mi-a povestit ce a văzut, dar nu intru în detalii.

Caută pe net mărturiile acelor oameni și poți să-ți faci o idee, poate găsești răspuns și la alte întrebări. Eventual, îți trimit ceva linkuri mai interesante.

| CapDeSfecla a răspuns (pentru ancaval):

Eu vreau sa intri in detalii.Ce ti-a povestit respectivul, daca tot l-ai adus in discutie?

| Digikey a răspuns:

Oameni de diferite rase si religii au povestit ca in moarte clinica si-au vazut toata viata derulandu-se in fata ochilor ca intr-un film si reuseau sa simta emotiile pe care le-au provocat celor cu care au interactionat in viata respectiva.

| GicaGigekGica a răspuns:

Cand mori o sa intri ca intr-un somn adanc iar cand va veni ziua judecatii Dumnezeu va invia toti mortii si ii va judeca dupa faptele lor pe care le-au facut pe Pamant. Cel putin eu asta stiu si cred.